SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Bölünmüş toplumda anayasa

05 Temmuz 2012 Perşembe, 23:06:00Güncelleme: 06 Temmuz 2012 Cuma, 02:03:58

Prof. Sevtap Yokuş, dünyadaki örneklerinden de yola çıkarak, bölünmüş toplumlarda anayasa yapılırken nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiğini Doğru Açı'da Belkıs Kılıçkaya'ya anlattı.

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Prof. Sevtap Yokuş,Doğru Açı Sonra Oku

Prof. Sevtap Yokuş, dünyadaki örneklerinden de yola çıkarak, bölünmüş toplumlarda anayasa yapılırken nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiğini Doğru Açı'da Belkıs Kılıçkaya'ya anlattı.


 
Güney Afrika'da siyahlar ve beyazlar arasında var olan 50 yıllık çatışma sürecinde anayasanın bir takvime bağlanmadan yapıldığına işaret eden Yokuş, onların ihtilaflı konuları ertelemek yerine bu süreçte zamana yayarak tartışmaya devam ettiklerini söyledi. Topluma çatışmanın sürmesi halinde ülkenin daha neler kaybedeceğine ilişkin pekçok kötü senaryo üretildiğini ve bunların halka anlatıldığını vurgulayan Sevtap Yokuş ''Sivil toplum örgütleri ve piar şirketleri de anket ve analizlerle halkı bilgilendirmiş.

Türkiye'de de geçmişte kaybedlinelerden ziyade daha neler kaybedileceğinin düşünülmesi bir yöntem olabilir'' dedi. Britanya ve Güney Afrika modellerinin birebir Türkiye'ye uygulanamayacağını, bununla birlikte bu tecrübelerden istifade edilebileceğini anlatan prof. Yokuş, Türkiye'de anayasal süreçteki tartışmalarımıza bakınca, bugün de meseleyi zamanında oynanmış genlerimizle ele aldığımızı fark ediyoruz. Ulus-Devletin makbul vatandaşı dışında kalanlar dahi meseleyi ''makbul vatandaş''la hedeflenen projelerle çözmeye çalışıyor'' dedi.

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR