KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Google

Bilgisayar sistemlerinin kullanıcılar için henüz yeni yeni kullanılabilir hale geldiği 1995 yılında tanışan Larry Page ve Sergey Brin adlı iki arkadaş, bu tanışma ile tüm dünyayı değiştirebilecek yeni bir enformasyon kaynağını oluşturmanın ilk adımını atmıştır.

Michigan Üniversitesinden mezun olan 22 yaşındaki Larry, Stanford üniversitesine gitmek için planlar yapmaya başlamıştı. Stanford'a kayıt amaçlı giden Larry'e etrafı gezdirme görevi ise okul yönetimi tarafından Sergey'e verilmişti. O yıl içerisinde arkadaşlıkları pekişen ikili, 1996 yılında BackRub adlı küçük bir arama motoru için çalışmaya başlar. Stanford Üniversitesinin sunucularında bir yıldan uzun süre faaliyet gösteren sistem, çok fazla bant genişliği kapsamaya başlamıştır.

1997 yılında bu durumun üstesinden gelmeye kararlı olan Larry-Sergey ikilisi, aldıkları kararı harekete geçirmek için haftanın ilk iş günü olan 15 Eylül Pazartesi günü işe koyulur ve 1 rakamı ile 100 tane sıfırı temsil eden matematiksel bir ifade "Googol"dan yola çıkarak Google.com adresini tescil ettirir. Larry-Sergey ikilisi bu kelimeyi seçerek internetteki sonsuz bilgiyi organize etme hedefini yansıtmıştır.

Girişimlerine bir anda Andy Bechtolsheim adlı bir kişinin 100 bin dolarlık çek yazması, daha bir kuruluş bile olmayan Google'ın vizyonunun genişliğini gösterir nitelikte olmuştur.

Google kurucuları Larry Page(solda) ve Sergey Brin

DOODLE ORTAYA ÇIKIYOR

Özel günlerde yayınladığı hareketli ve günün anlam ve önemini yansıtan doodle'leri ilgi çekmeyi başaran Google'ın ilk doodle'ı ise biraz tesadüfü ortaya çıkmıştır. Büyük bir şirkete sahip olacaklarının farkında olmayan 24-25 yaşlarındaki hayatı yaşamak isteyen iki genç adamın, Nevada çölünde düzenlenen Burning Man festivaline katılmak istemeleri sonrası arkalarında boş kalacak olan minik ofisleri için bir uyarı bırakmak düşünceleri ilk doodle'yi meydana getirmiştir.

Google ekibinin birkaç gün boyunca bu festivale katılacağını belirtmek için logonun üzerine festivalin simgesini dahil etmeleri doodle konusunda ilk adım olmuştur.

ŞİRKET RESMİ OLARAK KURULUYOR

Larry-Sergey ikilisi işlerin kısa sürede yoluna girmesi üzerine 4 Eylül 1998 tarihinde şirket başvurusu yapmış ve Andy Bechtolsheim'den aldıkları 100 bin liralık parayı şirket için açtıkları banka hesabına yatırarak ilk adımı atmıştır.

Larry ve Sergey aynı ay içerisinde ilk çalışanlarını işe aldılar. Yeni kurulan Khan Academy eğitim şirketine katılmadan önce Google'da 10 yılı aşkın bir süre çalışan Craig Silverstein, Stanford'da Bilgisayar Bilimleri doktorası yapan bir öğrenciydi.

BÜYÜME KENDİSİNİ GÖSTERİYOR

Google, şirket çalışanlarının sayısı sekize ulaşınca garajdan bozma ofise sığamaz hale geldi ve 1999 yılının ilk aylarında Palo Alto’daki yeni mekanına taşındı. 3-4 ay sonra yapılan açıklamada 25 milyon dolar yatırım aldıktan sonra da Mountain View'e, daha büyük bir alana taşındıklarını açıklamışlardır.

Tüm bu başlangıçların ardından Google, 2016 yılı itibariyle dünya çapında bir şirket olmasının yanı sıra 131 milyar dolarlık değeri ve piyasaya sürdüğü yeni fikirleriyle de teknolojinin ve ekonomi dünyasının odak noktası olmuştur.

Google Haberleri

 • Cassini Uzay Aracı, Google tarafından Doodle oldu

  Teknoloji, 26 Nisan 2017

  Cassini Uzay Aracı, Google tarafından Doodle oldu

  Özel günleri anasayfasına taşıyan Google, bu sefer Cassini Uzay Aracı'na Doodle hazırladı. Peki Cassini Uzay Aracı nedir?

 • Google'dan flaş telefon kararı

  Teknoloji, 25 Nisan 2017

  Google'dan flaş telefon kararı

  2017 yılında ikinci nesil Pixel ve Pixel XL telefonları satışa sunacak olan Google, son haberlere göre 3. bir cihaz daha tasarladı. İsmi Google Pixel XXL olabilir.

 • Google'dan "23 Nisan" jesti!

  Teknoloji, 23 Nisan 2017

  Google'dan "23 Nisan" jesti!

  Google, özel günler için hazırladığı doodle'lara 23 Nisan'ı da ekledi. İşte Google'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel hazırladığı doodle!

  Google, Dünya Günü'nü unutmadı

  Yaşam, 22 Nisan 2017

  Google, Dünya Günü'nü unutmadı

  22 Nisan Dünya Günü Google tarafından Doodle yapıldı. Peki Dünya Günü nedir? Dünya Günü nasıl ortaya çıkmıştır?

  Google durmak bilmiyor

  Teknoloji, 19 Nisan 2017

  Google durmak bilmiyor

  Google'ın sevilen servislerinden biri olan Google Earth yenilendi. Chrome ve Android üzerinden ulaşılabilecek Google Earth sayesinde Kullanıcılar artık üç boyutlu (3D) turistik tura çıkabilecek.

 • PayPal geri mi dönüyor?

  Teknoloji, 19 Nisan 2017

  PayPal geri mi dönüyor?

  Google, mobil ödeme platformu Android Pay bünyesine PayPal'ı da dahil ettiğini duyurdu. Şimdilik sadece PayPal hesaplarındaki bakiyeyle ödeme yapılabilecek.

 • Google'ın flaş hizmetine az kaldı!

  Teknoloji, 18 Nisan 2017

  Google'ın flaş hizmetine az kaldı!

  Internet dünyasının en sık kullanılan arama motoru Google, iş arayanlar için özel olarak hazırladığı Google Hire ile bir yenilik daha peşinde.

 • Google'dan bomba yenilik!

  Teknoloji, 12 Nisan 2017

  Google'dan bomba yenilik!

  Kaba ve belirsiz denebilecek çizimleri dahi yaptığı sanatsal önerilerle şıklaştırabilecek AutoDraw çizim aracı, Google tarafından duyuruldu.

  En sevilen özelliklerinden birini kaldırdı!

  Teknoloji, 10 Nisan 2017

  En sevilen özelliklerinden birini kaldırdı!

  Google'ın en sevilen hizmetlerinden biri olan Google Maps uygulamasındaki Map Maker özelliği insanların kötüye kullanımına yenik düştü. Firmadan yapılan açıklamada hizmetin artık kullanılamayacağı belirtildi.

  Skype'a öyle bir özellik geldi ki...

  Teknoloji, 09 Nisan 2017

  Skype'a öyle bir özellik geldi ki...

  Web üzerinden sesli ve görüntülü telefon görüşmesi hizmeti veren Skype, gerçek zamanlı görüşmelerde yeni özelliği sayesinde 9 dilde simultane tercüme imkânı getiriyor.

 • Samsung'a ağır fatura!

  Teknoloji, 08 Nisan 2017

  Samsung'a ağır fatura!

  Çin mahkemesi, Huawei'nin patent ihlâli nedeniyle Güney Koreli teknoloji Samsung'a açtığı davayı karar bağladı. Davayı kaybeden Samsung, rakibine 11.6 milyon $ ödeyecek.

 • Google haberciliğe de el attı

  Teknoloji, 07 Nisan 2017

  Google haberciliğe de el attı

  Internet üzerindeki binlerce haber, makale ve içeriğin doğruluğunu ölçerek kullanıcılarına faydalı sonuçlar getirmek isteyen Google, bilgi doğrulama özelliğini duyurdu.

 • Apple, Google ve Amazon bunun için kapışıyor!

  Teknoloji, 05 Nisan 2017

  Apple, Google ve Amazon bunun için kapışıyor!

  Japonların patentine sahip olduğu flaş bellek teknolojisi, firmanın Westinghouse nükleer enerji girişiminden uğradığı zararları kapatmak için satışa çıkacak. Google, Apple, Amazon, Western Digital, Broadcom sırada.

  Apple nereye koşuyor!

  Teknoloji, 03 Nisan 2017

  Apple nereye koşuyor!

  Şirketin uygulamalardaki gelir artışı amiral gemisi iPhone'un oran bazında geride bıraktı. Spotify'dan transfer edilen Shiva Rajamaran ile birlikte Apple, odağını cihazdan hizmete kaydırabilir.

  750 milyon dolarlık boykot!

  İş-Yaşam, 28 Mart 2017

  750 milyon dolarlık boykot!

  Saldırgan video paylaşımlarının yanında gösterileceği endişesi ile 250’den fazla şirket Youtube’daki reklamlarını durdurdu. Boykotun maliyetinin 750 milyon doları bulacağı belirtiliyor

 • Instagram'da 1 milyon rekoru!

  Teknoloji, 24 Mart 2017

  Instagram'da 1 milyon rekoru!

  Facebook tarafından satın alındıktan sonra süratle büyüyen Instagram reklam hacmini 5 kat büyüterek 1 milyon reklamverene ulaştı.

 • E-posta attı, 100 milyon dolar çaldı

  Teknoloji, 23 Mart 2017

  E-posta attı, 100 milyon dolar çaldı

  Evaldas Rimasauskas isimli Litvanyalı bir dolandırıcı, elektronik posta yoluyla iki büyük Amerikalı teknoloji şirketinden 100 milyon $ çaldı.

 • Google ve Youtube'a şok yasak!

  Teknoloji, 20 Mart 2017

  Google ve Youtube'a şok yasak!

  Dünyanın en büyük reklam ajanslarından Havas ve bazı markalar; ırkçılık, terör ve nefret içerikli saldıran yayınlarla birlikte reklamlarının gösterilmesi üzerine teknoloji devleri Google ve Youtube'a rest çekti

  AB uyardı, 3 teknoloji devi kabul etti!

  Teknoloji, 18 Mart 2017

  AB uyardı, 3 teknoloji devi kabul etti!

  AB Komisyonu, Facebook, Twitter ve Google’dan platformlarında dolandırıcılık ve sahtekarlıkları önlemelerini, AB tüketici kurallarına uygun hareket etmelerini talep etti