Çeyrek asır önce piyasaya çıkardığı ilk albümü ‘Beni Affet’te yer alan ‘Gir Kanıma’ adlı şarkısıyla milyonların kanına girmeyi başardı Harun Kolçak. Müzik kariyeri ve duruşu bakımından çizgisinde en ufak bir sapma olmadan bugünlere gelen sanatçı, haziran ayında geçirdiği kan zehirlenmesi sonucu yoğun bakıma kaldırılınca hepimizi korkuttu. Geçtiğimiz günlerde taburcu olan ve 25 yıllık arkadaşı Sibel Benekli’nin gözetiminde yaşamını sürdüren Kolçak, bulunduğu odadan bu röportajı yaptığımız balkona kadar desteksiz yürüyerek bugüne kadarki en önemli adımı attığını söyledi. Hastalık sonrası 10 kilo veren Kolçak, en çok yüzmeyi özlediğini, kafasında yeni projeler olduğunu ancak nazara inandığı için bunları söyleyemeyeceğini dile getirdi. Usta sanatçıyla hastalık sürecini, yeni albümünü, pop müziği, özel hayatını konuştuk...

‘TEDAVİM SÜRÜYOR'

2.5 ayın ardından hastaneden taburcu oldunuz. Şu an sağlık durumunuz nasıl?

Hastane ortamından uzaklaştığım için moralman çok iyi hissediyorum. 2.5 ayın 1.5 ayını komada geçirdim. Hiçbir şey hatırlamıyorum. Şu an dipçik gibiyim, şükürler olsun. Evde olmak çok huzur verici.

Eve çıkma süreci nasıl gelişti?

Eylül ayının başından itibaren hastaneye gelen ziyaretçiler artmıştı. Moralman yükseliyordum. Bu da iyileşmeme etki ediyordu. Son zamanlarda bana sağdan sağdan gelmeye başlamışlardı. Doktorlar da anlamış olacak ki “Seni eve çıkaralım” dediler. O an gözlerim bugüne dek hiç olmadığı kadar parladı. Hastanede bana çok iyi baktılar ama sonuçta hastanedesin. Bir süre sonra psikolojik olarak olumsuz etkileniyorsun. Hâlâ hemşireler düzenli olarak geliyor. Tedavim evde sürüyor.

Hastalık sürecinde en büyük dayanağınız ne oldu?

En büyük dayanağım inancım oldu. Çoğu çevreler bana yıllardır ateist, budist ve illuminati gibi damgalar vurmaya çalıştı. Hiç sesimi çıkarmadım, yine çıkarmayacağım. Kimse bilmiyor ama benim çok güçlü bir inancım var. İçimde yaşadığım ve adı konulamayan bu inanç beni ayakta tutuyor.

'TEK KABAHATLİ BENİM'

Hastaneye kaldırıldığınız gece, sizi kim hastaneye yetiştirdi?

25 yıllık arkadaşım Sibel Benekli, gün içinde aramış, ulaşamayınca merak etmiş. Bir grup arkadaşla beraber çilingir çağırıp kapıyı açtırdığındaysa o korkunç tabloyla karşılaşmışlar. Yerde kanlar içinde yattığımı görünce beni öldü zannetmişler. Ambulans geldiğinde yaşadığımı fark etmişler. Beni ölümle burun buruna getiren şey, hastane mikrobu denilen kan zehirlenmesiydi. Bu öyle bir illet ki evimde çalışan kadının kuzeni de bu hastalığa yakalanıp rahmetli olmuştu. Toplam 13 operasyon geçirdim. Yaşamam mucizeydi ama gerçekleşti.

İnsanlar başına gelmeden sağlığının kıymetini bilmiyor sanki...

Doğru tespit. İnsanların çoğu “Hep sağlıklı kalacağım” diye düşünüyor. Ben de öyle düşünüyordum. Başıma geldiğinde idrak ettim. Zamanında sağlığımı ihmal etmeyip kontrollere gitseydim bunları yaşamayacaktım. Bu hastalığı yaşamamda tek kabahatli benim. Artık yaşam ile ölümü beraber düşünüyorum.

'HALA BEKARLIK SULTANLIKTIR DİYORUM'

İrem Derici’yle birlikte seslendirdiğiniz ‘Gir Kanıma’ şarkısı yeniden herkesin dilinde. Aradan geçen yıllar içerisinde hâlâ bekârlığın sultanlık olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet, bekârlık sultanlıktır. İnsanın hayatında biri mutlaka olmalı ama evlenmenin şart olmadığını düşünüyorum. Günümüzde evliliğin çiftler arasındaki duyguları öldürdüğünü düşünüyorum.

Bu yüzden mi hiç evlenmediniz?

Zamanında evlenmeyi düşündüm ama 22 yaşımda kız arkadaşım düşük yaptı. O an onunla birlikte Ölüdeniz’de bir kan gölünün ortasındaydık. Bu benim için büyük bir travma oldu. Çocuğun düşmesinden sonra yıllarca çocuklardan uzak durdum. Uzun yıllar psikolojimi toparlayamadım. Sonra o California’ya taşındı. Ben sadece onunla olsun istiyordum.

Kendisinden haber var mı hiç?

Geçtiğimiz günlerde telefonumu bir yerden bulup bana ulaştı. “Hâlâ aklımdasın, seni unutamadım” diye mesaj attı. 2 hafta içerisinde Türkiye’ye temelli dönüş yapacak. Neden olmasın ki...

Aile sıcaklığını arıyor musunuz?

“Bekârlık sultanlıktır” dediğim için belki kendimle çelişeceğim ama konserlerden eve geldiğim zaman evimin yemek kokmasını isterdim. Bir de sabah kalktığımda birisinin bana kahve getirmesini arzulardım. Bu aile özlemi mi bilmiyorum ama güzel olurdu sanki. Ben ılımlı gözüküyorum ama biraz da zor adamım aslında. Müzikal çalışma yaptığım esnada odaya biri girdiğinde hep canavara dönüşmüşümdür. Her şerde bir hayır vardır, ne diyelim.

Evde vaktinin büyük bir bölümünü hayvanlarla birlikte geçirdiğini söyleyen Harun Kolçak, “Hayvanlarla aram insanlardan olduğundan daha iyi” diyor.

 

'AŞK GÜZEL BİR YANILSAMA'

Kendi pencerenizden aşkın tanımını nasıl yaparsınız?

Aşk kişinin kendi başına yarattığı ve kendi başına yaşadığı bir şey. Karşılıklı yaşanıyor gibi görünse de herkes aşkı kendince yaşıyor. Ben sana giydirdiğim elbiseyi seyrediyorum, sen bana giydirdiğini. Gel zaman git zaman bu elbiseler dar geliyor. Aşkın bir yanılsama olduğuna inanıyorum. Ama güzel bir yanılsama. Bu şarkıları boşuna yapmadım. İyi ki aşk var. Ama gerçek aşk belki de Yunus Emre’lerin, Mevlânâ’ların yaşadığı ilahi aşk olabilir. O’nunla yanıp tutuşmak olabilir. Beşeri aşkın kalıcılığına inanmıyorum.

'CİHANGİR'DE DOSTUM YOK'

2 yılı aşkın bir süre önce Bahçeköy’den Cihangir’e taşınmıştınız. Burada edindiğiniz dostlarınızın size moral anlamında desteği oluyor mu?

Öncelikle Cihangir’de kendimi özgür hissediyorum. Şalvarla markete gittiğinde bile kimse garipsemiyor. Çok tanıdığım var ancak gel gör ki Cihangir’de gerçek anlamda dostluk yok. Cihangir’de sevdiğim arkadaşlarım var ama dostum yok. Bana Cihangir’de hemşire gibi bakan arkadaşım Sibel Benekli’yse 25 yıllık sınıf arkadaşım.

Neden dostunuz yok?

Cihangir çok dedikoducu bir semt. İnsanlarda dedikodu alışkanlık haline gelmiş. Bir kafede grup halinde oturan topluluktan biri masadan ayrıldığında direkt arkasından dedikodu yapılıyor. İnsan “Bunlar benim de arkamdan konuşuyor” diye düşünmeden edemiyor. Dedikodu beni rahatsız eden şeylerin başında geliyor. Cihangir’in yegâne güzelliği otantik havası olsa gerek.

‘Çeyrek Asır’ adlı albümünüz müzikseverlerle buluştu. Albüm hakkında neler söyleyeceksiniz?

Müzik piyasasında yaşanan kısırlık ve kabızlığa baktığım zaman geçen yıl bir albüm yapılması gerektiğine karar vermiştim. Ama ne yapacağım konusunda kararsızdım. Arpej Yapım’ın sahibi Umut Kuzey bir akşam bana “Abi, Best Of albümü yapalım” diyerek kanıma girdi. 12 sanatçının yer alacağı bu albüm pahalı olur diye çekincelerim vardı ama hiçbir sanatçı ücret talep etmeyince işimiz kolaylaştı. Albümün aranjörlüğünü İskender Paydaş’ın üstlenmesi benim için ballı kaymak oldu. ‘Çeyrek Asır’la küllerimden yeniden doğduğumu söyleyebilirim.

'DOĞRU DÜZGÜN POP MÜZİK YAPILMIYOR' 

Müzik piyasasında kısırlık ve kabızlıktan kastınız nedir? Bunu biraz açar mısınız?

Albüm yaptığım için bir süredir “Pop müziği takip edeyim” dedim. Takip etmez olaydım. Pop anlamında piyasada doğru düzgün müzik yapılmıyor. Pop müziklerin çoğunda armonik yanlışlar var. Bunu Onno Tunç, Garo Mafyan ve Atilla Özdemiroğlu gibi ustalarla çalıştığım için fark ediyorum. Şarkı sözlerine bakıyorsun, onlardan da bir şey anlaşılmıyor. İnanın öyle kıskanma, hasetlik gibi bir huyum yok, kaliteli iş yapılsın ayakta alkışlarım.

Bu kadar başarılı işlere imza atmanıza rağmen yıllardır egonuzu kontrol etmeyi nasıl başarıyorsunuz?

Bunu başarmak için çaba göstermedim, tabiatım böyle. Hiçbir dönem kibirli olmadım. Kibirli insanlardan nefret eder, hep uzak dururum. Sokakta Harun’um. Sadece sahnede Harun Kolçak oluyorum. Bir şarkıyla şu dönem popülerliği yakalayanlar bundan 25 yıl sonra ‘Çeyrek Asır’ çıkaramayacaklardır. Küçük dağları ben yarattım edasıyla sanatçı olamazsın. Bunu bildiğim için yıllardır çizgimden ödün vermedim.

Harun Kolçak, ‘Çeyrek Asır’ adlı albümünün ilk klibini Gökhan Türkmen’le birlikte seslendirdiği ‘Yanımda Kal’a çekti.

 

'BU KADAR SEVİLDİĞİMİ BİLMİYORDUM'

Sahnelere dönüş ne zaman?

Son olarak mayıs ayında Aşkın Nur Yengi’yle Bursa’da sahneye çıkmıştık. Sahneler gözümde tütüyor. Menajerim aracılığıyla çok sayıda konser teklifi de alıyorum. Şu an hâlâ fizyoterapiyle bacaklarımı açmaya çalışıyorum. Ama inşallah 3-4 ay sonra ‘Çeyrek Asır’ adlı albümde yer alan sanatçı arkadaşların da katılımıyla bir lansman konseri yapacağız. Bu kadar sevildiğimi de bilmiyordum açıkçası.

ARİF HÜR/HABERTÜRK MAGAZİN


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.