Son Dakika

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda sosyal paylaşım sitelerinin erişimine koyduğu yasak, tartışma yarattı

Okulda Youtube, Facebook ve Twitter yasaklanmalı mı?

TABLET bilgisayar ve akıllı tahtalarla teknolojiyle iç içe eğitim vermeye başlayan Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullarda, sosyal paylaşım sitelerine erişilemediği belirlendi. Okullarda internete bağlı bilgisayarlarda, Youtube başta olmak üzere Facebook ve Twitter gibi çok sayıda sosyal paylaşım, video ve müzik sitesine giriş yapılamıyor. Okullarda Youtube’a girilmeye çalışıldığında ekranda, “Bu siteye erişim, sakıncalı içeriğinden dolayı, Milli Eğitim Bakanlığı isteğiyle, Türk Telekom A.Ş. tarafından engellenmiştir” yazısı beliriyor. MEB yetkilileri, temel amacın öğrenci güvenliği olduğunu belirtirken, eğitimcilerin kimi MEB’e katıldığını ifade ediyor, kimiyse, “Bilgisayar çağındayız” diyerek engellemeye tepki gösteriyor. Bazı eğitimcilerse Youtube’un sadece eğlence sitesi olarak görülmemesi gerektiğini, eğitim yönünün olduğunu ileri sürüyor.

‘MEB kendisini emniyet yerine koymamalı’
Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal YILDIZ:
“YASAKLAR, toplumda nasıl bir insan istediğimizle ilgilidir. Yasakçı bir toplum oluşturmak, kendini ifade etmekten uzak bireyleri hedefliyorsanız, elbette her şeyi yasaklarsınız. Ancak gündelik hayatın bir parçası olan ve insanların eksiğini giderebileceği bir konuda MEB’in yasak koymak yerine, bunların kullanımıyla ilgili eğitici ve öğretici olması gerekir. MEB kendini Emniyet Genel Müdürlüğü, polis yerine koymamalı. Bu iş yasaklarla olmaz.”

‘Öğrenci cebindeki telefondan giriyor’
Anadolu Eğitim Sen Genel Başkanı Cansel GÜVEN:
“ÖĞRENCİNİN müzik dinlemesinde bir sakınca yok. Evlerde çocuğu koruma programları zaten var. Okullarda da bu tip koruma uygulamasıyla çocukların internette gezmesinde bir sakınca olmaz. Ne kadar yasaklanırsa yasaklansın, öğrenci okuldaki internetten giremese cebindeki telefonla bu sitelere giriyor. Öğrencilere bilgi ve teknolojiyi öğretmeliyiz.”

‘Fırsatlar sunuyor ama riski de var’
TED Başkanı Selçuk PEHLİVANOĞLU:
“ÖNCELİKLE medeniyetin getirdiği nimetlerin yanında riskler de var. Dijital yapının ileri gitmesi tamamen buna dayandırılıyor. Facebook ve Youtube gibi dijital üretimler, ciddi fırsatlar sunuyor ama risklerin de ortadan kaldırılması gerekiyor. Daha önce Kocaelin’de tabletler dağıtıldığında öğretmenler tabletle okula gelenleri almaz oldu. Çünkü çocuklar sürekli Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine giriyorlardı. O nedenle okullarda sosyal paylaşım sitelerine giriş olmamalı. Ancak öğretmenlerin kullanımı gibi bazı durumlarda sınırlayıcı izinler verilmeli. Mevcut uygulamanın doğru olduğunu düşünüyorum.”

‘Öğrenciler yaş seviyesine göre korunmalı’
Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU:
“ÖĞRENCİLERİN yaş seviyesi ve gelişim çağına göre korunması gerekiyor. Okullardaki internetin derslere yardımcı olma amacı var ama öğrenciler ilgi alanı doğrultusunda ders sırasında tuttuğu takımla ilgili sitelerde gezebilir. Böylece öğrenci dersten uzaklaşır ve çocuğun dersleri aksayabilir. Okullarda bu tip aksamaların olmaması gerekiyor. Öğrencilerin, derslerine yardımcı olabilecek sitelere erişmesi doğru olur. Öğrencinin okulda internetten her türlü yararlanması doğru olmaz.”

‘Pedagojik boyutları ele alınıp incelenmeli’
Eğitimci Alaaddin DİNÇER:
“MEB sadece sosyal paylaşım sitelerini değil başka siteleri de engelliyor. Sakıncalı görsel ve yayınlar gözetilerek yasaklama yapılıyor olabilir. Ancak öğrenciler bu sitelere okullarda girmese de evinde yaygın olarak girebiliyor. Bu siteler eğer okullarda açık olacaksa olayın pedagojik boyutlarını ele almamız gerekir. Açılacaksa hangi sınıflarda ne ölçüde açılır, bunun iyi değerlendirilmesi gerekir. Yani yasaklama kalkabilir. O nedenle bu sitelerin kontrollü ve denetimli bir şekilde kullanılmasının uygun olacağını düşünüyorum.”

‘Böyle yasaklamalar MEB’e yakışmaz’
Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK:
“BÖYLE yasaklamalar MEB’e yakışmaz. Sayın Nabi Avcı’dan bu tip bir talimat çıktığını zannetmiyorum. Muhtemelen Avcı’dan önce yapılmıştır. Bilgisayar çağında böyle bir uygulamayla karşılaşmak şaşırtıcı. Youtube ve Google gibi öğretmenlerimizin ders anlatımlarında video, resim ve müzik gibi kaynaklar alabileceği siteleri kapatmak yanlıştır. Bu gibi siteleri ne öğretmen ne de öğrencilerin art niyetle kullanacağını düşünmek de yanlıştır. Uygulamanın geri alınması gerekir.”

‘Engelleme olmamalı’
ODTÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar ÖZDEN:
“HEM ‘Çocuk bilgiye erişmeli, çağı yakalamalı’ deniliyor hem de engelleme yapıyorlar. Kapatarak eğitimin kalitesi yükselmez. Eğer engelleme doğru olsaydı ileri gitmiş ülkelerde de kapatılmalar olurdu. Ama yasaklamaları biz yapıyoruz, gelişmiş toplumlar yapmıyor. Her yerden ulaşılabilen bir konuyu sadece okulda engellemek doğru değildir. Artık öğrenciler eskisi gibi değiller. Farklı araçları kullanarak öğrenip sosyalleşiyorlar. Öğrencilerin öğrenmelerine yardımcı olmalıyız. Ortada bir zarar varsa, öğrenciye o zararı öğretmeliyiz.”

‘Öğrenci okul dışında bu sitelere zaten giriyor’
Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem GÜLAN:
“ÖZEL okullarda da söz konusu sosyal paylaşım sitelerine giriş yapılamıyor. Sosyal medyadan kaçmak mümkün değil. Bunlardan kaçamıyorsak, çocuğumuza bunların eğitimini vermeliyiz. Okulda yasak ama öğrenci, ailesinin de bilgisi dahilinde bu sitelere dışarıda zaten giriyor. Yaş sınırına uyulduktan sonra sosyal paylaşım sitelerinin açık olmasına izin vermek gerekir. Önemli olan eğitmek. Bu tip durumlarda öğrenciye ‘yasak’ dendikçe öğrencinin ilgisi daha da artar.”

YURTDIŞINDAKİ UYGULAMA NASIL?

ABD’de bir okulda ‘Face’ yasaklanmıştı
ABD’de, sadece Yahudi kız öğrencilerin gittiği The Beis Rivkah Koleji’nde sosyal arkadaşlık sitesi Facebook, geçen yıl mayıs ayında yasaklandı. New York’ta bulunan kolejin yetkilileri, Facebook profilini kapatmayan öğrencilere 100 dolar (178 TL) ceza uygulamaya karar verdi. Kurum yetkilileri, sitenin dini inançlarla ters düştüğünü, bunu önlemek için engelleme kararının alındığını açıkladı.

İngiltere’de Twitter ve Facebook müfredatta
İNGİLTERE’nin güneybatısında yer alan Somerset’teki özel bir okul, geçen yıl aralık ayında sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Twitter’ı müfredatına aldı. Okulda 13-14 yaşlarındaki öğrencilere Facebook ve Twitter dersleri veriliyor ve sosyal medyanın tehlikeleri anlatılıyor. Öğrencilere nelerin hakaret anlamı taşıdığının öğretildiği dersler, Muhafazakâr Partili Lord McAlpine olayından sonra alındı. Lord McAlpine, kendisine yönelik çocuk tacizi iddiaları hakkında yazılan yorumlar üzerine bazı Twitter kullanıcılarına dava açmıştı.

Avustralya’da Youtube yasaklandı
AVUSTRALYA’da bir grup erkek öğrencinin bir kıza tecavüz ederken çektikleri görüntüleri Youtube’a yüklediklerinin ortaya çıkmasının ardından, ülkenin Victoria Eyaleti’nde devlet okullarının bilgisayarlarından bu siteye erişim engellenmişti.

‘Youtube EDU’ sürümünü çıkardı
YOUTUBE, yurtdışında bazı ülkelerdeki okullarda erişimin yasaklanması nedeniyle geçen yıl Youtube EDU adlı okul dostu sürümünü başlattı. Yurtdışındaki çok sayıda okul, uygulama üzerinden sakıncalı olan videoların engellendiği sistemi kullanıyor.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.