ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun Sismanoglio Megaro binası, 10 Nisan – 4 Mayıs  tarihleri arasında Panos Malamis küratolüğünde, dünyaca ünlü sanatçılar ve genç sanatçıları aynı çatı altında buluşturan Tıo Ilar sergisine ev sahipliği yapacak.

Karma sergide yer alacak sanatçılar arasında İspanya’dan Hugo Fontela ; Türkiye’den Beyza Boynudelik, Hakan Bayer, Leyla Ersin , Pet 05 , Zone; İtalya’dan Pietro Ruffo ; Yunanistan’dan Alexis Avlamis, Localize it, Olga Alexopoulou , Alekos Skoutariotis, Dimitris Dokos, Kalliopi Kouklinou, Pandelis Pandelopoulos ve Almanya’dan Thiemo Kloss bulunuyor.

Kürator Panos Malamis, Tıo Ilar’ın arkasındaki fikri: ‘‘Tohum toprakla uyum sağladığında çiçek açar’ ben de ‘tohumların çiçek açtığı toprağı sağlamaya çalışıyorum.’ diyerek anlatıyor. “Profesyonel hayatlarının başındaki sanatçılar, tanınmış sanatçılarla bir arada eserlerini sergileme şansını yakalarken , tanınmış sanatçılar da genç yeteneklere destek vermek amacıyla onlarla aynı çatı altında buluşuyor" diyen sanatçı: "Bir sergiden daha fazlası olması hayaliyle yola çıkan Tıo Ilar 7. Yılında büyük başarıyla sanatta yaratıcılık ve özgür ifadeyi desteklemeye devam ediyor. Sanatla yaşayan ve sanatla profesyonel olarak ilgilenen, sanat kariyerlerinin farklı aşamalarındaki aktif sanatçıları bir araya getirmekten büyük mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Tıo Ilar, Antik Attika lehçesinde ‘bir çatı sunmak, koruma sağlamak’ anlamına geliyor. Tıo Ilar sanat yaşamlarının ilk adımlarını atarken, eserlerini, tanınmış sanatçılarla beraber sergileme şansına sahip olan genç sanatçılar için bir çatı görevi görüyor. Sergiden elde edilen gelirin büyük bölümü sosyal sorumluluğa aktarılıyor.

10 Nisan – 4 Mayıs 2014 tarihleri arasında, İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu’nun Sismanoglio Megaro binasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

  • Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu
  • Hakan Bayer
  • leyla ersin

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000