ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Bu yıl öğrenciler yalnızca 8. sınıfın sonunda girecekleri tek SBS ve okul notlarına göre Anadolu ve fen liselerine yerleşecek. Notların etkisi yüzde 50. Ancak 11 okulun hazırladığı rapora göre yeni sistemde ‘cömert not veren’ okulların öğrencileri şanslı olacak

Önümüzdeki yıldan sonra Anadolu ve fen liselerine sınavla öğrenci alınmasına son verileceği tartışmaları sürerken, bu yıl ilk kez bu okullara yerleştirmelerde uygulanacak “8. sınıfın sonunda yapılacak tek SBS ve okul notları” sisteminin adaletsiz olacağı belirtildi. Notlarda “cömert” okulların öğrencileri bu sistemde istedikleri yere yerleşecek ancak “notların öneminin farkında olmayanlar” açıkta kalacak. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Cem Gülan’a göre bu yeni sistemde “ahlaksız davranan okulların öğrencileri” kazançlı olacak. Aralarında VKV Koç, Hisar, Üsküdar SEV, TED ilköğretim okullarının da yer aldığı 11 özel ilköğretim okulu bu yıl ilk kez yerleştirme yapılacak yeni sistemle ilgili rapor hazırlayarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na sundu. Eleştiriler ve yaratacağı adaletsizlikler şöyle sıralandı:

NOTLARIN YÜZDE 50’Sİ ALINACAK: Her yıl yapılan yerleştirmede SBS’nin yüzde 70, Yılsonu Başarı Puanı’nın (YBP) yani okul puanının sınıf puanının oluşumunda yüzde 25 etkisi vardı. Yerleştirme puanının hesaplanmasında 6. sınıftaki puanının yüzde 25’i, 7. sınıftakinin yüzde 35’i ve 8. sınıftakinin yüzde 40’ı alınıyordu. Yeni sistemde notların ve SBS’sinin yüzde 50’si dikkate alınacak. 3 yılın sonunda tüm notlar ve 8. sınıfın sonundaki SBS puanı toplanıp ikiye bölünecek ve yerleştirme puanı oluşacak.

HEPSİ 100 OLMALI: Öğrencinin her 3 yılda aldığı notların 100 olması gerekiyor. Aksi halde sınavdan 700 alsa da yerleştirme puanı 500 olamayacak. Bunun farkında olan okullar öğrencilerine 100 verdi.

DEZAVANTAJLI OLDULAR: Okul notlarının yüzde 50’sinin dikkate alınacağını bilmeyen okulların öğrencileri dezavantajlı. Bu öğrenciler sınavda 700 tam puan alsa bile notları 100 değilse, yerleştirme puanları 500 olamayacak. Bu da İstanbul, Galatasaray gibi okullara girişin önünü kapatacak.

SINAVDA TAM PUAN ALMASA DA ÖNDE: Örneğin A okulunun öğrencisi SBS’de 700 tam puan alsa bile üç sınıf notları 95, 96 ve 94 olursa yerleşme puanı (700+95+96+94= 985) olacak. Bu oran da ikiye bölünerek, yerleştirme puanı 492.5 olac ak. Oysa her 3 sınıfta da notu 100 olan SBS’den 685 puan alanın puanı da 492.5 olacak.

GALATASARAY VE İSTANBUL YOLU KAPANACAK

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan: Henüz kamuoyu bu sistemin ne olduğunu bilmiyor. Şimdi 8. sınıftaki öğrenciler 6. sınıftan itibaren bu sistemin içindeler ve okul puanları oluştu. 6. sınıfta notu 100 olmayan bir öğrencinin sınavdan tam puan alsa bile Galatasaray, İstanbul gibi liselere girme şansı yok. Bu sistemin farkındaki okullar 6. sınıftan itibaren öğrencilerine 100 vermeye başladı. Ahlaksızlığa çok açık bir sistem. Eşit ve adil davranan okulların öğrencileri değil, notlarda ahlaksız davrananların öğrencilerinin kazançlı çıkacağı adaletsiz bir sistem.

HABERTÜRK


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 16 Ocak 2014 Perşembe 23:52
    ögretmen vardir ögrencisi şah eder ögretmen vardir ögrenciyi mat etmek icin eli nden geleni yapar allah yardimcimiz olsun
Kalan karakter : 2000