SAĞLIK HABERLERİ

26 NİSAN 2017
  • DİĞER

Nefes almadaki işlevi dolayısıyla kişinin en hayati organlarından birisi olan burun, aynı zamanda kişinin dış görünümündeki en önemli faktörlerden birisidir. Burunlarında doğuştan ya da sonradan gelişen bazı durumlar nedeniyle orantısızlık olan kişiler, sosyal yaşantılarında ve psikolojilerinde önemli yer tutan bu eksikliği gidermek amacıyla estetik operasyonlara başvuruyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özerk Demiralp, dış görünüşünde kusursuzluk ve toplumda bu yönleriyle ön planda olmak isteyen kişilerin burun estetiğine yoğun olarak başvurduklarını belirterek, "Genellikle genç ve orta yaş grubuna ait bu kişiler, mükemmeliyetçi bir düşünceyle, hayatlarına yeni bir tarz katmak için bize başvuruyorlar." dedi.

SANATSAL DEĞERLENDİRME YAPILMALI

Burun estetiğinin diğer ameliyatlardan farklı olduğunu ve özellikle burnu kusursuz dış görünüşün önemli bir parçası olarak gören hastaların önemli bir çoğunluğu oluşturduğunu kaydeden Op. Dr. Özerk Demiralp şunları söyledi: "Burun estetiği yakın zamana dek sadece burundaki şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılan cerrahi bir işlemdi. Bu tür hastalarımız zaten bu kusurlarını düzelttirmek için estetik operasyona başvuruyor. Öte yandan, burunlarının görüntüsünden memnun olmayarak yüz yapısına daha uygun burun isteyen ve sosyal yaşantılarında dış görünüşün önemini kavrayarak bu şekilde yaşam süren kişiler için de estetik çözümler sunuyoruz. Ekibimizle birlikte üç boyutlu sanatsal bir değerlendirme ile yeni bir tasarım oluşturuyoruz. Bunu yaparken de nefes alma problemi de olan hastalara gereken düzeltmeyi yapmak için büyük bir hassasiyetle yaklaşıyor ve her kişiye özgü yeni bir planlama ve analiz yapıyoruz."

CERRAHI BAŞARIYA GÖTÜREN YOL

Plastik cerrahi’de "Hasta seçiminin" yıllardır tartışma konusu olduğunun altını çizen Op. Dr. Özerk Demiralp, bunun yanı sıra hastanın beklentilerinin de önemli olduğuna değinerek şöyle devam etti: "Her zaman güzel bir burun yapmak hastayı mutlu etmiyor. Onların beklentilerini, isteklerini dinlemek ve bunları cerrah olarak kendi önerilerinizle birleştirmek ameliyatın başarısını arttırıyor. Kişinin psikolojik olarak bu ameliyata uygunluğunun değerlendirilmesi ve bu ameliyatın hastanın hayatını değil, burun görünümünü değiştireceği konusunda hastayla doktorun hemfikirde olması oldukça önemli. Yüz hatlarınıza uygun olmayan bir burnunuz, daha önceden geçirilmiş bir operasyona bağlı şekil bozukluğunuz veya nefes alma probleminiz varsa ve 18 yaşınızı tamamlamışsanız bu ameliyatı olabilirsiniz."


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Obezite cerrahisinde doğru sanılan gerçekler!
"Tükenmişlik sendromuna karşı dinlenin"
"Son gün uykusu" hayatlarını belirleyecek
Kabızlık sorununu deniz yılanıyla gidermeye çalışan adam neredeyse ölüyordu!
İlaç kutularına görme engelliler için kabartma yazı
B12 vitamin eksikliği depresyon nedeni