ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Prof. Sevtap Yokuş, dünyadaki örneklerinden de yola çıkarak, bölünmüş toplumlarda anayasa yapılırken nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiğini Doğru Açı'da Belkıs Kılıçkaya'ya anlattı.


 
Güney Afrika'da siyahlar ve beyazlar arasında var olan 50 yıllık çatışma sürecinde anayasanın bir takvime bağlanmadan yapıldığına işaret eden Yokuş, onların ihtilaflı konuları ertelemek yerine bu süreçte zamana yayarak tartışmaya devam ettiklerini söyledi. Topluma çatışmanın sürmesi halinde ülkenin daha neler kaybedeceğine ilişkin pekçok kötü senaryo üretildiğini ve bunların halka anlatıldığını vurgulayan Sevtap Yokuş ''Sivil toplum örgütleri ve piar şirketleri de anket ve analizlerle halkı bilgilendirmiş.

Türkiye'de de geçmişte kaybedlinelerden ziyade daha neler kaybedileceğinin düşünülmesi bir yöntem olabilir'' dedi. Britanya ve Güney Afrika modellerinin birebir Türkiye'ye uygulanamayacağını, bununla birlikte bu tecrübelerden istifade edilebileceğini anlatan prof. Yokuş, Türkiye'de anayasal süreçteki tartışmalarımıza bakınca, bugün de meseleyi zamanında oynanmış genlerimizle ele aldığımızı fark ediyoruz. Ulus-Devletin makbul vatandaşı dışında kalanlar dahi meseleyi ''makbul vatandaş''la hedeflenen projelerle çözmeye çalışıyor'' dedi.

  • Doğru Açı
  • Belkıs Kılıçkaya

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000