Böyle oyun bir daha gelmez

06 Ekim 2017 Cuma, 16:45:09 Güncelleme: 07 Ekim 2017 Cumartesi, 10:41:49

İlk olarak E3 2014 oyun fuarında adını duyuran Cuphead'in görsel zeginliği oldukça tanıdık

1930’ların çizgi film estetiğiyle tasarlanmış zorlu bir maceraya hazır mısınız? Cuphead’i ilk olarak E3 2014 oyun fuarında duymuştuk. O zamandan beri merakla beklenen eğlenceli oyunun ilk göze çarpan özelliği oldukça tanıdık gelen görsel zenginliği. Sulu boya arka planlarından tutun da fıldır fıldır dönen gözleriyle üzerinize gelen canavarlara dek, ilk andan oyunun sonuna kadar hayranlık uyandıran bir yolculukla karşı karşıyayız.

HT Cumartesi'nden Asım Öner'in haberine göre, klasik animasyon metoduyla yani cell animasyon’la her biri el çizimi olan bu görselleri, bir de o dönem kullanılan caz müzikleriyle harmanladığınızda gerçek bir başyapıt karşınıza çıkıyor. Yüksek kaliteli görselleri ön planda olsa da Cuphead’in oyun mekanikleri ve oynanışı da göz ardı edilemeyecek kadar eğlenceliler. Sadece bağımsız güzel bir oyun olmanın dışında, Steam’deki ilk dört gününde 125 bin kopya satışına da ulaşan oyun, aslında oldukça büyük bir ticari başarıya ulaşmış gözüküyor. 

BİRBİRİNDEN FARKLI BÖLÜMLER

Mario’da dünya haritasında gezip bölümlere girdiğimiz gibi bir haritada gezerken farklı bölüm modlarıyla karşılaşıyor olacağız. İlk olarak ‘Run and Gun’ denilen yana doğru platform bölümleri karşımıza çıkıyor. Sonrasında ‘Bullet Hell’ benzeri çok fazla sayıda düşmandan ve kurşundan kaçtığımız bölümler gelecek. Böyle oyunların olmazsa olmazı Boss savaşları, farklı mekanikleriyle sizi oldukça zorlayacak. Özellikle her bölüm sonunda verilen notlarınızı ‘Perfect’ yapma gibi takıntınız varsa, epey zaman harcayacaksınız.

CupHead’in oynanışı her ne kadar bir plaftorm oyunuyla aynı olsa da farklı özel güçler ve saldırı çeşitleri tekrar oynamanıza olanak sağlıyor. Zorlandığınız bölümlerin neredeyse hepsinde, bölüme özel olarak hazırlanabilirsiniz. Ayrıca oynadığınız bölümleri kaybettiğinizde, ne kadar ilerlediğinize dair bir çizelge karşınıza çıkacak. Bu da ihtiyacınız olan özelliği ne zaman kullanmanız gerektiği konusunda bir strateji geliştirmenizi sağlayacak. Dark Souls kadar olmasa da bu sevimli görsellerin arkasında oldukça zorlu bir oyun sizleri bekliyor. Aynı bölümü geçmek için belki de onlarca kez denemeniz gerekecek.

Doğal olarak oyun kolunu ekrana fırlatmak veya ‘Alt+F4’ atmak isteyebilirsiniz. Fakat bölümü geçtiğinizdeki tatmin duygunuz da bir o kadar yüksek olacak, garanti ediyorum. Çünkü her ne kadar zorlu olsa da, yaptıklarınızın kontrolü tamamen sizin elinizde ve kaybettiğinizde bunun sorumlusunun siz olduğunu biliyorsunuz. Genelde belli düzenlerle saldıran düşmanlarınızın hareketlerini ezberleyebilir ve her tekrarda kendinizi bir adım daha geliştirebilirsiniz.

Bu yöntemle de en zor bölümü bile tekrarlarınızı hatırlayıp, en doğru ekipmanla hızlı bir şekilde geçebilirsiniz. Her bölümü ayrı bir sanat eseri olan ve hiç bitmesin istediğiniz bir rüyaydaymışsınız gibi hissettiren Cuphead, eşi benzeri görülmemiş bir oyun. Hem yapımı oldukça vakit alacağı hem de hiçbir zaman ilkinin tadını veremeyeceği için, benzer bir oyunun bir daha karşımıza çıkma ihtimali oldukça az. İster tek başınıza, ister bir arkadaşınızla beraber oynayın; bazen sinirden bazen keyiften kahkahalara boğulacağınız bir yolculuk sizleri bekliyor!

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ