Gaziantepli Hamide-Kemal Çoban çiftçinin yedi aylık bebekleri Berat, doğduğu günden beri verdiği yaşam mücadelesi yürek burkuyor. Tek yumurtalı olarak dünyaya gelen Berat bebeğin, yemek borusu bulunmuyor, makatı kapalı, böbrek ve kalp yetmezliği gibi hastalıklar nedeniyle doğduğu gün ameliyat masası ile tanıştı.

Gaziantep'in Şahinbey İlçesi'ne bağlı Kıbrıs Mahallesinde yaşayan Hamide- Kemal Çoban çiftçi, yedi aylık çocukları Berat bebeğin yaşama tutunabilmesi için mücadele veriyor. Yemek borusu olmayan, makatı kapalı olan, kalp ve böbrek yetmezliğinin yanı sıra tek yumurtalı olarak dünyaya gelen Berat bebeğin minik bedeni doğduğu gün ameliyat masası ile tanıştı. Dünyaya gözlerini açar açmaz ameliyatla tanışan Berat bebek, 7 ayda 6 farklı ameliyat geçirdi. Dört çocuklu ailenin geçim yükü ise asgari ücretle çalışan işçi babanın omuzlarında bulunuyor. Günde 7 farklı ilaç kullanan Gaziantepli Berat bebeğin ailesi, bir yandan çocukları için umutlu bir haber, diğer yandan ise hayırsever yetkililerden gelecek yardım elini bekliyor.

DOĞDUĞU GÜN AMELİYATLA TANIŞTI 

Baba Kemal Çoban, çocuğunun dünyaya geldiği ilk günden itibaren zorlu bir yaşam mücadelesi vermeye başladığını belirterek, "Çocuğum ilk doğduğu gün altı farklı operasyon geçirdi. Gırtlağı yok, kalbi aşırı sıkıntılı, mide torbası yok ve midesinden besleniyor. Çocuğum 45 gün boyunca Adana'da tedavi gördü. Dört gün evde, 10 gün hastanede kalıyoruz. Ben ve üç çocuğum evde, eşim ise bebeğimiz ile birlikte hastanede kalıyor" dedi.

Kemal Çoban, "Doktorlar bebek kilo alırsa ameliyat edebileceklerini söylüyorlar ama henüz bir gelişme yok. Yaklaşık yedi ayda 6 ameliyat geçirdi. Bundan sonra da olması gereken ameliyatlar var. Şu an yaşam mücadelesi veriyor. Gücümüzün yettiği kadar bakıyoruz ama bakmaya gücümüz yetmiyor" ifadelerini kullandı.

Kemal Çoban, özel bir şirkette asgari ücretli işçi olarak çalıştığını söyleyerek, "Aldığım maaş çocuğumun masraflarını karşılamaya yetmiyor. Yetkililerden ve ilgililerden yardım bekliyoruz" şeklinde konuştu.

"ÇARESİZ ŞEKİLDE BEKLİYORUZ"

Anne Hamide Çoban ise Berat bebeğin doğduğu günden beri acı çektiğini belirterek, "Benim çocuğum doğduğu günden beri çile çekiyor. O gözümüzün önünde eriyip giderken bizde kendisiyle birlikte eriyoruz. Çocuğuma iyi bir doktor bulmak istiyoruz yeter ki bebeğim iyi olsun. Doğduğu günden beri altı ameliyat oldu. Yedinci ameliyatını da olacak ama bunun için kalbinin büyümesi gerekiyor. Kilo alması için mama veriyoruz ama verdiğimiz mama geri geldiği için kilo almıyor. Çok ağır Allahım kimseye vermesin. Doğduğundan beri maddi manevi çok sıkıntı çekiyoruz iyi olması için elimizden geleni yapıyoruz. Hastaneye gidiyoruz. Eşim ve çocuklarım evde kalıyor ben bebekle birlikte hastanede kalıyorum. Her gittiğimizde yaklaşık 2 hafta kalıyoruz. Çocuklarım ve eşim de evde mağdur oluyorlar. Ne yapacağımızı bilmeden çaresiz şekilde bekliyoruz. Yetkililerden yardım bekliyoruz" diye konuştu.

İHA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000