Bilecik'in boza üretimi ile meşhur ilçesi Pazaryeri'nde faaliyet gösteren Mercan Boza'nın sahibi Muharrem Mercan, yaklaşan kış aylarında soğuk algınlığına kaşı boza içilmesini önerdi. Mercan, günümüzdeki tek doğal içecek olan bozanın, nezle ve gribe karşı bire bir olduğunu söyledi.

Bozanın günümüzdeki tek doğal içecek olduğunu ve hiçbir katkı maddesi içermediğini söyleyen Mercan; bozanın mısır ve buğdaydan yapıldığını, şeker ilave edildiğini anlatarak, şu bilgileri verdi: "Boza mısır ve buğday suyla kaynatılarak pişirilip mayalanma işlemi yapılıyor. Daha sonra dinlenmeye bırakılarak süzülüyor ve şeker ilave ediliyor. Tüm bu işlemler 1 gün içinde tamamlanarak boza içilecek hale geliyor."

Mercan; "Biz Avrupa'da üretim yapsaydık bugün kolayı geçerdik. Çünkü, boza sağlıklı ve hiçbir katkı maddesi olmayan bir içecek. Birçok faydası var. Kemikleri güçlendiriyor, emzikli kadınların sütünü artırıyor, harareti azaltıyor, vücudu besliyor, hazmı kolaylaştırıyor, cinsel güç veriyor. Hepsinden önemlisi ise, soğuk algınlığına karşı birebir. Özellikle ekşimiz bozayı kış aylarında bol bol içerseniz soğuk algınlığını önler. Boza bir süre bekledikten sonra üzerinde kabarcıklar oluşmaya başlar o zaman ekşimiş demektir. Ancak çok ekşiyen boza içilmez. Ona dikkat etmek gerekir. Bozanın güneş görmeyen ve serin yerde saklanması lazım" şeklinde konuştu.

Cihan

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000