HABERTÜRK HABER MERKEZİ

Çalışanların günde en az 8 saatini geçirdiği ofislerde iç hava kalitesi insanların sağlığı ve verimini doğrudan etkiliyor. Özel bir firma tarafından yapılan araştırmaya göre çalışma ortamında yeterli miktarda temiz hava bulunmaması halinde çalışanlarda karar vermede güçlüğe, genel uyuşukluktan baş ağrısına, konsantrasyon problemlerinden kalp ritmi bozukluklarına kadar bir çok rahatsızlık başgösterebiliyor. Sanılanın aksine ortamda fazla oksijen bulunması da çalışma kalitesini düşürüyor.KARAR VERMEDE GÜÇLÜK ÇEKİYORLAR

Çalışma ortamında solunan fazla karbondioksit kişilerde mutsuzluk hali, karar vermede güçlük, nefes alma ile kalp ritminde artış, mide bulantısı, baş ağrısı, görüşte bozukluk gibi olumsuz etkilere neden oluyor.

FAZLA OKSİJEN ZARARLI

Alınacak fazla oksijen insan dna'sında bozulmalara neden olduğuna dikkat çeken uzmanlar, fazla oksijenin hücre seviyesinde onarımı sağlayan enzimleri çalışamaz hale getirebileceğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, bu durumun hormon reseptörlerini olumsuz etkileyerek hücrelerin insüline, cinsiyet ve tiroit hormonlarına olan hassaslığı kaybolacağına bu durumun beyin yorgunluğuna neden olabileceğini belirterek, bunun da performansı düşüreceği uyarısında bulunuyorlar.NEM ORANI DA ÖNEMLİ

Bir insan için konfor miktarı yüzde 30 ile yüzde 70 arasında tanımlansa da uzmanlar nemin yüzde 30 ile yüzde 50 arasında kalmasını öneriyor. Araştırmalara göre çalışma ortamında bulunan fazla nem alerjiye ve hastalıklara neden olabiliyor. Düşük nem ise mukozaların kurumasına dolayısıyla soğuk algınlığı ve grip riskinde artışa neden olabiliyor.

Çalışma ortamının sıcaklığı kış ve yaz durumuna göre insanların kendilerini rahat hissedecekleri bir düzeyde olması önem taşıyor. Araştırmalar birçok insanın rahat olarak çalıştıkları ortam sıcaklığının 20-26 derece arasında olduğunu gösteriyor.

  • habertürk haber merkezi
  • oksijen
  • ofis
  • sağlık
  • araştırma

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000