SAĞLIK

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Rafet Yiğitbaşı tiroid nodülleri hakkında bilgi verdi

14 Şubat 2015 Cumartesi, 11:42:58

 • 1 Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Rafet Yiğitbaşı tiroid nodülleri hakkında bilgi verdi
  1 | 11

  Son yıllarda toplumda sıkça görülen tiroid nodülleri çoğunlukla sağlık açısından zararsız olsa da oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü bu nodüllerin tespit edilmesi, aşırı hormon üretimine neden olup olmadığı ve en önemlisi de kanser riski taşımadığının belirlenmesi şart. Özellikle kadınlarda sıkça görülen bu hastalık; yaşlılarda, radyasyona maruz kalan ya da iyot eksikliği olan kişilerde sıkça ortaya çıkıyor. Nodüller çok büyüdüğünde nefes darlığı ve yutkunmada zorluğa, veya estetik sorunlara sebep olabiliyor.

 • 2 Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Rafet Yiğitbaşı tiroid nodülleri hakkında bilgi verdi
  2 | 11

  Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Rafet Yiğitbaşı, "Sıcak nodüllerin kanser olasılığı çok düşük olsa da, soğuk nodüllerde kanser oranı yüzde 5 ile 8 oranında değişebiliyor. Bu nedenle her nodül kanser olarak değerlendirilmemeli, şüpheli nodüllere biyopsi yapılmalıdır" diyor.

 • 3 Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Rafet Yiğitbaşı tiroid nodülleri hakkında bilgi verdi
  3 | 11

  Sinsi ilerler ve belirti göstermez

  Tiroid bezi; boynun ön tarafında yer alır. Yaklaşık 20-25 gram ağırlığındadır ve iç salgı fonksiyonu ile endokrin sisteminin en önemli organlarından biridir. Vücudun enerji ve protein metabolizmasının düzenlenmesinde önemli işlevleri olan hormonları üretir.

 • HABERİN DEVAMI
 • 4 Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Rafet Yiğitbaşı tiroid nodülleri hakkında bilgi verdi
  4 | 11

  Birçok insanda tiroid organı içinde kitle ile kendini belli eden nodül problemi görülebilir. Bu nodüllerin çoğu zararsız olsa da, kanser tanı ve tedavisinde titiz bir değerlendirme yapılmalıdır. Tiroid kanseri, sıkça görülen iyi huylu tiroid nodülleriyle benzer semptom ve bulguları gösterebilir. Bu sebeple mutlaka önemli bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmelidir. Tiroid kanseri, diğer kanser türleri arasında en az riskli olan ve aynı zamanda tedavide en olumlu sonuçların alındığı bir kanser türüdür. Ancak sinsi ilerleyebilen ve fazla belirti göstermeyen bir hastalık olduğundan çok dikkatli olunmalıdır.

 • 5 Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Rafet Yiğitbaşı tiroid nodülleri hakkında bilgi verdi
  5 | 11

  Seste kalınlaşma, nefes alımında güçlük varsa..

  Bazı vakalarda boyun bölgesinde şişlik, kitle veya lenf bezlerinde büyüme olabilir. Hasta nefes alımında güçlük, sesinde kısılma/kalınlaşma ve yutma bozukluğu gibi şikayetler yaşıyorsa bu durum hastalığın ilerlediğine işaret edebilir. Özellikle sesteki kısılma, nefes darlığı, yemek yerken zorluk çekme ve lenf bezlerinin şişmesi tiroid kanserinin ilerlemiş olduğunun belirtisi olabilir. Hasta bu tarz şikayetler yaşıyorsa vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmalıdır. Birçok hastalıkta olduğu gibi tiroid kanserinde de erken teşhis oldukça önemlidir ve tedavide ancak bu şekilde başarı elde edilebilir.

 • HABERİN DEVAMI
  HABERİN DEVAMI


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000