Sağlık Bakanlığınca, geçici koruma altına alınan Suriyelilere sunulan sağlık hizmeti kapsamında, 29 Nisan 2011-30 Eylül 2016 tarihleri arasında 20 milyon 252 bin 984 poliklinik hizmeti verildi, 967 bin 452 kişi hastanelere yatırılarak tedavi edildi ve 824 bin 796 kişi ameliyat edildi.

Suriye'de yaşanan olaylar nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan sığınmacılar, 29 Nisan 2011 tarihinden itibaren Türkiye'ye gelmeye başladı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından, Cenevre Sözleşmesi gereğince geri göndermeme ilkesine titizlikle uyularak, süreç içerisinde Suriyelilere geçici koruma statüsü verildi.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün 2016 verilerine göre, Türkiye'de 252 bin 494'ü 10 ilde bulunan 24 geçici barınma merkezinde olmak üzere toplam 2 milyon 753 bin 696 Suriyeli, geçici koruma statüsünde bulunuyor. Suriyelilerin 2 milyon 195 bin 465'i İstanbul, Şanlıurfa, Hatay, Gaziantep, Adana, Mersin, Kilis, Bursa, İzmir ve Mardin'de yaşamlarını sürdürüyor.

Çok paydaşlı anlayışla sunulan hizmetlerin genel koordinasyonu Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) yürütülürken, sağlık hizmetlerinin koordinasyonu da 25 Ağustos 2016 tarihine kadar Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce gerçekleştirildi. Göç sağlığı hizmetleri kapsamında yapılacak sağlık hizmetlerini daha güçlü koordine etmek üzere 25 Ağustos 2016'da Türkiye Halk Sağlığı Kurumu çatısı altında, "Göç Sağlığı Hizmetleri Daire Başkanlığı" kuruldu.

İlk etapta AFAD tarafından yayımlanan genelgeler esas alınarak verilen sağlık hizmetleri, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce yayımlanan Geçici Koruma Yönetmeliği'ne göre, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2015 yılında revize edilen Geçici Koruma Altına Alınanlara Verilecek Sağlık Hizmetlerine Dair Esaslara Ait Yönerge doğrultusunda sunuluyor.

"HİZMETLER, SUT KAPSAMINDA VE ÜCRETSİZ OLARAK SUNULUYOR"

Türkiye'de geçici koruma altına alınan Suriyelilere, 29 Nisan 2011'den itibaren, Türk vatandaşlarına benzer şekilde temel ile koruyucu sağlık hizmetleri, tedavi edici sağlık hizmetleri, acil sağlık hizmetleri, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kapsamında ve ücretsiz veriliyor.

Buna göre, sınırdan geçişlerde ilk sağlık değerlendirmesi yapılan bu kişilere, 0 ay-14 yaş için OPV, 9 ay-15 yaş için KKK, yaşına uygun olarak 5'li ya da 4'lü karma, gebelere difteri-tetanos aşıları yaptırılıyor ve sonraki süreçte de Türkiye'deki aşı takvimine uygun olarak aşılama faaliyetlerine devam ediliyor.

Sınır ötesinden gelen yaralılar, ambulanslarla hastanelere naklediliyor ve tedavileri yaptırılıyor. Geçici barınma merkezlerinin tümünde 112 acil sağlık hizmetleri, birinci basamak sağlık hizmetleri, nüfusu fazla ve uzak yerlerde de kapasite doğrultusunda ikinci basamak sağlık hizmetleri sunuluyor. Geçici barınma merkezlerinin dışındaki Suriyeliler ise geçici gönüllü sağlık merkezleri, göçmen sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri ve Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ile bu hastanelerin sevk etmesi halinde üniversite ve özel hastanelerden ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerini alabiliyor.

"20 MİLYON 252 BİN 984 POLİKLİNİK HİZMETİ VERİLDİ"

Geçici koruma altına alınan Suriyelilere, 29 Nisan 2011 ile 30 Eylül 2016 tarihleri arasında sağlık hizmet sunumunda karşılaşılan "dil" sorunu, yoğun başvuru yapılan birimlerde tercümanlar bulundurulmasıyla aşılmaya çalışılıyor. Göçmenlere sağlık hizmeti sunan personele (tercüman, hemşire, doktor), AFAD, Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği gibi kuruluşlarla birlikte göçmen sağlığına yönelik eğitimler veriliyor, sunulan hizmetlerin ihtiyaçlara uygun olarak niteliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürütülüyor.

3 milyon Suriyelinin yoğun yaşadıkları yerlerde, dil sorununa kalıcı çözüm oluşturmak ve sağlık hizmetlerine daha kolay ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla, kültürler arası farklılıkların gözetildiği bir anlayışla birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunulduğu "Göçmen Sağlığı Birimleri" oluşturuluyor. Bu kapsamda, 16 ilde açılan 85 göçmen sağlığı biriminin sayısının artırılması için çalışma yapılıyor.

Türkiye'de uygulanan programlar kapsamında, geçici koruma altına alınan Suriyelilere yönelik yeni doğan taramaları gerçekleştiriliyor. Suriyeli bebek ve çocuklara ücretsiz demir ve D vitamini dağıtılıyor, Suriyeli hamilelere de demir ve vitamin takviyesi ücretsiz veriliyor.

Standart aşılamaların yanında, bilim komisyonunun tavsiyeleri doğrultusunda aşı kampanyaları gerçekleştirildi ve bu kapsamda 0-5 yaş arasındaki çocuklara 9 tur çocuk felci aşısı yapıldı. Su kontrolü başta olmak üzere çevre sağlığına yönelik hizmetler yürütüldü.

Geçici koruma altına alınan Suriyelilere günümüze kadar 20 milyon 252 bin 984 poliklinik hizmeti verildi, 967 bin 452 kişi hastanelere yatırılarak tedavi edildi ve 824 bin 796 kişi hastanelerde ameliyat edildi. Toplam 177 bin 568 doğum gerçekleştirildi ve 35 bin 671 kişi sınırdan girdikten sonra hastanelere nakledildi.

Geçici koruma altına alınan Suriyelilere yönelik, sıtma, tüberküloz, şark çıbanı gibi özellikli hastalıklar konusunda sağlık taramaları yapıldı. Tespit edilen hastaların ilaçları ücretsiz dağıtıldı ve bu hastaların tedavileri tamamlandı.

Mobil Kanser Tarama Aracı 2016 yılı içerisinde Osmaniye Cevdetiye geçici barınma merkezinde misafir olan 600 kadına 4 gün boyunca serviks ve kolon kanseri taraması yapıldı. Kampta ikamet eden vatandaşlara koruyucu sağlık hizmetleri ile kanser taramaları hakkında bilgi verildi.

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000