SAĞLIK HABERLERİ

27 NİSAN 2017
  • DİĞER

İleri prematüre olarak 684 gram ağırlığında dünyaya gelen Melih bebek, doktor ve hemşirelerin 6 ay süren ısrarlı tedavisi sonucu sağlığına kavuşarak taburcu oldu.

İkinci kez anne olan Öznur Bölükbaşı, oğlu Melih'i sıkıntılı bir sürecin ardından kucağına aldı. Hamileliğinin 24. haftasında sancılanan Bölükbaşı, erken doğum gerçekleştirdi. 684 gram ağırlığında doğan Melih Tuğra bebek, özel bir hastanede 4 ay solunum cihazına bağlı tedavi gördü ve 1 kilo 800 gramken kalp ameliyatı geçirdi. Minik bedeniyle tüm bu zorlukların üstesinden gelen Melih, 6 ay sonunda 4,5 kilo ağırlığa ulaştı ve taburcu edildi. Bebeği kendi çocukları gibi büyüten doktor ve hemşireler duygu dolu anlar yaşadı.

"UMUDUMUZU KAYBETMEDİK"

İleri prematüre bebekleri olan ailelerin güçlü olmasını isteyen baba Erkan Bölükbaşı, "Oğlumu doğumundan 6 ay sonra sağlıklı şekilde eve götüreceğim. Çok heyecanlıyım. Hayata gözlerini açtığı anda büyük zorluklar yaşadı. Küçücük bir bebekti, adeta bir avuç içi kadardı. 2 kilo bile değilken kalp ameliyatı geçirdi. Kendisi çok küçüktü ancak çok güçlü olduğunu anladık ve sürekli dua ettik. Hiç umutsuzluğa kapılmadık. Doktorlar ve hemşireler Melih ile kendi evlatları gibi ilgilendi. Hepsine teşekkür ediyorum" dedi.

"AİLEMİZİN BİR PARÇASI OLDULAR"

Anne Öznur Bölükbaşı ise "Oğlumun sağlıklı olduğunu bilmek, güldüğünü görmek dünyanın en güzel duygusu. Bir an olsun pes etmedim. Sürekli bugünleri hayal ettim. Melih'i sağlığına kavuşturan doktor ve hemşireler artık ailemizin birer parçası" ifadelerini kullandı.

Yeni Doğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Sezgin Güneş, "Tıp dilinde 37 haftanın altına doğan bebeklere prematüre bebek diyoruz. Melih gibi 24 haftalık ve 750 gramın altındaki bebekler ise ileri prematüre bebek olarak tanımlanıyor. Melih, normalde 40 haftalık ve 3 ile 3,5 kilo doğması gerekirken 24 haftalık ve 684 gram ağırlığında doğdu. Solunum ve kalp problemi vardı. 4 ay boyunca sürekli solunum cihazında kaldı. Sürekli takip edildi. 1 kilo 800 gram ağırlığa ulaştığında ise bir kalp ameliyatı yaptık. Yaşadığı sağlık sorunları aşıldı ve günden güne güçlenerek iyileşti" diye konuştu.

"BAŞARI ARTIYOR"

"Bu kadar küçük ileri prematüre bebeklerde bu tür sağlık sorunları yaşanabiliyor" diyen Dr. Güneş, "Bu tür bebeklerin yaşama tutunması çok zor. Ancak gelişen teknoloji ve deneyimle doktor ve hemşireler ile bu oran artıyor. 3. düzey yoğun bakım ünitesine sahibiz. Her bebeğin gelişimini 7 gün 24 saat kontrol eden uzman hekim ve hemşirelerimiz var. Yılda 30 prematüre ve ileri prematüre bebeği sağlıklı şekilde taburcu ediyoruz. Bu çok önemli bir rakam" şeklinde konuştu.

İHA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Epilepsinin tedavisi var mı?
Kolon kanseri dev maketle tanıtıldı
Fevzi Aktaş'ın protez kullanabilmesi için bacağı 180 derece ters dikildi!
SMA hastası bebeğin ailesinden yardım isteği!
Beyin tümörünün belirtileri!
Elektronik sigara zararlı mı?