Son Dakika
TBMM'de yapılan 'Demokratik Açılım'ın öngörüşmesinde ''Dersim isyanında analar ağlamadı mı? Kimse 'analar ağlamasın, mücadeleyi durduralım' dedi mi?" sözleriyle büyük tepki toplayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, HABERTÜRK TV'de Didem Yılmaz'ın sorularını yanıtladı. Öymen, dönemin Emniyet Müdürü İhsan Sabri Çağlayangil’in, anılarında yer verdiği "7'den 70'e Dersim Kürtleri kesilerek öldürüldü" ifadelerinin hatırlatılması üzerine........ dedi.

Söylediklerinizden dolayı pişman mısınız?

Benim sözlerimi tepki gösterenlerin kaç tanesi okumuş bilmiyorum. Türkiye'nin en saygın gazetecilerden biri telefon etti dedi ki "Ben konuşmanızı bir kaç defa okudum ve eleştirilecek hiçbir noktasını bulamadım ve sizin sözleriniz o kadar çarpıtıldı ki gazetecilik ders kitaplarına örnek olarak konulmalıdır, bir söz nasıl çarpıtılır diye." Benim sözlerim çok basit, sayın Başbakan diyor ki; "Atatürk de olsa bizim gibi yapardı" Neden? "Çünkü yurtta sulh cihanda sulh demiş." Ben de diyorum ki Atatürk böyle yapmazdı çünkü yapmadı. Atatürk hem barışçı insan, "yurtta sulh cihanda sulh" demiş, "ülkemizin savunması için yapılmadıkça savaş bir cinayettir" demiş. Atatürk böyle bir insan ama ülke topraklarına yönelik bir saldırı olduğunda Çanakkale'deki gibi mesela sonuna kadar mücadele etmekten geri kalmamış.

Peki Demokratik Açılım'da Dersim isyanını nereye oturtuyorsunuz?

Atatürk bugün hayatta olsaydı AKP'nin yaptığını yapmazdı. Mesela Silopi'de yaşananlar Atatürk döneminde yaşanmadı. O döneminde koşulları içinde yapılan silahlı mücadeledeki bir takım üzücü olaylar bugün kuşkusuz yaşanmamalıdır. Bunu söyleyen yok. Ben bütün olarak söyledim. Hem Şeyh Sait İsyanı'nı hem Dersim'i söyledim. Biri birincisi biri sonuncusu,  bu arada pek çok ayaklanma olmuş, cumhuriyete karşı o dönemde silahlı hareketler olmuş ve Atatürk hiçbirinde AKP politikasını izlememiş yani bunlarla pazarlık ederek müzakere ederek çözme yolunu izlememiş. Anlattığım bundan ibaret. Ne ben Aleviler’den bahsettim ne Dersim olaylarının içinden örnekler verdim. Burada yaşananlardan bizim de çok  üzüntü duyduğumuzu söyledim ve bu çatışmalar nedeniyle insanlar üzüldüyse bundan dolayı özür diledim. "Atatark’ün yaptığı yanlıştı" diye bir sözü kimse söyleyemez veya söyleyen varsa açıkçası söylesin.

Benim  sırtımdan kimse Atatürk’ü eleştirmeye kalkışmasın. Atatürk’ün izlediği 
politika AKP politikası değildir. Benim lafım bir cümleyle özetle bu. Başbakan bize laf atacağına şehitlere kelle dediği sözünü geri alsın, kendi yaptığından özür dilesin. Kendi yaptığından özür dilemeyecek sonra bizim her yaptığımızı çarpıtacak, istismar edecek "daha çok şehit gelsin istiyorlar, progapanda yapalım diyorlar" diyecek. Benim bir tarihi olaya atıfta bulunmam insanları niye üzdü anlamadım. Ben Alevi demedim. Atatürk Aleviler’e karşı değil, Aleviler Atatürk’e karşı  değil. Dersim isyanı hiçbir kitapta Atatürk’e karşı Alevi ayaklanması diye 
geçmiyor. O zaman bir askeri operasyonu örnek gösterdim diye alevi karşıtı mı oluyorum şimdi. Yalnız o olayı değil başka olayları da söylüyorum.

Sayın Taha Akyol'la konuştuk. Eski Dışişleri Bakanı İhsan Sabri 
Çağlayangil bir İçişleri memuru olarak bölgede göre yapıyor ve yaşadığı anıları anlatıyor. Orada bir katliam yaşandığını söylüyor ve "biraz ders  çalışmış olsalardı birileri bu Dersim isyanını kesinlikle savunmazlardı" diyor. Bu anılardan yola çıkarsak ne söylersiniz
?

Çağlayangil'in anılarını ben de okudum. Çağlayangil'in anılarında "Atatürk keşke bu isyan edenlere silahlı güç kullanmasaydı, bunlarla keşke pazarlık etseydi" diye bir cümleyi gördüğümü hatırlamıyorum. Bu isyanın içinde veya sonucunda çok sayıda insanın ölmesi fevkalade üzücü, insanı rencide edici bir durumdur, bunun aksini söyleyen de yok. Burada tartışılan konu o değil. Burada tartışılan konu Atatürk mücadele mi etti müzakere mi etti. Açılım tartışılırken neden Atatürk’ten bahsetmek zorunda kaldım? Çünkü hükümet Atatürk’ü siper yapmak istiyor. "Atatürk de bizim gibi yapardı" diyor. Dersim olaylarında yaşanan acıları savunan  çıktı mı?

2009'daki olaya 1938'deki bir olayı örnek vererek tartışmak biraz tuhaf 
kaçıyor eleştirisi var.


2009 Türkiyesi’nde bu iktidar terörle mücadele yerine müzakere yöntemini 
seçiyor. Geçmişimizde böyle silahlı ayaklanmalar olmuş Cumhuriyet’e karşı ve diyorlar ki "Atatürk de yurtta sulh cihanda sulh demişti, o da böyle yapardı" Biz de diyoruz ki böyle değil.

"Dersim isyanında taraflarla konuşulsaydı bu kadar insan o yerde 
asılmazdı" diye düşününeler olamaz mı?


Böyle  düşünenler olabilir, bu da bir görüştür tartışılır. Ama orada izlenen politika böyle bir politika olmamıştır. Biz bunu anlatmaya  çalışıyoruz. Bizim sorunumuz çok basit. Dünyanın bütün ülkelerinde devlete karşı silahlı güç kullanlara karşı devlet silahla mücadele eder. Devlete silah çekmiş siz de mücadele edeceksiniz. Bunu söylemek insanlık dışı bir söz mü oluyor? Mesele hükümetin bu yaklaşımını 
destekleyenlerle doğru bulmayanların tartışması.

Çağlayangil’in röportajından alıntılar yapalım. Röportajda diyor ki "ordu zehirli gaz kullandı, mağaraların kapısından içeri zehirli gaz atıldı. Aleviler fare gibi o dönem zehirlendi" diyor. Alevilere dönük böyle bir eylem  yapılmışken ve Dersim dendiğinde akla Aleviler geldiği için bu sözleri  sarfettiğinizde böyle bir tepki geleceğini düşünmediniz mi?

Böyle bir olay olmuşsa bundan herkes üzüntü duyar. Ama ben bunlardan 
bahsetmiyorum ki. Bizim sorunumuz bu değil. Çağlayangil "Atatürk yanlış 
yapmıştır" diyor mu? Uygulamadaki birtakım vahim durumları anlatıyor. 
Benim söylediğim devlete karşı silahlı ayaklanma olunca devlet silahlı 
mücadele eder, siz etmesin mi diyorsunuz? Ben TBMM'de yaptığım 
konuşmada AKP'nin silah bırakmadıkça PKK ile müzakere yöntemini 
benimsemesi yanlıştır diyorum. Diyorum ki yabancı ülkeler nasıl 
yaptıysa öyle yapacaksınız.

CHP içinden de tepkiler var. Kılıçdaroğlu'nun gereğinin yapılması taleplerine ne cevap vereceksiniz? Baykal'la bu konuyu konuştunuz mu?

Gayet tabii konuştum. Bizim parti olarak görüşlerimiz gayet açıktır. Biz diyoruz ki "elinden silahı bırakmayan terörle müzakere edilmez, mücadele edilir" ve CHP’de bu görüşe karşı olan birini duymadım. Tarihe ilişkini bir olaya atıfta bulunduk diye bu görüşümüzde parti içinde itihlaf var anlayışını çıkarmak yanlıştır. AKP bizi birbirimize düşürmek istiyorsa, bizim görüşlerimizi çarpıtarak halkı kışkırtmak istiyorsa bu emelleri boş çıkacaktır. Çünkü CHP’liler terörle mücadele konusunda gayet kararlıdırlar. 

Dolaylı olarak istifanız isteniyor.
..

Diyorlar ki "Onur Öymen gereğini yapsın". Doğrudur ben de gereğini yapıyorum Atatürk’ün ilkelerine ve mirasına sahip çıkıyorum. Bizim hepimizin görevi Atatürk’ün mirasına sahip çıkmaktır. Üzüntü verici olaylar olmuş, hepimiz derin üzüntü duyuyoruz. Ama Atatürk’ün tercihleri hepimizin tercihleri. CHP hiçbir dönemde Atatürk’ün izlediği politikaları reddetmedi. Benim söylediğimi kimse başka yerlere çekmesin. Ben diyorum ki Atatürk AKP’nin yaptığını yapmazdı. Bu konuyu daha fazla deşmek istemiyoruz, insanlarımızı üzmek, incitmek de istemiyoruz. Tarihi bırakalım tarihçiler araştırsın. Biz bugünün tartışmalarına tarihi alet etmeyelim.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.