SAĞLIK HABERLERİ

29 NİSAN 2017
 • DİĞER

Tırnaklarınızı yiyorsanız, muhtemelen bu alışkanlığınıza çocukluk döneminde başlamışınızdır.

Ergenlik dönemindeki çocukların yaklaşık yarısı tırnaklarını yediklerini belirten uzmanlar, bunların dörtte üçünün bu alışkanlıklarını 35 yaşına kadar sürdürdüklerine de dikkat çekiyorlar.

Bunun gibi asabi alışkanlıkların, endişe, stres ve sıkıntı anında ortaya çıkan bilinçdışı davranışlar olduğunu söyleyen uzmanlar, tırnak yeme alışkanlığını "onikofaji" olarak isimlendiriyorlar. Tırnak yemek, sosyal açıdan da kabul edilebilir bir davranış değildir. Ayrıca, pürüzlü, yenen tırnakların çekici görünmediğini belirten araştırmacılar, bazı insanlar tırnaklarını çok kötü yediklerini, parmaklarını kanattıklarını ya da tırnaklarını kemire kemire yok denecek kadar az bıraktıklarını ifade ediyorlar. Tırnak yemenin sağlığı da olumsuz etkilediğini vurgulayan uzmanlar, tırnaklarınızı yediğinizde, ağzınız ile parmaklarınız arasında ileri geri bakteri taşıdığınızı ve eğer şeytan tırnağınızı yerseniz, tırnağınızın kenarında enfeksiyon gelişebileceğini açıklıyorlar.

Peki bu zararlı alışkanlıktan nasıl kurtulacaksınız? Zaman'ın HowStuffWorks isimli sitesinden derlediği habere göre, tırnak yemeyi önlemenin 5 yolu bulunuyor:

1. Tırnaklarınızın temiz ve bakımlı olmasına özen gösterin: Bazı tırnak yiyenler için, bu saplantılı bir durum halini almıştır. Tırnaklarınızı temiz ve bakımlı tutmalısınız. Manikür kitlerinde genellikle tırnak kesme makası, bir törpü, küçük bir makas ve kütikül itici ya da manikür kürdanı bulunuyor. Evinizde ya da çantanızda küçük bir manikür kiti bulunursa, kırılan tırnaklarınızı ya da şeytan tırnaklarınızı yemeden düzeltebilirsiniz. Haftada bir kez manikür yapmaya çalışın. Gerekliyse tırnaklarınızı keserek başlayın. Zeytinyağlı ya da losyon eklediğiniz ılık suda tırnaklarınızı birkaç dakika bekletin. Tırnaklarınızdaki ölü deriyi yavaşça geriye itin. Ellerinizi kurulayın ve losyon ya da kütikül kremi sürün.

2. Caydırıcı kullanın: Eczanelerde tırnak bakımı ürünlerine bakarsanız, tırnak yemeyi bıraktıran kremleri, yağları ya da tırnak cilalarını görebilirsiniz. Bu ürünlerden birçoğu aynı zamanda başparmak emmeyi bıraktırmak için de kullanılıyor. Bu ürünlerin içerisindeki kırmızı biber özü gibi maddelerden dolayı ürünlerin tadı acıdır. Bazı insanlar evde kendi hazırladığı saf karabiber gibi caydırıcı solüsyonları kullanıyor. Ancak bunlar kolayca yıkanabiliyor, ticari ürünler ise daha uzun süre etki gösteriyor.

3. Kendinize oyalanacak alışkanlık bulun: Tırnak yeme alışkanlığınızı unutmak için tüm enerjinizi başka alışkanlıklara harcayın. Bazı insanlar için, bu ellerini meşgul tutmak anlamına geliyor. Basit bir stres topunu avuç içinde sıkabilirsiniz. Bu size yardımcı olur. Tırnaklarınızı yemek istediğiniz zaman, stres topunu elinize alın ve sıkmaya başlayın. Ya da ellerinizi meşgul etmek için boyama, dikiş dikme, örgü örme, çizim yapma ya da dantel yapma gibi el işleriyle uğraşabilirsiniz.

4. Tırnaklarınızı neden yediğinizi bulun: Öncelikle, niçin tırnak yemeye başladığınızı düşünün. Sadece bir gün buna başlayıp, alışkanlık yapmış olabilir. Bu bazı tırnak yiyenler için doğrudur. Yine de, bunların birçoğu sıkıntı, stres, korku ya da endişe anlarında tırnak yemeye başlamıştır. Belki, siz de okulun ilk günü ya da ailenizden uzak, arkadaşınızın evinde ilk kez gece yatısına kaldığınızda başlamış olabilirsiniz. Eğer ne zaman ve hangi koşullar altında tırnak yemeye başladığınızı bulduysanız, bununla mücadelenin yollarını da bulursunuz. Her zaman stres kaynaklarını ortadan kaldıramayabilirsiniz, ancak o an yapacak başka bir şeyler bulabilirsiniz. İşte sıkıldıysanız, kısa bir yürüyüş yapın ya da bir bardak su almak için yerinizden kalkın. Eğer uçmak sizi endişelendiriyorsa, yanınıza okuyacak kitaplar alın ya da dizüstü bilgisayarınızı yanınıza alıp film izleyin, internete girin. Hissettiklerinizi biriyle konuşmak da yardımcı olabilir.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 21 Nisan 2017 Cuma 20:10
  offff ya birakamiiim
 • Misafir 12 Mart 2017 Pazar 20:50
  tırnaklarımı okadar çok yiyorumki yapıları bozuldu artık
 • Misafir 15 Şubat 2017 Çarşamba 16:39
  Her yöntemi denedim ama olmadı
 • Misafir 30 Ekim 2016 Pazar 16:28
  çok işe yaradı teşekkür
 • Misafir 10 Eylül 2016 Cumartesi 22:09
  çok yararı oldu teşekkürler
 • Misafir 24 Ocak 2016 Pazar 21:29
  Teşekkürler
 • Misafir 19 Aralık 2015 Cumartesi 19:29
  Cok tessekkur ederim
 • Misafir 28 Mayıs 2015 Perşembe 18:28
  guzel fikirr...
 • Misafir 28 Mayıs 2015 Perşembe 18:28
  guzel fikirr...
 • Misafir 09 Şubat 2015 Pazartesi 13:46
  bende cook yiyorum ve bu duruma cooook uzuluyorum bana yardım edın cook yemekten tırnak etlerımıde yiyorumm
 • Misafir 09 Şubat 2015 Pazartesi 12:51
  ewet bende cook yiyorum we bu duruma cook sınırlenıyorum
 • Misafir 12 Ocak 2015 Pazartesi 16:32
  Bir elime bant bir elime öje yaptım .tırnak yiyiyosanız tavsiye ederim.......
 • Misafir 12 Ocak 2015 Pazartesi 16:28
  İşe yaramıyor
 • Misafir 31 Ağustos 2014 Pazar 14:44
  Bn 1haftafir yemiom acı oje kullaniom
 • Misafir 04 Ağustos 2014 Pazartesi 23:06
  Ben dayanamiyorum
 • Misafir 21 Ocak 2014 Salı 02:19
  bir ay iyi ben iki gun bile yemeden yapamiyorum neden yedigimi bilmiyorum sadece yiyiyorum cok uzucu bi durum alkahim yiyen herkese birakmayi nasip etsin her yolu denedim isimz artik allaha kaldi :)
Kalan karakter : 2000
Sigarayı hangi yaşta bırakırsanız ne kadar yaşarsınız?
Bilim insanları laboratuvarda mini beyin üretti!
Paketlenmiş yeşilliklerde 'salmonella' riski!
Ateşi yükseldiğinde çocuğun üstünü örtmeyin!
Siyah nokta sandığı o iğrenç şeye bakamayacaksınız!
Avustralyalılara göre aile içi şiddetin kaynağı alkol