Bir çocuk sahibi olmak, ailenin hayatında büyük bir değişiklik yaratır. Değer yargıları, öncelikler, aile içindeki roller ve çevreyle ilişkiler değişir. Bu dönemde anne ve babanın pek çok yönden iyi bir desteğe ihtiyacı vardır. Anne ve babanın çocukla olan etkileşimi çocuğun aile içindeki yerini belirler. Çocuğun ilk sosyal deneyimlerini öğrendiği ortam olan ailenin bilinçli yaklaşımı büyük önem taşır. Özellikle annenin loğusalık dönemindeki genel ruh hali, yaşadığı korkular, güvensizlikler ya da kararsızlıklar bebeği de olumsuz etkileyeceğinden, bu dönemde annenin ruhsal yönden desteklenmesi gerekir. Öte yandan bebek-anne arasındaki ‘oyun’, sosyal davranışların ve dili öğrenmenin ilk adımlarıdır.

Artık  "Anne Baba Destek Programı" ile doğum sonrası dönemdeki  anneler ve 0-12 yaş döneminde çocukları olan ebeveynler “çocuk-ebeveyn” etkileşimi konusunda destek alabilecek.

Kritik dönemlerde anne babanın daha fazla desteklenmesi gerekir

0 – 3 yaş, çocuğun fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarının en yoğun olduğu ve bunların karşılanması için dışarıya en fazla bağımlı olduğu dönemdir. Çocuğun ihtiyaçlarının düzenli ve iyi karşılanması sonucunda zihinsel gelişim ve öğrenme kapasitesi doğduğu andan itibaren artar. Çocuğun ihtiyaçları dendiğinde; birçok kişinin aklına yedirmek, altını temizlemek, gezdirmek gibi ihtiyaçlar gelir. Bunlar çocuğun hayatta kalması için gereklidir. Ancak çocukların aynı zamanda korunma, kendini güvende ve ait hissetme gibi ihtiyaçları vardır.

Psikolojik sorunların önemli bir bölümü özellikle 0 – 6 yaş çocukluk dönemindeki yaşantılarla ilgilidir

Bu nedenle çocukluk yaşantılarında anne – çocuk ilişkisi birincil öneme sahiptir. Çocuk, toplum hayatının temel davranışları olan yemek, uyku, temizlik gibi ilk alışkanlıklarını yetişkinlerin kararlı tutumlarıyla kazanır. Bedensel ve zihinsel gelişimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için, çocuğun her türlü ihtiyacının (beslenme, düzenli uyku, tuvalet eğitimi, oyun, disiplin, vb.)  uygun biçimde karşılanması ve sağlıklı bir ebeveyn-çocuk ilişkisi kurulmasıyla mümkündür. Bu alışkanlıkların kazandırılması sırasında ortaya çıkan problemler “çocuktur yapar, henüz küçük büyüyünce öğrenir” diye geçiştirilir ise, bu sorunların ileride daha büyük, çözülmesi güç problemlere yol açtığı görülür.

Kadıköy Şifa Hastanesi'nde uygulanan Anne Baba Destek Programı, sorunların göz ardı edilmeden, ileride daha büyük problemlere yol açmadan çözülmesi için anne – babalara destek olmayı hedefliyor.

Programda kapsamında sunulan eğitim ve grup çalışmaları şöyle.. 

1. Doğum Sonrası Anne Destek Programı
2. Beyin Geliştirici Oyunlar
3. Bebeğimle Birlikte Neler Yapabilirim ?
4. Eyvah! Çocuğum 2 Yaşında
5. Çocuğumla Birlikte Neler Yapabilirim ?
6. Zor Çocuklara Söz Dinletmenin Yolları


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000