ECE SARUHAN
GAZETE HABERTURK- HT MAGAZİN

Müzik dünyasının merak ve heyecanla beklediği ödül törenine artık sayılı günler var. Bu yıl 18’inci kez dağıtılacak Kral Müzik Ödülleri, 30 Nisan’da İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Bu törenin ayrıntılarını öğrenmek için Kral TV Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Akbay’la nam-ı diğer Gezegen Mehmet’le bir araya geldim. Elime bir kitapçık tutuşturdu ve sorularımı verilere dayanarak cevapladı. İşte törenle ilgili merak edilenlerin yanıtları...

Kral Müzik Ödülleri’nin adayları belirlenirken nasıl bir süreç izlendi?
Öncelikle çok yorulduğumuzu belirtmek isterim. Mütevazı olamayacağım; Türkiye’deki en iyi ödül törenini organize ediyoruz. Törenin görkemiyle ilgili zaten sıkıntı yok. Bizim için önemli olan kategorilerin ve adayların doğru belirlenmesi, ödüllerin doğru isimlere gitmesi. Adil bir sistem oluşturduk. Bizden sonra gelenler de bu sistemden yararlansın diye bir kitapçık hazırladık.

SİNAN AKÇIL’IN PUANI SIFIR!

Nasıl bir sistem bu sistem?
Ben bu işi üstlendiğimden beri yani son 3 senedir, bütün sektörü törene dahil ettik. Aranjöründen klip yönetmenine, firma sahiplerinden radyocusuna bizi eleştiren ya da beğenen herkesle aylardır toplantılar yapıyoruz. Çıkan sonuçları not alıyoruz, hatamız varsa düzeltiyoruz. Ödül törenine harcadığımız enerjinin 10 katını bu toplantılara harcadık, altyapıyı sağlan oluşturduk.

Adayları nasıl belirlediniz?
Bahsettiğim sistemle istatistiksel verilere baktık. İlk veri MÜYAP'ın bize verdiği satış rakamları, 2’ncisi MÜYAP'tan gelen dijital satışlar, 3’üncüsü de Nielsen’in radyolarda en çok çalan şarkı verileri. 200 kişilik jüriye gönderdik ve halka açtık aday adaylarını. Halk ve jüri en çok beğendikleri adayları 5’ten 1’e doğru puanlıyor. Bunları da birleştirip, toplam puana ulaşıyoruz. Yani işi sadece istatistiğe, halka ya da jüriye bırakmıyoruz. Eşit dağıtıyoruz. İnternet sitemizde veriler var. Sadece halkı ve jüriyi göstermiyoruz işin rengi iyice açığa çıkmasın diye. Hep kurumun başındaki insanların karar verdiği zannediliyor ama bizde yok böyle bir şey!

İnsanlar önyargılı tabii. Malum ahbap-çavuş ilişkisiyle yürüyen çok iş var...
Kesinlikle haklılar. Beni arayıp “Beni aday yap” diyenler oluyor. Geçen sene “ Tarkan neden 7 ödül alıyor, başkalarına verin birkaçını” diyenler oldu. Ama hazırladığımız sistem beni de, yöneticilerimi de, patronumu da koruyor. Öyle bir sistem ki biz bile bozamayız. Hemen açık verir. Oylama başladıktan sonra tüm istatistiksel verileri yüzde 50 olarak alıyoruz. Halkı ve jüriyi ön plana çıkarıyoruz. Kalan yüzdelik dilim 25-25 onların. Bir veri diğerini koruyor. Aday belirlemede daha önce interneti kullanıyorduk, şimdi SMS'e döndük. Bir telefondan bir kategori için en fazla bir oy kullanılabiliyor. Her gün düzenli olarak oy geliyor. Eğer bir anda oy yığılması olursa, “Bu organize bir iş” diyoruz ve sıradağların içindeki Everest tepelerini kesiyoruz. Bu kadar detaylı düşünüyoruz. Eskiden bu ödüllerde aday olmak kimsenin umurunda değildi, herkes ödül derdindeydi. Artık aday olmak da önemli. “Neden aday olmadım?” sorusunu duyuyoruz ya da “Aday oldum bana yeter” diyorlar. Bunlar sistemin yarattığı güvenin sonucu.

Eleştiriler de var tabii.
Sinan Akçıl, ‘Atma’nın ‘en iyi şarkı’ kategorisinde yarışmamasına tepkili... İşte rakamlar: ‘Atma’ Nielsen’in sıralamasında 34’üncü sırada. İlk 5’e giremediği için puanı sıfır. Dijital satıştan ve MÜYAP’tan aldığı puan da sıfır! Jürinin ve halkın ilk 5’inde de yok!

HÜLYA AVŞAR,OLAYI BÜYÜTTÜ

Hande Yener de ‘en iyi klip’ dalında aday gösterilmediğinden dert yanıyor...
‘En iyi klip’ adaylarını, aramızdaki klip yönetmenlerine seçtirdik. Çünkü hiçbir istatiksel veri yok. 200 kişilik jürimizde 15 klip yönetmeni var. Kendi çektikleri kliplere verdikleri oyları sildik ve sonuca baktık. Bundan daha mantıklı bir şey olabilir mi? “Ben niye aday değilim?” diyenlere soruyorum; veriler ortada, adaylardan kim girmeyecekti?

Geçtiğimiz yılki ödül törenine Hülya Avşar’ın kendisinin elinden ödül almak için sahneye çıkmayan Tarkan’a ettiği ağır sözler damgasını vurmuştu. Bu sene benzer tatsızlıklar yaşanmaması için önlem aldınız mı?
Oturma düzeni her sene tartışılır. Oturması gerekenler ayakta kalır, oturmaması gerekenler oturur. Bu sene, İstanbul Kongre Merkezi’nin en ön kısmındaki 250 kişilik bölümde 10’ar kişilik özel localar oluşturduk. Ödül alanlar, verenler ve büyük sanatçılar bu kısımda olacak. Bir de bazı firmaların belli sayıda kontenjanları olacak. Bu sayede herkes krallar gibi oturacak. Geçen seneki olayda bizim hatamız arkada Hülya Avşar’a Tarkan’a ödül vermeyeceğini söylemeyi unutmamız. Tarkan tam 7 ödül aldı geçen yıl. Bir kez sahneye çıkmak ve herkes onu yok sanarken sürpriz yapmak istedi. Hülya Avşar sadece üzüntüsünü dile getirebilirdi ama çok ağır cümleler kurdu. “Tarkan sanatçı mı?” dedi. Bu olay olmadan 5 dakika önce kendisiyle konuşsalar, bambaşka şeyler söyleyecekti. Kendisi o çıkışları yapmasaydı, bu olay hakkında belki de hiç konuşulmazdı.

BÜTÜN SENENİN SONUCU!

Törenin adının bu olayla birlikte anılması çok üzmüş gibi sizi...
Benim sadece organizasyonun aksaması ve seçimlerin adil olmaması canımı sıkar. Hülya Avşar Tarkan’a kızdıysa bunun muhatabı ben değilim. Biz kategorileri doğru belirledik, ödülleri doğru yerlere ulaştırdık. Önemli olan bu!

Kategoriler demişken, “Kral Müzik Ödülleri sadece pop ödüllerine dönüştü” diyenler var...
Öyle oldu çünkü son 5 yıldır halk müziği, sanat müziği ve arabesk üretimi yok. Kategorileri dolduramadığımızdan kaldırdık. Pop çok popüler çünkü bunların hepsinden besleniyor. Bir haksızlık yaratmamak için bu müzik dallarında en çok satanlar listelerine bakıp Ebru Gündeş, Sibel Can, Bülent Ersoy ve Kıvırcık Ali’ye özel ödül verme kararı aldık. Başka ne yapabilirdik? Bülent Ersoy’la Hande Yener’i mi yarıştırsaydık? Kral Müzik Ödülleri bir gecenin ödülü değil, bütün senelik çalışmanın ödülü! Hem çok satacaksın, hem halk beğenecek, hem jüri sevecek. Aday olmanın ve kazanmanın tek yolu bu!

BAŞBAKAN'IN EN SEVDİĞİ ŞARKI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la yakın dostsunuz. Kendisi en çok hangi tür müziği dinler?
En sevdiği şarkılardan biri ‘Benzemez Kimse Sana’dır, Bu şarkıyı Müzeyyen Senar’dan dinler. ‘Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda’yı da sever. Sadece bir seçim şarkısı değildir kendisi için. Bu parçayı Zeki Müren ve Muazzez Abacı’dan dinler.

Yani tercihi Türk sanat müziğinden yana… Popla, rock’la, alternatif müzikle nasıldır arası?
Daha çok Türk sanat müziği dinler ama popüler müziği de takip eder. Türk halkı neyi dinliyorsa ondan mutlaka haberi vardır, biliyordur. Başarısının sırrı halkın zevkini bilmesi. Müzik konusunda da bu böyle, halktan kopuk değil! Eminim Halil Sezai fırtına gibi eserken, “Kim bu adam?” diye bakmıştır, onunla ilgili fikri vardır. Çok uçuk olmadığı sürece hiçbir müzik tarzına karşı önyargılı değildir.

Kral TV Müzik Ödülleri yerine Gezegen Ödülleri dağıtılıyor olsaydı, sizin tercihleriniz kimlerden yana olurdu?
Şu anda isim vermem uygun olmaz. Ancak şöyle söyleyeyim; biz bir Eurovision anketi yaptık. Atiye birinci, Hande Yener ikinci, Murat Boz üçüncü çıktı. Hande Yener o zaman da itiraz etmişti. Bana sorulsa ben de Hande’yi birinci yapardım ama benim şahsi fikrim başka, anket başka! Ayrıca Gülşen’in ve Hadise’nin içinde olmadığı bir ödül töreni yapmak istemezdim. İkisinin de mutlaka ‘en iyi kadın şarkıcı’ kategorisinde yarışmasını isterdim. Klipleri, görsellikleri, şovları 10 numara!


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.