ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Meme kontrolü ne gidip mamografi çektiren Hülya Avşar, “On beş dakika eviriyorlar, çeviriyorlar, uzatıyorlar. Yüzlerin de sıfır ifade. Bu kontroller on beş gün de bir olsa, memeler dizlere iner, topla topla yabilirsen” diye yazınca büyük tepki çekti.

Usta haberci Mehmet Ali Birand, Avşar’ı bu yazısı üzerine Twitter hesa bından “Meme kanseri ne karşı kadınları mamografiye teşvik için bunca çaba hacanırken senin ‘Memeniz uzar’ lafın hoş kaçmadı” diye eleştirdi. Twitter kullanıcıları da tepki yağdırdı.

 

Habertürk Gazetesi yazarı Rahşan GÜLŞAN da bugünkü yazısında Hülya Avşar'a tepki gösterdi...

 

Meme yazmanın utanılacak tarafı yok Hülya’cığım

HÜLYA Avşar‘ın kendine has bir espri anlayışı var. Bana çok komik gelmese de sevenleri olduğunu düşünüyorum. Bu espri anlayışının en son örneği kendini bir köşe yazısında göstermiş. Acunn.com isimli sitede köşe yazıları yazan Avşar, “Lingo Lingo M.....r” başlığını attığı yazısında mamografi deneyimini anlatmış. İlk an bu çok hoşuma gitti. Çünkü gerçekten birçok kadın erken teşhisle önleyebileceği veya en azından gidişatını kontrol altına alıp yaşam kalitesini çok da düşürmeden hayatına devam edebileceği meme kanseri yüzünden çok kötü şeyler yaşıyor. Çünkü nedense mamografi denilen ve bilinçaltımıza çok incitici, acıtıcı bir muayene olarak yerleşmiş olan muayene yönteminden korkuyoruz.

Hülya Avşar‘ın bu deneyimini paylaşmış olduğunu görmek tam da bu nedenle çok hoşuma gitti. Keza Vahide Gördüm‘ün hastalığından zerre korkmayışı ve tüm cesaretiyle başına gelenleri bizimle paylaşmasını da ne kadar önemli bulduğumu birkaç kez buradan dile getirmiştim. Hülya Avşar‘ın büyük hayran kitlesi için bu çok önemli bir gelişme olabilirdi... Ama olmamış. Yazı baştan aşağı hiç de sebebini anlayamadığım bir sululukla kaleme alınmış. Bu şeylerin aşırı ciddiyetle ve kapkara bir bakış açısıyla dile getirilmesi taraftarı tabii ki değilim.

Ama kadınların zaten korktukları ve deyim yerindeyse kaçmak için bahane aradıkları bir şeyden en azından şöyle bahsetmemek gerek diye düşünüyorum: “Başka bir odaya girdim, film çekecek kişiye teslim oldum. İşte şu alet memeyi içine alıyor, sündürüyor da sündürüyor. Ben makinaya yapışmış, filmin çekilmesini beklerken; ‘Bir insanın göğsü nasıl bu kadar uzar?’ diye de düşünmeden edemedim. Görseniz çok komik! Sonra bir de yandan, bir de alttan; kendimi gülmekten alamadım. Düşünsenize memeleriniz birinin elinde, kim bilir günde kaç kişinin memelerini yoğuruyorlarsa, onlara sanki kasaptan evlerine götürmek üzere aldıkları, et muamelesi yapıyorlar. On beş dakika eviriyorlar, çeviriyorlar, uzatıyorlar; yüzlerinde sıfır ifade. İşin komik tarafı; bu kontroller on beş günde bir olsa, memeler dizlere iner, topla toplayabilirsen. Neyse ki bu durumdan da gülecek bir şey çıktı. Lütfen: Gülün, gülün, gülün!”

KEŞKE HEP BİRLİKTE GÜLEBİLSEYDİK
Gerçekten gülmeyi çok isterdim ama yüzümde donmuş bir ifadeyle birkaç dakika kalakaldım. Hülya Avşar‘ın yazısının başlığında küfür veya çirkin bir söz olduğunu düşünerek tam adını yazamadığı memeleriyle geçtiği bu muayeneden çıkardığı sonuca öylesine kalakaldım. Mamografi herhalde bundan daha iğrenç anlatılamazdı.

Okuyanların şimdi belki de hayatlarını kurtarabilecekleri meme muayenesine gitmemek için nurtopu gibi bir bahanesi daha oldu: “Ama şekerim memeler sarkıyormuş, Hülya Avşar yazmış vallahi...” Bakmayın siz bu tuhaf yazıya. Bazı ünlü insanlar birkaç haberleri çıksın, konuşulsunlar diye bu tarz akıl tutulmalarına kapılabiliyorlar. Gözleri öylesine kararıyor ki bu yolda, “Acaba insanların kafasını karıştırır mıyız, kötü örnek olur muyuz, hastaları üzer miyiz?” diye düşünme zarafeti filan kalmıyor.

Gerçekten bakmayın siz bu tuhaf yazıya. İçinizde en küçük bir kuşku varsa ve hatta hiç kuşku yoksa bile gidin bir mamografi yaptırın. Hem kendiniz hem de sizi sevenler için yapın bunu üstelik. Tabii bir de Hülya yazmaya utanmış olsa da memeleriniz için de yapın bunu. Korkmayın meme demekte de meme sahibi olmakta da ve o memeleri muayeneye götürmekte de hiç utanılacak bir şey yok! Bunda kahkahayla gülünecek bir şey de yok...

  • hülya avşar
  • kanser
  • Mamografi
  • mehmet ali birand
  • Meme
  • meme kanseri
  • rahşan gülşan

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(50)
Kalan karakter : 2000