SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

MESAM, üyelerine 28 milyon lira telif

13 Mart 2013 Çarşamba, 16:59:59Güncelleme: 17:00:58

Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği hak sahiplerine 27 milyon 525 bin lira telif bedeli dağıttı

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
MESAM Sonra Oku

MESAM, geçen yıl üye hak sahiplerine 27 milyon 525 bin lira telif bedeli dağıttı.
Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri kapsamında, eser sahiplerinin telif haklarını korumak amacıyla kurulan birlik, bu bedeli besteci, söz yazarı, aranjör ve editörlerden oluşan üyelerine ödedi.
Gelirlerini geçen yıl yüzde 45 arttırarak son 4 yılın en karlı dönemini yaşayan MESAM, bir önceki yıl telif bedeli olarak 19 milyon 677 bin lira dağıtmıştı.
Dağıtımlarda meslek birliğine üye olan yaklaşık 3 bin eser sahibi faydalanırken, üye hak edişlerinin en önemli kalemini, müziğin ticari amaçlı kullanıldığı alanların lisanslanması oluşturdu.
Yurt içindeki eser sahibi üyelerinin telif haklarını koruyan birlik, ''Karşılıklı Temsil Anlaşması'' imzaladığı 170 ülkedeki 71 meslek birliğiyle bağlantılı olarak yurt dışındaki sanatçıların telif haklarını da koruyor.
Açıklamada, MESAM Yönetim Kurulu Başkanı Arif Sağ'ın ''Türkiye'de müzik alanında telif bilincinin gelişmesi ve yerleşmesi için yasal dijital satış alanları çok önemli. Eserlerin temsil ve iletimi alanında, eser sahiplerin haklarını da gözeten, teknolojiye uygun düzenlemeler bir an önce yapılmalıdır'' ifadelerine de yer verildi.

AA

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER