ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Mehmet ÇALIŞKAN / HT MAGAZİN

mcaliskan@htgazete.com.tr

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türk sinemasının 100. yılı nedeniyle başlattığı ‘En İyi 100 Türk Filmi’ oylamasında Hülya Koçyiğit’in ilk filmi ‘Susuz Yaz’ 22 bin 582 oyla ‘En İyi Türk Filmi’ seçildi. Venedik Film Festivali’ne gitmeden önce bu haberi alan Koçyiğit, duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. ‘Susuz Yaz’ın oylamada 1. seçilmesi bana bir büyük ödül almışım hissiyatı yaşattı. Metin Erksan Türk sinemasının en iyi yönetmenidir. ‘Susuz Yaz’ benim ilk filmim olmasının yanı sıra yurtdışında ödül kazanan ilk Türk filmidir. Bu nedenle Türk sinemasının dünyada tanınmasında, kabul görmesinde önemli bir yere sahiptir. Yeni nesil sinemacıların ‘Susuz Yaz’ı idol olarak benimsemesi gerekir. Popüler filmler her zaman çekilecektir, izlenecektir. ‘Susuz Yaz’ gibi filmler ise Türk sinemasının sanat adına neler yaptığını gözler önüne serecektir.”

‘UZUN BİR ÖMÜR DİLİYORUM’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Çankaya Köşkü’nde verdiği resepsiyona katılanlar arasında Hülya Koçyiğit ile Selim Soydan da vardı. Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’nün bahçesindeki karşılama sırasında en fazla süreyle sohbet ettiği kişilerin başında Koçyiğit ile Soydan geldi. Erdoğan, sohbet sırasında geçtiğimiz günlerde evlenen Koçyiğit ile Soydan’ın torunu Neslişah Alkoçlar ile Engin Altan Düzyatan’ın evliliklerini kutladı. Erdoğan, çiftin en kısa sürede çocuk sahibi olmalarını dilerken “Sizlere torunlarınızın torunlarını görecek kadar uzun bir ömür diliyorum” temennisinde bulundu.

Türk sinemasının uluslararası ilk ödül kazanan filmi olan ‘Susuz Yaz’, 1964’te Berlin Film Festivali’nin büyük ödülü ‘Altın Ayı’ ile ödüllendirilmişti.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000