SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, "Bundan sonra SGK, toplumsal bilincin artırılması, toplumsal farkındalığın oluşması için ciddi çalışmalar yapan bir kurum olarak görülecektir" dedi.

Diyabette farkındalık etkinliklerinin artması için Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (SGK) ile Sağlık ve Sosyal Hizmetler Federasyonu (SADEFE), 'Diyabette Farkındalık Sempozyumu' düzenledi. SGK Başkanlığı'nda düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını yapan SGK Başkanı Bağlı, SGK'nın hep sağlığın finansmanında yer aldığını belirterek, "SGK, sağlıklı yaşamı desteklemesi gereken, sağlıklı yaşamı destekleyerek aynı zamanda sağlık harcamalarında tasarrufu da sağlaması gereken bir kurum. Dolayısıyla diyabet hususunda farkındalığın ortaya çıkması, bilincin arttırılması aynı zamanda SGK'nın aktüeryal dengeleri anlamında, sağlık harcamalarında tasarruf sağlaması anlamında önemli" diye konuştu.

"SADECE SUT İLE GÜNDEMDE OLMAYACAĞIZ"

SGK'nın sadece hastaların harcamalarını finanse eden bir kurum olmadığının altını çizen Bağlı, "Aynı zamanda kendi sigortalılarının da sağlıklı olarak yaşaması için önlem alan, onun için proje geliştiren bir kurum. Bu tabii bir farkındalığın oluşmasına bağlı, toplumsal bilincin arttırılmasına bağlı onun için sempozyumlar, konferanslar, kongreler, çalıştaylar çok önemli. Bundan sonra SGK'yı bu alanlarda çok daha fazla göreceksiniz, Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) düzenlemeleriyle filan gündemde olan bir kurum olmayacaktır aynı zamanda toplumsal bilincin arttırılması, toplumsal farkındalığın oluşması için ciddi çalışmalar yapan bir kurum olarak görülecektir" ifadelerini kullandı.

İHA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000