Biyonik göz mucizesi

27.10.2016 - 09:29 | Güncelleme:

İtalya’da tavukkarası hastalığı nedeniyle görme kaybı yaşayan 7 hastaya yeni geliştirilen biyonik göz protezi takıldı. Tedavi sonrası 6 hasta yeniden görmeye başladı

İtalyan bilim insanları, sonradan görme kaybına uğrayan kişilerin tekrar görmesini sağlayabilecek bir biyonik göz protezi geliştirdi.

Pisa Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen bu protez, içine yerleştirilen çip sayesinde beyne görme sinyalleri göndererek beynin yeniden görmeyi öğrenmesini sağlıyor. Gözün ışığa hassas olan retina tabakasının ilerleyici bir şekilde dejenere olduğu kalıtsal bir hastalık olan retinitis pigmentosa (tavukkarası) hastalarıyla yürütülen araştırmada, protez takılan 7 hastadan 6’sının yeniden görmeye başladığı belirtildi.

TAMAMEN KÖR OLANLAR İÇİN UMUT VERİCİ

Araştırmada ayrıca, bu sinyaller sayesinde beynin faaliyetlerinde genel bir artış gözlemlendi. Sonuçları PLOS Biyoloji Dergisi’nde yayınlanan araştırma, hastalık nedeniyle tamamen kör olan hastalar için umut verici bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Araştırmayı yürüten ekipten Profesör Maria Moronne, “Bu, bugüne kadar beynin görmeyle ilgili bölümlerde değişiklik yapılabildiğini kanıtladığımız ilk protez” dedi.

O HASTALIK HEM KÖR HEM SAĞIR EDİYOR...

GAZETE HABERTÜRK

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ