SAĞLIK HABERLERİ

23 NİSAN 2017
  • DİĞER

İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü, 2 bin kişiden ancak birinde görüldüğü için “nadir” ya da “yetim” hastalık olarak adlandırılan, çoğunlukla genetik bozukluktan kaynaklanan hastalıklara çare olmak için “Mavi Gen” isimli bir proje başlattı.

Projeye göre, sponsor bulunması halinde çok az kişide görüldüğü için ilaç firmalarının üretmek istemediği “yetim ilaçlar” Türkiye’de imal edilecek. İlk etapta formülü bilinen ve patentle korunmayan pahalı ilaçları üretmek istediklerini belirten İzmir Biyotıp ve Genom Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öztürk, “Bu projeyle, nadir hastalığı olan çocukların ve ailelerinin genlerini inceliyoruz. Amacımız hastalığın hangi genden kaynaklandığını bulmak. Maalesef ilaç firmaları bu hastalıklar için üretim yapmayı ticari olarak tercih etmiyor. Dolayısıyla bu hastalar biraz yetim kalıyorlar. Yurtdışından temin edilen yetim ilaçlarla bir hastanın bir yıllık tedavi masrafı 1 milyon dolara kadar çıkabiliyor. Yurtdışında artık patentle korunmayan ancak çok pahalı olan bu ilaçları merkezimizde üretebilirsek çok ucuza mal edebiliriz.

Önümüzdeki süreçte yetim ilaçlarla ilgili Ar-Ge çalışmalarına başlayacağız. Sponsorlardan destek bekliyoruz. Ben bunun yapılabileceğine, birkaç tane yetim ilacın burada yapılıp satılabileceğine inanıyorum” diye konuştu.

NADİR (YETİM) HASTALIK NEDİR?

Avrupa’da, 2000’de 1 kişide görülen hastalıklar “nadir” kabul edilmektedir. Bugüne kadar 7 ila 8 bin nadir hastalık keşfedilmiş. Bunların ancak yüzde 1’i için ilaç temin edilebilmektedir. Söz konusu hastalıkların yüzde 80’i genetik geçişli ve yüzde 75’i de çocukları etkiliyor. 

Melis APAYDIN İDE / GAZETE HABERTÜRK


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
Kalan karakter : 300
Telefonlar omurgamızı tersine döndürdü!
Kalp hastalarına "kaplıca tedavisi" önerisi
Her 5 çocuktan 1'i ya obez ya da obez olma potansiyeline sahip!
Mantar DNA'sında yeni antibiyotik üretim potansiyeli keşfedildi
Karabasan nedir? Kişiyi nasıl etkiler?
Gebelikte yaşanan değişiklikler nelerdir?