Sorunsuz geçen bir hamilelikte seks yapmak çocuğun sağlığını olumsuz etkilemez. Aksine sevişmek; kadının bedensel olarak doğuma iyi bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olur. Ancak kadının üstte olması şartıyla!

Hamilelik döneminde seks yapmak çocuk sağlığını riske atar mı? Cinsel ilişki nasıl gerçekleşmeli ki, çocuk zarar görmesin? Bu konuda çiftlere (erkeklere ve kadınlara) ne tavsiye edersiniz? Hamilelik döneminde bazıları anal seksi tercih eder; sizce bu doğru mu?

Hamilelik sırasında seks yapma isteği; genellikle birinci üç ayda azalır, ikinci üç ayda artar ve üçüncü üç ayda ise yine düşüş gösterir. Normal bir hamilelik sırasında seks yapmak çocuk sağlığını olumsuz etkilemez. Ancak beklenmeyen bir kanama olması, düşük tehlikesi ve birden fazla bebek beklemek gibi bazı durumlarda cinsel ilişkiye girmemenizde fayda var.

KADIN ÜSTTE OLMALI

Bu durumda cinsel birleşme söz konusu olmadan birbirinize yine de yaklaşabilirsiniz. Ama bu konudaki tek sözü düzenli kontrollerinizi yapan jinekoloğunuzun söylemesi gerektiğini asla unutmayın.

Hamilelik döneminizde çift olarak cinsel ilişkinizi sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeniz için; kadının eşinin üzerine oturduğu pozisyon ya da erkeğin yandan yaklaşması gibi pozisyonlar deneyin. Seksi; duygu ve dokunma yoğunluğu içinde yaşamaya çalışın, aklınıza kötü düşünceler getirmeyin ve olumlu düşünün.

Ayrıca anne-baba olma duygusunun ilişkiniz üzerinde yaratabileceği gerginliği fark edin, her türlü sorunu açıkça konuşun ve yaratıcı olun. Çünkü sevişmek, bedensel olarak doğuma iyi bir şekilde hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Dr. Cem Keçe- Sabah

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000