ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Aykan ÇUFAOĞLU / ANKARA

T RT’de çocukların olumsuz davranışları karşısında çaresiz kalan aileye yol gösteren “Süper Dadı” programı tartışma yarattı. Programı “köpeklerin eğitildiği programa” benzeten de var; faydalı bulan da. Pedagoglar, “Anayasa’ya aykırı, çocukların kamera karşısında yaftalanması psikolojik sıkıntılar doğurur” derken, RTÜK, “Olumlu eleştiriler geldiği kadar, olumsuz eleştiriler de var” bilgisini verdi. TRT ise “13 bölüm çekip yayını bitirdik. Şu anda tekrarları gösteriliyor. Program şiddete başvurmadan disiplin içinde çocuğun nasıl terbiye edileceği konusunu gerçek kişiler üzerinde işliyor” dedi. Sanal âlemde ise “Program Türk işi ‘The Dog Whisperer’ (Köpeklere Fısıldayan Adam) gibi olmuş. Köpekler yerine çocukları eğitiyorlar” yorumları yapılıyor.

Programla ilgili görüşler şöyle:

Psikolog Gülten Demirdöven: Programın doğaçlama olduğunu düşünmüyorum. Hiçbir çocuk terapist ve ailesinin yanında öyle saçma sapan hareketler yapmaz. Canlandırma yöntemi kullanılmalıydı. Çocukların ruh sağlığını bu şekilde dramatizasyonlar olumsuz etkiler.

Psikolog Narek Karasu: Gerçek kişilerin ekran önüne gelmesi sağlıklı değil. İsimler gizli tutulmalıydı. Bu durum ileride çocuk için yafta olarak kalabilir. Böyle bir programda olaylar vaka şeklinde ele alınmalı. Yaşananların sonucunda “sizin çocuğunuz böyle yapsa nasıl karşılık verirdiniz?” diye halktan görüş alınmalı.

Pedagog Didem Küt: Programda bir dadı eve geliyor ve 7 gün içinde çocuk terbiye ediliyor. Bu süre içinde bunu yapmak mümkün değil. 7 gün sonrasında çocuklar yine eski davranışlarına döner. Yaramazlıklar devam eder. Ayrıca çocukların dönemlerine göre yöntemler uygulanmalı. Programda çocuklar neye uğradığını şaşırıyor.

 • trt
 • Köpek
 • eğitim

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 24 Kasım 2015 Salı 16:14
  süperdadı süper adı gibi
 • Misafir 17 Mart 2015 Salı 00:41
  burda atlanan bişeyler var çocuklar değil anne baba eğitiliyor ben çok faydasını gördüm
 • Misafir 02 Ağustos 2014 Cumartesi 11:30
  Arkadaşlar bu programın neyini beğendiniz anlamadım çocuklara resmen işkence yapıyorlar sizin kendinize güveniniz yoktur herhalde çocuk sevgiyle büyür böyle eve birisi gelip seni yönetip resmen çocuğa işkence yapan bir insan var çocuk her şeyden kısıtlanıyor bu ne saçmalık iyimi kaldırıldı
Tüm yorumları göster(4)
Kalan karakter : 2000