BEGÜM ÇELİKKOL
HABERTURK.COM MAGAZİN SERVİSİ
begumcelikkol@haberturk.com
https://twitter.com/MAGAZINHT

Murat Göğebakan'ı size nasıl anlatsam ki? "Dünyanın en iyi insanı" demek az gelir... 1990'lı yılların ikoncanı modacı Ürkan Miras'la yolum kesiştiğinde Murat Göğebakan'la da yolum kesişmiş oldu. Onu ilk kez geçen sene Etiler'de Ürkan Hanım'la yemeğe gittiğimizde tanıdım. Sonrasında şahane bir dostluk başladı. Öyle ki, hepimiz Ürkan Hanım'ın kardeşi olduk, dolayısıyla da Murat Göğebakan, ki soyadıyla hitap etmek istemiyorum, Murat Ağabey'le de kardeş olduk... Ve demolarını aracında dinlettiği o albümü sonunda çıktı. Gerçi çıkalı bir ayı geçti ama ancak biraraya gelebildik ve eğlenceli bir sohbet gerçekleştirdik. "Ürkan Hanım" demek istemiyorum Ürkan Ablam, ben ve Murat Ağabeyim'le bir CD'nin nasıl bin 500 Euro olduğunu da masaya yatırdık. Sohbet derin ve eğlenceli! Buyurun, okuyun...

Murat Göğebakan bu noktaya nasıl geldi?
Bedel ödedi. Çok çalıştı. O bedelleri anlatmaya çalışırsam sayfanda yer kalmaz. 1997 yılından beri bedel ödedim. Yokluklarla, hırçınlıkla, yaşantıyla, hastalıkla bedeller ödedi. Ama buna pişman değilim

Kaçıncı albüm?
10. albüm oldu

Ne kadardır çalışıyorsunuz?
1 yıldır.

Kaç parça var içinde?
9 eser vardı. 10 eser vardı. Birini çektik. Şehrazat'ın verdiği bir parçaydı. Klasik ağırlıklı bir eserdi. Bu formata uymuyordu. Onu single yapacağız

O ne zaman çıkacak?
Yıl sonunda

Bu albümün farkı ne peki?
Ben Sana Aşık Oldum, çıraklık dönemiydi. Ay Yüzlüm kalfalık dönemiydi. Aşkın Gözyaşları ustalık dönemi. Hamdık, piştik, "Elhamdülillah" diyoruz. Aşkın Gözyaşları daha samimi. Ekip çalışması oldu tam anlamıyla. Uzun soluklu bir çalışmaydı. Çok iyi olacağını biliyorduk. Ödülü de Vurgunum ile geldi

Vurgunum nasıl geldi?
Umre'ye gittiğimde muhteşem mekâna geldiğimizde bir ağabeyim "İnşallah burada güzel bir şarkı yaparsın" dedi. Ben de "Nasip eden nasip ederse eyvallah" dedim. Muhteşem mekânın karşısına geldiğimde "Ben gönlümün ayak bağını senin kapına geldim de açtım" diye geldi. Bir arkadaş aşkı anlatırken, o sözleri peçetelere yazdım. Orada yaşadıklarım, o bütünlükle Vurgunum çıktıGelmiş Bahar var... En sevdiğim türkülerden biri... Bunu almak nasıl oldu?
Ahmet Kaya'nın bir eseri vardı Hani Benim Gençliğim. O ve Gelmiş Bahar arasında gidip geldik. Kaya'nın eseri olmadı. Gelmiş Bahar devreye girdi. Ciddi bir anonim eser. Çok insan bilmez bilen de çok sever. Kendi tarzımızda notalar yazıldı. Çok da güzel oldu.

Unutulan'ı niye aldınız Cengiz Kurtoğlu'ndan?
Yıllar önce aynı firmadaydık. Her fırsatta dinlemeye giderdim onu. Çıktığı yere gittiğimde bir şarkı söylüyorsa beni gördüğü için şarkısını yarıda keserdi, o şarkıyı söylerdi. "Bu şarkıyı okumak istiyorum" demiştim. Hastanedeyken "Hadi bu şarkıyı artık oku" dedi. Sonra istedim şarkıyı ve albüme koyduk...

Ve Hakkı Yalçın şarkıları
Kapına Kırmızı Bir Gül Bıraktım... Konserlerde söylüyorduk. İnsanlar çok seviyordu bu şarkıyı. Hakkı Ağabey'e gittik. Ürkan Ablam, "Ben konuşurum onunla" dedi. Ve şarkıyı aldı. Hakkı Ağabey'in, Cengiz Ağabey'in, Ferdi Ağabey'in eserlerinin okunması zordur. Ve aldık.

Neden Aşkın Gözyaşları oldu adı?
Herkesin bir öyküsü vardır, her şarkıda aşk vardır. Unutulanda aşk var, Kapına Kırmızı Bir Gül Bıraktık'ta da var aşk. Aşkta gözyaşları vardır. Sinan Yağmur da çok yakın arkadaşımdır. Her şarkıda bir aşkı anlatmak istedik. Kitapla beraber özdeşleşti...

İki kitaptan etkilendiniz değil mi?
Ferrarisini Satan Bilge ve Aşkın Gözyaşları Şems... İkisinin de bağlantısı var

Nasıl bağlantılar var?
İkisinin de felsefesi var. Birinde Dalaylama Rahipleri birinde Şems var. Yaşamsal boyutta önemliler...

Tepkiler nasıl albüme?
Amacımıza ulaştık. Allah'ıma şükürler olsun. Her gün satışlar artıyor. Dün 500 sipariş gelmişse bugün 1 gelmişse güzeldir. Siparişin bir artması bile önemli. En fazla satılan albümler arasında.

Albümden sonra hayatınızda neler değişti?
Televizyon programlarına gitmek, röportajlara gitmek ve PR koşturmaları var.

Ruhsal anlamda nasılsınız?
Daha bir rahatım. İyi bir şey yapmış olmanın mutluluğu var. Durmamalıyız, devam etmeliyiz. Projeme daha fazla sarılmalıyım.

Film projesi var mıydı?
Aşkın Gözyaşları'nın filmi olacak. Sinan çok sevdiğim birisi. Cumhuriyet tarihinin en büyük bütçeli filmi. Cennetin Krallığı'nda Selahaddin Eyyubi'yi oynayan Ghassan Massoud Şems'i oynayacak. Richard Gere Mevlana'yı oynamak istiyor. Yetkin Dikinciler olacak. Kayıp Balık Nemo'nun yönetmeni ve Çağan Irmak'la görüşülüyor. Ben Doğu müziklerini yapacağım. Ciddi bir ekip çalışması olacak sanırım

Dergâh eğitiminiz var sizin. Nasıl yıllardı o yıllar?
Daha samimiydi. Bir lokma varsa kaç kişi varsa bölüşmekti. Metaryalizmin girmediği bir dünyadan bahsediyoruz. Açlıkla "Elhamdülillah" demek gerekiyor. Kainat yaratılmadan önce aşk yaratıldı, aşk yaratılmadan önce şefkat yaratıldı. Aşk şefkatinle pişerken, meyveyi de pişirmek gerekir. Sabır, eyvallah, çok şükür birlikte. Dergâhta saatlerce konuşmayabiliyorsun bazen saatlerce susmayabiliyorsun. Paranın bittiği yer.

Albümle de bağlantılı sanki?
Aynen öyle. Ustalıkta ilerliyoruz

Haram ve helal konusunu açalım mı biraz? "Bizi haram kapılarında tutma, biz helal kapılarında aç kalmaya razıyız", birilerine gönderme mi?
Yok değil. Kimseye gönderme yapmam.

Olur sanat camiasında ama...
Bende olmaz. Ben direkt telefonu açar söylerim. Ne siyah ne beyaz, gri yoktur. Net söylerim. Biz çalarak bir yere gelmek istemedik. Hırsızın binası var mı? Çalanın binası olduğunu görmedim. "Haram bizim kapıya uğrama" dedim. Ben bir kuru ekmekle de mutlu olurum. Olursa da olmasa da sorun yok. Bu dünyada benim umrumda olmazdı. Önem verseydim bugün sizinle oturmazdım.

Sizi iyi niyetinizle tanıyoruz... Bu camiada zor bir şey
Şeytanla pazarlığa girilir mi? Onunla pazarlıkta kazanılmaz. Sana verdiği her ödün kazançtır onun için. Bizim net olmamız gerek. 1997 yılında neysem 2012'de de öyleyim. Araf dönemleri vardır, o dönemde de bazen üşürsün bazen donarsın bazen aç kalırsın. Verise ödüldür vermezse imtihandır. Ömrüm vefa ettiği sürece bu pencereden bakacağım

En büyük gururunuz nedir?
Evladımdır. Ne mutlu bana ki öyle bir evladım var. Babama sorsa o da benim için söyler. Onun soyadını temiz biçimde taşımaya çalışıyorum. Evladım benim adımı taşıyor, ne mutlu. Evlat benimdir.

En büyük pişmanlığınız nedir?
Pişmanlık yaşamadım. Yaşanması gerekirse kaderdir. Kader de Allah'tan gelir. Keşke kelimesi bize sığmaz. Bir zamanlar "Keşke tanımasaydım" demiştim. Ama ufak kalıyor keşke

Sevgi Adamı diyorlar size...
Dürüst olursanız yeterli. Ben Ürkan Abla'ma her şeyi söylerim mesela ama dürüstüm.

Albüm kapağınız çok hoş
Hüseyin kardeşimiz daha önce biraraya gelmediğim biriydi. Hastalık döneminde destek oldu. Arnavutköy'de program yaparken fotoğraf çeken arkadaşım fotoğrafları almış. Karakalem haliyle çizmiş. Çok beğendik ve albüm kapağı yaptık.

Ürkan Hanım'a sormak istiyorum şimdi de. Murat Göğebakan sizce nasıl biri?
Asla yalan söylemez. Hep dürüst. O yüzden çok seviliyor zaten

M.G.: Dürüst olursan güvenir. Kendisini, eşini, kızını emanet eder. Biz yanlış yapamayız. Dürüst olunca da her şey dürüst gelir. Bir yalan söylersin, 100 yalanla temizleyemezsin. Samimiysen yalan söylemek zorunda değilsin.

Ürkan Miras:  Murat adam gibi adam. 10 numara bir insan. Dürüst, namuslu, şerefli, aç kalır "Açım" demez. Parası varsa gerçekten de vardır. Bana sadece 50 dolar verdi o kadar. (Gülüyorlar) Bir CD'sini bana bin 500 Euro'ya verdi! Murat konservatuarı bitirdiği için şarkıcı oldu. Oraya gitmeseydi çok başarılı bir işadamı olurdu.
Sakıp Sabancı'dan zengin olurdu....
Nedir bu bin 500 Euro?
CD getirdi, bin 500 Euro'yu aldı gitti benden. Az aldı ama...

Sonra...
İçeriğini söylemeyelim o olayın. Ben bu piyasaya çok isim yetiştirdim. Gülben Ergen, Demet Akalın ve daha pek çoğu... Murat da onlardan biri. Murat hiçbir şeyi unutmaz asla. İyiliği hiç unutmaz. En vefalısı, en kardeşi... Anlatılmaz, yaşanır...

"Bin 500 Euro az" ya, ne kadar almalıydı?
Eskiden olsa 100 bin dolar alırdı aslında...

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.