ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

SALİHA ÇOLAK / GAZETE HABERTÜRK

TBMM’nin hesaplarını inceleyen Sayıştay, milletvekillerine her ay mevzuata aykırı olarak fazla maaş ödendiğini tespit etti. Sayıştay, “Dış Denetim Raporu”nda hem görevdeki hemde emekli milletvekili maaşlarıyla ilgili iki kritik uyarı yaptı ve mevzuata aykırılığın giderilmesi istendi.

ANAYASA’YA AYKIRI
Raporda, “Milletvekillerinin aylıklarının, en yüksek devlet memuru olan başbakanlık müsteşarının almakta olduğu aylık miktarı, yolluklarının da, ödenek miktarının yarısını aşmaması gerekirken bunun aşıldığı, başbakanlık müsteşarı makam tazminatının yarısını alırken vekillere bunun tam olarak ödendiği, bu durumun Anayasa ve yasalara aykırı olduğu” vurgulandı.

Raporda ayrıca milletvekillerinin emeklilik maaşlarının hesaplanmasında 8000 göstergeli başbakanlık müsteşarı yerine 9000 göstergenin esas alındığı belirtilerek bu durumun da düzeltilmesi istendi.

MECLİS’İN SAVUNMASI
Sayıştay raporundaki bu uyarılara Meclis Başkanı adına Genel Sekreter Sadettin Kalkan savunma gönderdi. Meclis’in yanıtında Anayasa Mahkemesi’nin milletvekili ödenek ve yollukları için devlet memurlarından farklı kural getirilmesini ‘eşitlik ilkesine aykırı bulmadığı’ belirtilerek şöyle denildi:

MAAŞLARI DÜŞER
“Kadro maaşı alan başbakanlık müsteşarı’na göre milletvekili ödeneği 5.825 TL, bunun yarısı olan yolluk 2.912 TL olmak üzere net 8.737 TL’dir. Oysa sözleşmeli başbakanlık müsteşarı maaşına göre milletvekiline ödenen miktar 7.424 TL ödenek ve 4.235 yolluk olmak üzere 11.659 TL’dir, aradaki fark ise 2.922 TL’dir. Böyle bir uygulamanın olamayacağı düşüncesi ile milletvekili ödenek ve yollukları hesabında Bakanlar Kurulu’nca Başbakanlık Müsteşarı için belirlenen en yüksek göstergeler esas alınmaktadır.”

GENELKURMAY HESABI
“Emekli Sandığı iştirakçilerinin yararlanmakta olduğu en yüksek gösterge rakamı Genelkurmay Başkanı’nın ek göstergesi olan 9000 ek göstergedir. Bu nedenle ödenek hesabında Başbakanlık Müsteşarı, emekli keseneğinde 9000 gösterge esas alınmaktadır.” Meclis’in savunmasında, uygulamadaki tereddütlerin giderilmesi ve konunun yasal zeminde açıklığa kavuşabilmesi için Anayasa’nın milletvekili maaşlarını düzenleyen 86.maddesi ve buna bağlı yasalarda değişiklik yapılması için girişimde bulunulacağı bildirildi.

"MİLLETVEKİLLERİ HAKKINDAKİ SUÇLAMAYI KABUL EDEMEM"
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Sayıştay'ın milletvekillerine fazla maaş ödendiğine ilişkin raporunu, ''Haksız suçlamayı kabul edemem milletvekillerini birilerinin hakkını haksız yere aldı durumuna düşürmeye kimsenin hakkı yok'' diye değerlendirdi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(254)
Kalan karakter : 2000