SAĞLIK HABERLERİ

24 NİSAN 2017
  • DİĞER

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun (TİTCK), İlaç Takip Sistemi'ne (İTS) bildirimi yapılmayan satışları önlemek için eczacılara yönelik çağrısının ardından 2,5 ayda 70 milyon kutu ilacın stok kaydı düzeltme işlemi yapıldı.

TİTCK Başkanı Hakkı Gürsöz, yaptığı açıklamada, kurumun çağrısı sonrasında 10 bin eczanenin stok kayıtlarını düzeltme işlemini gerçekleştirdiğini belirterek, eczacılara stok bildirimi için tanınan sürenin 30 Kasım'da sona erdiğini anımsattı.

YENİ YILDAN İTİBAREN...

Eczacılara, gösterdikleri duyarlılık nedeniyle teşekkür eden Gürsöz, "Yeni yıldan itibaren kayıtların daha düzenli tutulacağına inancımız tamdır" dedi.

Gürsöz, gelecek yıl ilaç tedarik yönetiminde yeni bir aşamaya geçilececeğini belirterek, şunları dile getirdi: "Ülkemizde yıllık tüketilen 2 milyar kutuyu aşkın ilaç, üretimden hastaya ulaşana kadar daha etkin bir biçimde takip edilebilecek. Aranan ilaçlar doğru adreste kolaylıkla bulunabilecek. Yani herhangi bir ilacın hangi eczanede olduğu hemen tespit edilebilecek. Eczaneler de stoklarında olmadığı halde sistemde görünen ilaçların sebep olduğu karışıklıktan kurtulmuş olacak. İlaç Takip Sistemi çok daha etkin bir İlaç Tedarik Yönetim Sistemi haline dönüşecek."

Yeni dönemle birlikte denetimlerin etkinliğinin de artacağını vurgulayan Gürsöz, stok kayıtlarının düzeltilmesinin ardından başta antibiyotikler olmak üzere psikiyatri ve solunum yolu hastalıklarında kullanılan tüm ilaçların satışının ve kullanımının mercek altına alınacağını sözlerine ekledi.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Doktor adayları 'simüle hasta' ile pratik yapıyor!
Kilo vermenin yolları!
Türk bilim insanlarından 'tüp bebek' yönteminde yeni çalışma!
Ayşe teyze artık 'işkence' çekmeden gülümsüyor!
Oyuncak bebek gibi görünmek isteyen çılgın 10 kişi!
Türk bilim insanlarından 'kanser tanı kiti'