SAĞLIK HABERLERİ

30 NİSAN 2017
  • DİĞER

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, beyinde duyguların farkına varmamızı sağlayan ve empati yaparken devreye giren "insula" bölgesinin, travma yaşayan kızlarda daha ufak olduğunu belirtti.

Travma geçiren erkeklerde ise insula bölgesinin daha geniş olduğuna işaret eden araştırmacılar, bu durumun Travma Sonrası Stres Bozukluğu'nun (TSSB) neden kızlarda daha yaygın olduğunu açıkladığını ifade etti.

Sonuçları "Depression and Anxiety" dergisinde yayımlanan çalışmada araştırmacılar, yaşları 9 ile 17 arasında değişen 59 çocuğun beynini inceledi.

KORKUTUCU OLAYDAN SONRA DA...

Travma yaşayan gruptaki kızlarla erkeklerin beynindeki insula bölgesinin, travma yaşamayanlara göre boyut ve hacim olarak farklılık gösterdiği kaydedildi.

Araştırmacılar, insulanın boyut ve hacminin akut veya uzun süreli strese bağlı olarak değiştiğini ve TSSB'nin gelişmesinde kilit rol oynadığını ifade etti.

Bulgular, kızların ve erkeklerin özellikle stresli yahut korkutucu bir olaydan sonra farklı şekilde tepkiler verebileceğini ve sonuç olarak farklı şekilde muamele edilmeleri gerektiğini ortaya koydu.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Romatizmal hastalıklar yenidoğanı bile tehdit ediyor!
Baypas ameliyatı sonrası ilk 8 haftaya dikkat!
Depresyon ile tükenmişlik sendromu arasındaki fark nedir?
Uzmanlar güneş alerjisine karşı uyarıyor!
Münevver Kılıç 15 ayda 120 kilodan 60 kiloya düştü
"Kalça toparlama" operasyonuyla felçten kurtuldu