ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

SON tartışmaların ışığında Muhteşem Yüzyıl'ı bir gözden geçireyim dedim.
"Tarihi gerçeklerden sapmış mı, padişahımızın seferlerini es geçmiş mi, Pargalı ölecek mi?" gibi sorulara yanıt ararken ortaya adeta beş dakikada Muhteşem Yüzyıl gibi bilgiler çıktı ortaya.
Bakın birinci bölümünden önceki akşam yayınlanan 77. bölüme kadar neler yaşanmış dizide.
■ Dizi 1520'de Sultan Süleyman'ın tahta çıkışıyla başlıyor ki eminim o ilk bölümü hepiniz hatırlıyorsunuzdur. Daha fragmanlardan tartışma başlamıştı. Fragmanda elinde yapımcı firma tarafından şerbet, diziye karşı çıkanlar tarafından içki olarak nitelendirilen kadeh görünen Sultan Süleyman dizide kadehle görünmedi.

REYTİNGDE SEFER YOK
■ Kanuni'nin seferleri çok da atlanmış gibi görünmüyor; dizide ilk kez 1521 yılındaki Belgrad seferine çıkmış. Bu hikâye beşinci ve altıncı bölümlerde işlenmiş. 1522'deki Rodos Seferi 10. ve 11. bölümlerde yer almış.
■ 1526'daki Macaristan seferi 25., 26. ve 27. bölümlerde anlatılmış ki 600 bin dolar harcandığı açıklanan Mohaç Muharebesi görüntüleri de bu üç bölümde etraflıca gösterilmiş.
■ 17 gün süren 1529'daki Viyana kuşatması 39. ve 40. bölümlerde işlenmiş.
■ 1532 Alman seferi sırasında Viyana yakınlarındaki Güns Kalesi'nin kuşatılması 47. ve 48. bölümlerde gösterilmiş.
■ 1533'te İbrahim Paşa komutanlığında başlayan Irakeyn Seferi 64., 65., 66., 67. ve 68. bölümlerde işlenmiş.
■ Peki reyting konusunda ciddi başarıları olan dizinin bu seferleri de anlattığı bölümler dahil en çok reyting alan bölümü hangisi dersiniz? Hemen söyleyeyim. AB Grubu'nda 15.59 reyting ve 42.56 gibi çok yüksek bir share ile 23. bölümde almış. Ki o bölümde herhangi bir sefer yok. O bölüm -dizinin sadık izleyicileri hatırlarlar- bir cariyenin Hürrem'in odasında kanlı bıçak ve Hürrem'in yatağında bir cesetle görüldüğü ve "Hürrem öldürüldü mü" sorusuna cevap arandığı bölümdü. 
■ Total Grubu'nda en yüksek reytinge ise 12. bölümünde ulaşmış dizi. 12. bölümde de sefer yok. Bu bölümde Pargalı İbrahim Paşa, Kanuni Sultan Süleyman'ın önünde diz çöküp cezasını bekliyordu. Yine aynı bölümde Mahidevran, Hürrem'in haremde hazırladığı eğlenceye karşı çıkıp olay çıkarıyordu.

DİZİ YAYINDAN KALKMAZSA
■ Yani halkımız çok ciddi paralar harcanıp çekilen Mohaç Meydan Muharebesi dahil dizinin seferli bölümlerine sarayda geçen bölümler kadar ilgi göstermemiş. Genellikle talebe arz şeklinde şekillenen dizi piyasasında eğilim seferlerden çok saray hayatı yönünde olunca, görkemli savaş sahneleri de yerini saray sahnelerine bırakmışa benziyor.
■ Dizi şu anda 1536 yılında. Ki bu da Pargalı İbrahim Paşa'nın dört dilsiz cellada boğdurulduğu yıl. Irakeyn seferinden döndükten iki ay sonra öldürüldüğü bilinen Pargalı'nın televizyonda katline bir ay gibi bir zaman kalmış görünüyor.
■ Tabii ocak ayında, sayın milletvekilinin verdiği tasarı yasalaşmaz ve dizi yayından kakmazsa.

  • muhteşem yüzyıl

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 17 Aralık 2012 Pazartesi 01:38
    o kadar dizi kaldirildi reyting yuzunden. aralarinda cok guzel olanlar vardi...
  • Misafir 17 Aralık 2012 Pazartesi 01:35
    ufff bu ne demagoji...
  • ilyaspece 15 Aralık 2012 Cumartesi 11:19
    bugunun doğrularını saklayanlar geleceğını duşunemeyenlerın senaryoları geçmışını yanlış yazanları uyararak bugünun yanlışlarını komofıle ederek kendı kervanlarını surdurmenın peşındeler bugun kendı ulkenın guvenlığını sağlamakta acızkalarak geçmış duşmanlarının askerlerıne emanet edenler geçmışının yuzyılın fılımlerıyle teselı bulanlardır dızıler yanlış olmuş aslına uygun yazılmamış geçmişlerıne uygunluk arayanlar bugun yaptıkları yanlışları acaba aslına uygun neden anlatmazlarda saptırarak gerçeklerı saklayarak başkalarını kandırarak idare ederler bı anlayabılsek ilede belkı kalkınırız
Tüm yorumları göster(13)
Kalan karakter : 2000