Güneş AKSÜS / HT MAGAZİN

Bu yıl havaların da etkisiyle iyi gidiyor ramazan. Çok çok sıcak olduğu zaman sağlık sorunları da artabiliyor. Uzun süre açlığa dayanılsa da susuzluk kısmı zorlayabiliyor. “Bir serin bir sıcak idare ediyoruz” diyor herkes... Ailenin bir araya geldiği mutluluk dolu iftar sofralarındaysa ne açlık kalıyor ne de susuzluk... Açlığın ve maneviyatın daha yoğun hissedildiği ramazan ayı boyunca ben de uyarıyor ve “İftarda ve sonrasında çok yüklenmeyin” diyorum. Binlerce çeşit yemeğin olduğu abartılı sofraların iftara çok uygun olmadığını düşünüyorum ama oruçluyken düşünmemek mümkün mü? İnsan hem peynir, hem pide, hem zeytin, hem dolma, hem sarma, hem mantı, hem de eti aynı anda istiyor, yiyebilecekmiş gibi... İftarda bu dediklerimi deneyenler bilirler, sonrasında yaşanan sıkıntılar bizi mahvediyor. En iyisi sakin, dengeli, sağlıklı, hafif ve lezzetli seçenekler sunmak. Kendinize de ailenize de...

BAKLAVANIN YERİNE...

İftar sonrasında mutlaka eve biri tatlı almıştır ve o an beklenir. Bizim ilk aklımıza gelen nedense hamur işi tatlılar oluyor. Misafirliğe giderken baklava almak daha doğru gibi geliyor ama iftar için fazlasıyla ağır bir tatlı.

Ramazana en uygun tatlının dondurma olduğunu düşünüyorum. Hafif, serinletiyor, mutlu ediyor ve ara öğün yerine geçebiliyor. Misafirliğe giderken dondurma alın. 1 baklavadan (ki kimse tek baklavayla kalmaz) 250 kalori alırken, dondurmadan 100- 150 kalori alıyorsunuz. Canınız ille de hamur işi istiyorsa porsiyonu azaltıp yanına dondurma koyarsanız yine daha az kalori almış olursunuz. Ya da benim yaptığım gibi meyve veya güllaç.

Güllaç ve meyvelerle daha hafif, vitamin ve mineral değeri daha kaliteli tatlılar seçmiş oluyorum. Meyveleri küp küp doğruyorum, yanına 1-2 top vanilyalı dondurma koyuyorum. Siz çilekli, bitter, hatta brownie’li gibi farklı çeşitlerle de deneyebilirsiniz. Üzerini de tarçın, hindistancevizi gibi malzemelerle süslüyorum. Çoluk çocuk seviyor. Midemizi de rahatlatacak bir kalsiyum kaynağıyla güzel bir ara öğün yapmış oluyoruz.

AMBALAJLI ÜRÜNLERİ TERCİH EDİN

Tabii ki açık dondurmalar ile kapalı kutulardaki dondurmaları bir tutmuyorum. Özellikle kapalı kutuda, hijyenik koşullarda hazırlanmış ve saklanmış dondurmaları alın. Aldığınız paketlerin de mutlaka etiketini okuyun. Son kullanma sürelerini kontrol edin. Üzerinde tarih, kod, etiket bilgisi, vb. yazmayan paketleri almayın. Güvenilir markaların soğuk zincirleri bozulmadan üretilmiş ve son tüketiciye ulaştırılmış dondurulmalarını tercih edin.

TATİLE GİTMEDEN YOSUN BAKIMI

Genelde cildimin iyi olduğunu söyler ve sorarlar. Beslenme şeklimiz cildimizi etkiliyor. Fazla abur cubur tüketmek, aşırı yağlı ve tuzlu besinler, fazla et ağırlıklı beslenmek, yanlış beslenme alışkanlıkları ve sebze-meyve tüketiminin az olması cildi sağlıksız hale getirebilir. Önce sağlıklı ve dengeli beslenmeyi sağlamalıyız. Özellikle zeytinyağı cilde, saça ve tırnaklara çok iyi geliyor. Estetisyen İlkfer Çatak’a “Ne yapmak lazım?” diye sordum. “Tatil ve güneş öncesi mutlaka bakım yaptırın. Yaşa ve cildin ihtiyaçlarına göre bakım şekli ve sıklığı değişir. Özellikle canlılık ve nem veren yosun bakımını tavsiye ediyorum” dedi. İsterseniz tatil öncesi yaptırabilirsiniz. www.elixir.com.tr

TURUNCU GERÇEK

Eğer gerçekten neden kilo aldığınızı bilmiyorsanız, nasıl zayıflayacağınızı bulamazsınız.

  • Güneş Aksüs
  • ramazan
  • tatlı
  • Dondurm

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000