ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Karagöz ve Kukla sanatçısı Tacettin Diker, tedavi gördüğü Özel Göztepe Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde bugün öğle üzeri vefat etti. Diker 1 Nisan Salı günü öğle namazını müteakip Karacaahmet Mezarlığı girişindeki Şakirin Camii’nde kılınacak öğle namazından sonra, Edirnekapı Şehitliği’ndeki aile mezarlığına defnedilecek.

Tacettin Diker kimdir?

Tacettin Diker, 1930’lu yıllardan itibaren geleneksel tiyatro sanatlarımızdan özellikle Karagöz ve kukla ile ilgilenmeye başladı. Dönemin önemli Karagöz ustalarını ve tiyatrocularını İstanbul’da seyretti. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Küçükpazar Halkodası’nda Temsil Kolu’nu kurarak tiyatro çalışmalarına yöneldi. İlk kez 1948 yılında Beylerbeyi’nde bir bahçede Karagöz gösterisi yaptı. 1960’lı yıllarda Camcı İrfan Açıkgöz yönetimindeki Karagöz Oynatım Kursu’na, 1973 yılında ise Kültür Bakanlığı’nın Karagöz Yapım ve Oynatım Kursu’na katıldı. 1976 yılından itibaren Akbank Karagöz ve Kukla Tiyatrosu’nu 2011 yılına kadar yönetti. 1997 yılında açılan Çocuk Vakfı Karagöz Okulu’nun Sanat Yönetmenliğini sürdürdü.

Ödülleri

Diker’in geleneksel tiyatro çalışmaları 1974’ten bu yana 41 kez ödüllendirildi. Tacettin Diker’e ayrıca 2010 yılında UNESCO’nun seçtiği Somut Olmayan Kültürel Miras Kapsamında “Yaşayan İnsan Hazinesi” ödülü verildi.

  • Tacettin Diker
  • hacivat karagöz
  • vefat

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000