ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
Balçiçek Pamir ile Söz  Sende programına konuk olan Osman Pamukoğlu, kendisini ‘Türk Bölücübaşı’ olarak nitelendiren gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı’ya sert yanıt verdi. 

Çanakkale Savaşı’nda Kürtlerin yer almadığını da iddia eden Pamukoğlu’nun tartışma yaratacak açıklamaları şöyle: 

-Çanakkale’de Türk kürt beraber savaştık cümlesine büyük bir tepki verdiniz. Yanlış mı anlaşıldınız yoksa sözlerinizin arkasında mısınız?

Hayır sözlerimin arkasındayım. Çanakkale’yi Osmanlı yapmış, Cumhuriyetle ilgisi nedir? 1. Dünya savaşında Kürdistan, Ermenistan diye karşımıza çıktılar bunlar. Bunların bütünü köpeksiz köyde çomaksız oynayarak milleti tahrik ediyorlar.

Bu yorum bölücü değil mi sizce?

Niye bölücü olsun? Asıl onlar bölmeye çalışıyor. Sen benim bayrağımı gösterme sen Eruh’ta çık Dağlıca’yı ak tütünü basan tiyatro oynatsın. Onlar bunları yapsın, ben bölücü müyüm?

Onlar bunlar diye bahsetmek bile ayrımcılık değil mi?

Değil. Herkes haddini bilecek.  Çerkezler Abazlar, Lazlar, Pomaklar, gürcüler niye bir şey demiyor da bunlar sürekli konuşuyor. Güya Cumhuriyet’in iki kurucusu varmış.

Anlayamadığım şu, Çanakkale’de Kürtler savaşmış olsa ne olur? Yani niye rahatsız oluyorsunuz bundan?

İnsanın üzerinde baskı  kuruyorlar. Ne iki kurucusu? Nüfusunuz neydi, kaçtı? Çanakkale’de Osmanlı subayı, Osmanlı askeri çatıştı.

Elinizde bir haritayla kim nerede şehit oldu diye anlatıyormuşsunuz.

Genelkurmay harp tarihi bu. Türk tarihi, bütün illerde şehit olanlar. Bundan da alınanlar var. Bir müptezel, sahtekar Osman paşa haritayla geziyormuş diye yazmış.

Gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı’dan mı bahsediyorsunuz?

Gazeteciyse gazeteciliğini bilecek. Adam gibi adam olsun. Dürüst olsun.

Kendisi burada olmadığı  için konuşmayalım hakkında.

Niye o konuşuyor, yazıyor ama!

Evet ama ben bu programda izin vermiyorum böyle şeylere. Sizi epey kızdırmış anlaşılan.

Neyse, ben kızmadım zaten örgüt ilgileniyor.

Ne demek o?

İlgileniyorlar.

Ne demek anlamadım ilgilenmek?

Mesaj çekiyorlar, protesto ediyorlar, ilgileniyorlar yani! 

Rasim Ozan Kütahyalı  ne yazmıştı?

 Türk bölücübaşı Osman Pamukoğlu 

Önümüzdeki dönemde Türkiye yeni bir fenomenle tanışacak...Türkler Türkiye’nin bölünmesini isteyecek...Türk bölücülüğü/ayrılıkçılığı ideolojisi filizlenme aşamasını geçti bile,artık bu ideoloji gövdeleşmeye başlayan bir olgu haline geliyor...Önce 2000’lerin başında ulusalcılık peydah oldu,gövdeleşti,kurumlaştı.Anadamar Türk milliyetçiliği çizgisinden belirgin olarak ayrıldı,yarı-devlet desteğiyle örgütlendi.Hatta bu ideolojik şemsiye altında bir askeri darbe girişimi bile oldu...  

Bu ulusalcılık damarı  2000’ler itibariyle “bölünmez bütünlük” vurgusunu koruyordu. “Biz bu vatanı hep beraber kurduk.Emperyalistler bizi bölemez” diskurunu muhafaza ediyordu.Türk devletinin klasik birlik-bütünlükçü söyleminden ayrılmıyordu bu çizgi...Fakat dış söylem böyle olsa da,ulusalcı ideolojinin sosyolojik tabanında kaynamalar belirgin biçimde başlamıştı.O sosyolojik tabanla yakın temas içinde olan gözleri açık herkes ayrılıkçı/bölücü Türkçü bir ruh halinin filizlenmeye başladığını hissediyordu. “Bölünmez bütünlük” vurgusuna, “Türk-Kürt hepimiz kardeşiz,etle tırnak gibiyiz.Bu vatanı hep beraber kurduk” söylemine inancı her geçen gün azalıyordu ulusalcılığın tabanını oluşturan kitlelerin...Öfkelendiğinde  “Çok istiyorlarsa verelim oraları,zaten sırtımıza yük oluyorlar,milyarlarca dolar paramız gidiyor,defolsunlar gitsinler”  diyerek bölünme talep eden ulusalcı Türk ruh hali her geçen gün daha kökleşti geçtiğimiz dönemde...Örgütleyicisini bekleyen tehlikeli bir kitle adım adım oluştu 2000’li yıllarda...Önce bölünme sonra da Batı bölgelerinde yer alan Kürtlerin Kürdistan’a gönderilmesini isteyen bölücü/ayrılıkçı Türkçülük fenomeni 2010’lu yıllarda karşımızda olacak...Bunu bilelim...  

Tuncay Özkan’ın bu kitleyi örgütleyecek bölücü Türk lideri adayı olduğunu düşünüyordum ben,fakat Özkan’ın içeri girmesiyle başlattığı hareket sönmeye başladı...Özkan’ın hareketi sönebilirdi,ama o bölücülük potansiyeli içeren ulusalcı/laikçi kitle yerinde duruyordu...Şu an bu kitleyi örgütlemeye aday bir adam var...O adam Osman Pamukoğlu...Emekli bir Tümgeneral,1993-95 döneminde Hakkari Dağ Komando Tugayını yönetmiş.Yazdığı kitaplar çok sattı.Ardından faşist bir gazetecinin desteğiyle Kan Uykusu diye bir belgesel yaptı.Ulusalcı gençler arasında iyiden iyiye fenomen oldu...Pamukoğlu son dönemde bir siyasal parti kurdu,yurt çapında örgütleniyor...Pamukoğlu’nun bu partiyle birlikte başlattığı söylemleri tamamen bölücü/ayrılıkçı Türkçü bir mahiyet arzediyor...Bunu açıkça dillendirmiyor ama bu kendini bilmez generalin attığı tüm tohumlar bu memlekette bir iç savaşı tetikleyecek nüveler içeriyor...  

Bu aralar Osman Pamukoğlu yanında bölücü bir harita ve istatistik tablosuyla il il geziyor...Geçenlerde ART televizyonunda da bu harita ve tabloyu göstererek bölücü  söylemlerine devam etti...Bu general “Beraber kurduk biz bu ülkeyi,Çanakkale’de,Kurtuluş Savaşında beraber savaştık” söyleminden rahatsız oluyormuş!O sebeple bu savaşlardaki şehit istatistiklerini çıkartmış!Güneydoğu’dan bu savaşta ölenlerin oranı %2 imiş!Şehit ola ola o bölgeden 585 kişi şehit olmuş!...O bölge insanları yani Kürtler bu vatanı kurarken bizimle savaşmadı!Bu vatanı beraber kurmadık,biz Türkler kurduk,biz Türkler öldük! diyor açık açık bu general...Daha da ileri gidiyor,bu kendince %2 olan Kürt oranını da küçümseme amaçlı şöyle söylüyor... “Çanakkale’de Alman taburları,Arap taburları da bizle savaştı,onları da kendimizden mi sayacağız beraber savaştık diye,bu vatanda hak iddia edemez kimse”...Pamukoğlu “Türkiye Türklerindir” faşizan ideolojisine kendini öyle kaptırmış gibi 2 milyonu aşkın Arap yurttaşımızı dışlayan,hor gören bu ahlakdışı sözleri söylemekten de çekinmiyor... 

Bak Osman Pamukoğlu...Ne kadar farkındasınız bilmiyorum ama bu konuşmalarınızın hepsi bu toplumu bileşenlerine ayıracak,bu vatanı  bölecek,bir iç savaşı tetikleyecek kana susamış söylemlerdir...Bu vatanın tamamının “Kan Uykusu” ile mi uyumasını mı istiyorsun sen? Ne demek,hangi bölgeden kimin ne kadar şehit olduğunu hesap etmek?Bunun haritasını çıkarıp,şehir şehir dolaşarak insanları kışkırtmak? Ne demek Çanakkale şehitlerini etnik gruplara göre bölüp,bunun üzerinden siyasal propaganda yapmak? Siz çıldırdınız mı? Aklınızı mı kaçırdınız? Bu hassas süreçte binlerce Türk gencinin de sizin gibi çıldırmasını ve “Kürtler zaten bizle savaşmadı,bu vatanın sahibi biziz” diyerek Kürtlere saldırmasını mı istiyorsunuz? Bu saçmasapan faşizan bölücü propagandaların ardından “Kürtler yine de bizim kardeşimizdir” denmesinin bir anlamı mı kalır?  

Bu yaptıkların vatana ihanet değil midir? Kendine gel...Bölücülük yapma Osman Paşa...

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000