KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

KYK

Kredi ve Yurtlar Kurumu, yurt içinde ve dışında yüksek öğrenim gören öğrencilere bu kanun gereğince kredi vermek, yurtlar yaptırmak ve yurt işletmesini sağlamak suretiyle Türk gençlerinin yüksek öğrenimlerini, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırma amacını taşımaktadır.

Cumhuriyet Döneminde ise 6 Mart 1924 tarihinde yürürlüğe giren 430 sayılı Kanun ile medrese ve imaretler kapatılmıştır. Bu durum, yüksek öğrenim öğrencilerinin barınma, yemek vb. ihtiyaçlarının giderilmesinde sıkıntı yaşatmışsa da Cumhuriyet Hükümetleri, bazı okulları yatılı (leyli) hale getirmiş ve bir kısım medreselerin barınma yerlerinden yararlanmak suretiyle sıkıntının hafifletilmesine çalışmıştır.
 
İstanbul ve Ankara'da yükseköğretim kurumlarına devam eden öğrencilerin sayılarının artmasıyla, barınma ve beslenme ihtiyaçlarının giderilmesinde süre gelen sıkıntılar karşısında il özel idareleri, belediyeler, dernekler ve özel kişilerce yurtlar açılmaya başlanmıştır. Ancak; bu şekilde açılmış olan yurtlar, yüksek öğrenim öğrencilerinin barınma sorununu çözememiştir. Bu gelişmeler sonucunda, kamusal nitelik taşıyan yurt işletmeciliğini denetim altına almak üzere yeni düzenlemelere gidilmiştir.
 
03 Mayıs 1949 tarihinde yürürlüğe giren 5375 sayılı Yüksek Öğretim Öğrenci Yurtları ve Aşevleri Kanunu ile "Yurt ve Aşevleri" konusu Milli Eğitim Bakanlığının yönetim ve sorumluluğuna verilmiş, bu kanuna ek olarak çıkarılan 01.04.1950 tarihli ve 5661 sayılı Kanun ile de özel ve tüzel kişilere ait yurtların açılmasına izin verilmesi ve denetlenmesi bu Bakanlığın görevleri arasına alınmıştır.

1961 Anayasasının 50’nci maddesinde “Devlet maddi imkanlardan yoksun başarılı öğrencilerin, en yüksek öğrenim derecelerine kadar çıkmalarını sağlamak amacıyla burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar” hükmü yer almaktadır.
 
Anayasa ile Devlete ait olduğu bildirilen bu görevlerin yerine getirilmesi için 22 Ağustos 1961 tarihinde yürürlüğe giren 351 sayılı Kanun ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu kurulmuştur.

Kurum, Milli Eğitim Bakanlığı'nın denetiminde iken 2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı'na devredilmiştir.

Kyk Haberleri

 • Burs alacak öğrenciler dikkat! KYK'dan müjdeli haber...

  Gündem, 14 Aralık 2017

  Burs alacak öğrenciler dikkat! KYK'dan müjdeli haber...

  KYK bursuna başvuran öğrencilere ödenecek olan bursların tarihleri belli oldu. KYK ilk ödemeyi ekim, kasım, aralık ayları dahil olmak üzere üç aylık yapacak. Peki, KYK burs ve kredi ödemeleri ne zaman başlayacak? İşte KYK burs ve kredi ödeme tarihi...

 • KYK burs ücretleri bu yıl ne kadar?

  Gündem, 06 Aralık 2017

  KYK burs ücretleri bu yıl ne kadar?

  KYK bursusonuçlarının açıklanmasının ardından binlerce üniveristeli ilk öğrenim bursu veya öğrenim kredisinin yatırılmasını bekliyor. Peki KYK bursu ne zaman yatırılacak? KYK bursu bu yıl (2017-20108) ne kadar yatırılacak? Hepsi haberimizde...

 • KYK'dan burs başvurusu yapan öğrenciler için önemli duyuru

  Gündem, 04 Aralık 2017

  KYK'dan burs başvurusu yapan öğrenciler için önemli duyuru

  Kredi ve Yurtlar Kurumunca, burs/kredi taahhütnamesini zamanında onaylayamayan yurt içinde okuyan öğrenciler için süre uzatımı yapıldı

  Burs ve kredi alan öğrencilere KYK'dan uyarı!

  Gündem, 20 Kasım 2017

  Burs ve kredi alan öğrencilere KYK'dan uyarı!

  Yükseköğrenim öğrencilerini maddi yönden desteklemek amacıyla ödenen burs ve kredilerin taahhütname onay işlemi yarın sona eriyor

  KYK burs taahhütname onayı nasıl yapılır?

  Gündem, 17 Kasım 2017

  KYK burs taahhütname onayı nasıl yapılır?

  KYK burs sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler taahhütname onayı için harekete geçti. Peki KYK burs taahhütname onayı nasıl yapılır? İşte e-Devlet KYK burs onaylama ekranı

 • KYK burs sonuçları açıklandı

  Gündem, 16 Kasım 2017

  KYK burs sonuçları açıklandı

  Üniversite öğrencilerinin bir süredir heyecanla beklediği KYK burs sonuçları açıklandı. Öğrencilerin KYK burs sonuçları sorgulama işlemi yapması için KYK'nın sonuç açıklama sayfasını ziyaret etmesi yeterli olacak. İşte KYK burs sonuçları ve detaylar.

 • KYK burs sonuçları açıklandı!

  Gündem, 16 Kasım 2017

  KYK burs sonuçları açıklandı!

  Uzunca bir süredir heyecanla beklenen KYK burs sonuçları, dün açıklandı. KYK burs sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte başvuru yapan öğrenciler sonuçları görüntülemeye başladı. İşte KYK burs sonuçları ve detaylar.

 • KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 15 Kasım 2017

  KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Öğrencilerin büyük heyecanla beklediği KYK burs sonuçları için nefesler tutuldu. Uzunca bir süredir beklenen KYK burs sonuçlarının ne zaman açıklanacağı büyük merakla araştırılıyor. Öte yandan KYK'nın Twitter'daki destek hesabı da öğrencilerin KYK burs sonuçları sorusuna yanıt verdi. Peki KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KYK burs sonuçları için tarih belli mi?

  Gündem, 13 Kasım 2017

  KYK burs sonuçları için tarih belli mi?

  Üniversite öğrencilerine Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından her yıl verilen burs ve kredi için geçtiğimiz günlerde başvurular alınmıştı. Yüz binlerce üniversite öğrencisinin başvuru yaptığı KYK bursu için sonuçlar büyük heyecanla bekleniyor. Sonuçların uzun bir zamandır açıklanmamasıyla birlikte öğrenciler de "KYK burs sonuçları neden açıklanmıyor?" diye araştırmaya başladı. Peki KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak? KYK burs sonuçları tarihi belli oldu mu?

  KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 11 Kasım 2017

  KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KYK burs sonuçları için büyük heyecanla bekleyişini sürdüren öğrenciler, büyük merakla "KYK burs sonuçları neden açıklanmıyor?" ve "KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?" diye araştırıyor. Peki KYK burs sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu mu? İşte detaylar...

 • KYK burs sonuçları için gözler KYK'da

  Gündem, 08 Kasım 2017

  KYK burs sonuçları için gözler KYK'da

  KYK burs sonuçları için bekleyişini sürdüren öğrenciler büyük merakla KYK burs sonuçları açıklanma tarihini bekliyor. Burs imkanından faydalanmak isteyen öğrencilerin yakından ilgilendiği sonuçlar ne zaman açıklanacak? İşte detaylar...

 • Kız yurdunda akılalmaz iddia! 8 öğrenci emniyete götürüldü

  Gündem, 05 Kasım 2017

  Kız yurdunda akılalmaz iddia! 8 öğrenci emniyete götürüldü

  Karaman'da bir kız yurdunda kalan üniversite öğrencilerinden bazıları, gece odalarına giren siyah giyimli ve yüzü saçlarıyla örtülü bir kişinin kendilerini uyandırıp, Arapça bir şeyler söylediğini, 'Sıra sizde', `Öleceksiniz´ yazılı notlar bıraktığını öne sürerek, fenalaştı. Bu durumu duyan diğer öğrencilerden de korkup sinir krizi geçirenler oldu. Söz konusu kişiyi gördüklerini iddia eden öğrenciler ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldü

 • Öğrenciler dikkat! KYK burs sonuçları...

  Gündem, 02 Kasım 2017

  Öğrenciler dikkat! KYK burs sonuçları...

  KYK burs başvurularını tamamlayan öğrenciler sonuçlar için heyecanlı bekleyişini sürdürüyor. Peki KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 01 Kasım 2017

  KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KYK bursundan faydalanmak isteyen öğrenciler merakla 'KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak?' sorusuna yanıt arıyor. Peki, KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak? Peki, tarih belli oldu mu?

  KYK ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 29 Ekim 2017

  KYK ne zaman açıklanacak?

  KYK burs başvuruları 24 Ekim'de sona erdi. Burs başvuruları yapan adaylar sonuçları heycanla bekliyor. Peki, KYK byurs sonuçları ne zaman açıklanacak?

 • KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 27 Ekim 2017

  KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KYK burs sonuçlarını bekleyen milyonlarca üniversite öğrencisi dört gözle KYK burs sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Peki KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

 • KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 23 Ekim 2017

  KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KYK burs başvurularını gerçekleştiren öğrenciler, merakla burs sonuçlarının açıklanacağı tarihi bekliyor. Peki KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

 • KYK burs başvuruları ne zaman?

  Gündem, 16 Ekim 2017

  KYK burs başvuruları ne zaman?

  Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından üniversite öğrencilerine verilecek olan burs başvuru tarihi bekleniyor. Peki KYK burs başvurusu ne zaman? KYK burs başvurusu nasıl yapılır?

  KYK burs başvurusu ne zaman?

  Gündem, 09 Ekim 2017

  KYK burs başvurusu ne zaman?

  Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından üniversite öğrencilerine verilen burs için başvuru tarihi bekleniyor. Peki KYK burs başvurusu ne zaman? KYK burs başvurusu nasıl yapılır?