SAĞLIK HABERLERİ

01 MAYIS 2017
 • DİĞER

Göksel GÜRSOY / ÇORLU (AHT)

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi Özel Şifa Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Kenan İltümür, "Düzensiz stresli yaşam ve beslenme tarzı, stres, sigara-alkol ve uyarıcıların kullanımındaki artış, egzersiz yapmama veya birden fazla fiziksel yüklenme, kalp krizinin erken yaşlarda ortaya çıkmasını tetikliyor" dedi.

Doç. Dr. İltümür, "Kalp krizi, miyokard enfarktüsü de denilen kalbin ana besleyici damarları olan koroner arterlerde oluşan tıkanma sonucu kalp kasının bir bölümünün oksijensiz kalmasına bağlı olarak kalp kasında meydana gelen zedelenmeyi ifade eder. Kalp krizi ani gelişen ve ölümcül olabilen bir hastalıktır. Hem dünyada hem de Türkiye'de en sık görülen ölüm nedenleri arasında yer almaktadır" dedi.

Bir Kişi Kalp Krizi Geçirdiğini Nasıl Anlar?
Doç. Dr. İltümür, kalp krizinin nasıl anlaşılacağını şöyle anlattı:
"Göğüste 20 dakikadan fazla süren boyun, omuz ve kollara yayılan şiddetli ve baskı yapan ağrı, nefes darlığı, öksürük, baş dönmesi ve bayılma, kusma, mide bulantısı, soğuk terleme, çarpıntı, aşırı halsizlik, endişe ve ölüm korkusu duyulur. Bazen kalp krizi çok ani ve şiddetli bulgular ile başlar ve kolayca tanı konabilir. Ancak bazı kişilerde örneğin; şeker hastalığı olanlarda olay yavaş ve hafif bir ağrı veya rahatsızlık hissi ile başlar ve ne olduğu anlaşıldığında hasta için geç kalınmış olabilmektedir" dedi.

Kalp krizi risk faktörlerini ise Doç. Dr. İltümür şöyle sıraladı:
"35 yaş üzeri erkekler, 45 yaş üzeri veya menapozdaki kadınlar, şişmanlık, şeker hastalığı, hipertansiyon, sigara içimi, iyi kolesterolün düşük olması (HDL-kolesterol <45mg/dl), kötü kolesterolün yüksek olması (LDL-kolesterol >130 mg/dl), atar damar tıkanıklığı saptanmış olması (önceden kalp krizi, felç, ayak damar tıkanıklığı vb.), düzenli egzersiz yapılmaması, stresli yaşam, birinci dereceden yakınlarında (anne, baba, kardeş ve çocuklarında) erken yaşlarda damar tıkanıklığı saptanması."

"BURNUNUZU KAPATIP KUVVETLE ÖKSÜRÜN, ASPİRİN İÇİN"
Ani kalp damarı tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp krizinde en önemli noktanın göğüs ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kişinin tam donanımlı bir hastaneye başvurması ve sağlık yardımı alması olduğunu vurgulayan Doç. Dr. İltümür, şunları söyledi:

"Ölümlerin yarısı kalp krizi başladıktan sonraki ilk saat içinde ortaya çıkar. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede kalp krizine müdahale edilecek düzeyde bir sağlık kuruluşuna başvurmak çok önemlidir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, tıkanan damarı açıcı tedavi yöntemleri de en kısa sürede uygulanabilir ve kalbin hasar görmesinin önüne geçilmiş olur. Hastaya hastanede müdahalede önemli olan hızlı tanı konulması ve müdahalenin uygun bir şekilde yapılmasıdır. Kalp krizi esnasında yalnızsanız, kişinin kalp krizi geçirdiği esnada tıkalı olan damarını açabilmek için yapacağı herhangi bir manevra bulunmamaktadır. Bunun yanında öncelikle ağrı başladığı anda telefonla yakınlarınızı arayarak durumu haber verin. Bulunduğunuz yerin kapısını aralık bırakın. Bu, yardıma gelecek olan kişinin işini kolaylaştırmış olur. Kuvvetli öksürük geçici olarak kan akımını artırabilir. Yeni başlamış bir pıhtıyı yerinden sökme ihtimali çok düşük olsa da burun deliklerinizi kapatarak kuvvetli biçimde öksürün. Evde aspirin varsa, bir bardak su ile alın. Bunun dışında kesinlikle bir şey yiyip içmeyin. Pencereyi açarak odaya oksijen girmesini sağlayın. Yardım gelmesini, yatarak ya da oturarak bekleyin. Kesinlikle ayakta beklemeyin. Çünkü kalp krizi ile hastaneye gelen bir hastanın bir travma sorunu olmaması gerekir. Eğer kişi düşerek başını çarpmışsa, kalp krizi ile ilgili yapılacak tedaviler, başa alınan darbe nedeniyle yapılamayabilir. Soğuk ya da sıcak suyun altına kesinlikle girmeyin. Özellikle soğuk su böyle durumlarda çok tehlikelidir. Çünkü kalp damarlarını büzer ve mevcut durumu daha da kötüleştirebilir" dedi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 22 Ekim 2016 Cumartesi 12:57
  teşekkür ederim doktorumuza bilgilendirdikleri için.
 • Misafir 07 Ocak 2016 Perşembe 17:32
  Surekli kalbim agriyor neden
 • Misafir 06 Ocak 2016 Çarşamba 16:13
  Sol omuzum agriyor sebebi ney acabaacaba bu gün başladı aydinlatırsaniz sevinirim
 • Misafir 06 Ocak 2016 Çarşamba 16:11
  Sol omuzum agriyor sebebi ney acaba
 • Misafir 16 Aralık 2015 Çarşamba 10:28
  Şuanvsadece sırtım şiddetli ağırmaya başladı aniden kalpkırizi olablirmi
 • Misafir 15 Kasım 2014 Cumartesi 09:50
  gitmem gerekiyor muydu
 • Misafir 15 Kasım 2014 Cumartesi 09:46
  ben sabah 5 ten beri gogusum agriyo sol kolum uyusuyo bi kere kustum gecti agrisi bir saat sonra yine basladi ve 8 haftalik hamileyim kalp mi bu acaba
Kalan karakter : 2000
Depresyon ile tükenmişlik sendromu arasındaki fark nedir?
Karalahana guatr hastalığına neden oluyor
Türkiye'de ilk kez kanser hastasına akciğer nakli yapıldı
Münevver Kılıç 15 ayda 120 kilodan 60 kiloya düştü
Romatizmal hastalıklar yenidoğanı bile tehdit ediyor!
"Kalça toparlama" operasyonuyla felçten kurtuldu