SAĞLIK HABERLERİ

30 NİSAN 2017
  • DİĞER

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Alzheimer Derneği Kayseri Şube Başkanı Prof. Dr. Emel Köseoğlu, günde 1,5-2 kilometre, haftada 10-15 kilometre, toplam 3 saat süren nefesi hafif daraltan şekilde yapılan yürüyüşün, Alzheimer hastalığına yakalanma riskini yüzde 50 azalttığını bildirdi.

KONUŞURKEN KELİME BULAMAMAYA BAŞLADIYSANIZ...

Kayseri Tabip Odasınca Geriatri Merkezi Salonu'nda Alzheimer konulu panel düzenlendi. Prof. Dr. Emel Köseoğlu, burada yaptığı konuşmada, Alzheimer hastalığının yaşlılarda görülen bunama (demans) ve unutkanlığın en sık nedeni olduğunu söyledi.

Alzheimer'ın 65 yaş üzerindeki kişilerin yaklaşık yüzde 10'unda görüldüğünü belirten Köseoğlu, "Alzheimer hastalığında unutkanlık dışında ayrıca karar vermede zorlanma, konuşurken kelime bulamama, hesap yapamama, kişileri tanıyamama, içe kapanma, sosyal olarak kabul edilemez davranışlar, hırçınlık gibi şikayetler gözlenir. İlerleyen dönemlerde hasta hiçbir iş yapamayıp, tamamen başkalarına bağımlı hale gelir" dedi.

ALZHEIMER'DA FARKINDALIK ARTIRMAK ŞART!

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Hatice Kübra Şirin ise Alzheimer hastalığı ile ilgili toplum bilincini arttırmaya yönelik “Mavi Dalga” projesinden bahsederek hasta yakınlarına yönelik bilgilendirme toplantılarıyla farkındalığı artırmayı hedeflediklerini kaydetti.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
4 ayda SMA hastası 20 çocuk ilaç beklerken yaşamını yitirdi! Ece ile Zeynep’i yaşatalım
Prof. Dr. Karatay: Zeytinyağı damar tıkanıklıklarını önlemede yardımcı
Kronik hastaya ayda 1000 TL
Cep telefonu ve tablet bel-boyun ağrılarını tetikliyor!
Her gün yediği cennet hurması midesinde kiste neden oldu
Susuz kalan vücutta hangi belirtiler olur?