Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Akman, 100 kız çocuğundan 7'sinde sistit görülebileceğini belirterek, ''Sistit böbrek yetmezliğine bile neden olabiliyor'' dedi.

Çocuk nefroloji uzmanı Prof. Dr. Sema Akman, mesane iltihabı anlamına gelen sistitin kız çocuklarında yüzde 7, erkek çocuklarında binde 1 oranında görüldüğünü kaydetti.

Mesanenin altında idrarın dışarıya çıkışını sağlayan üretra denilen bir bölüm olduğunu, üretranın boyu kız çocuklarında kısa olduğu için dışarıdan mikrobun mesaneye daha kolay ulaştığını ifade eden Akman, ''Bu nedenle sistit kızlarda erkeklere göre daha çok görülüyor. İdrar yaparken yanma ve acıma, gündüz çiş kaçırma, tuvalete yetişememe ve sık idrara gitme sistitin en önemli belirtileri. Bu belirtileri olan çocukta ateş de görülürse o noktada böbrek tehlikede demektir. Sistit böbrek yetmezliğine bile neden olabiliyor. Basit bir iltihap gibi düşündüğümüz durumların altında ciddi böbrek hastalıkları yatıyor olabilir'' dedi.

Yüksek ateşli çocuklara tanı konulurken bazen idrar yolu iltihabının akla gelmediğini kaydeden Akman, yüksek ateşli çocuklarda çiş kaçırma, idrar yaparken yanma şikayeti olmadan da böbrek iltihabı olabileceği olasılığının unutulmamasını istedi.

Kızlarda idrar yolu enfeksiyonunun hiçbir şikayet olmadan okul taramalarında ortaya çıkabildiğini söyleyen Sema Akman, şöyle konuştu:

''Yaptığımız bilimsel çalışmalarda, Türkiye'de çocukluk çağında kronik böbrek yetmezliğinin dolayısıyla diyaliz hastası olmanın en sık nedeninin tekrarlayan böbrek iltihabı olduğu ortaya çıktı. Bu konuda ciddi bir bilinç eksikliği var. Yüksek ateşte de idrar yolu iltihabı olabileceğini düşüp tahlil yaptırmalıyız. Tekrarlayan idrar yolu iltihaplarında veya yüksek ateşli idrar yolu iltihabı geçiren her çocuğun böbreğinde çocuk nefroloğu tarafından yapısal bozukluk var mı, idrarın böbreğe doğru geriye kaçışı söz konusu mu, böbreğinde kist var mı, böbrekte taş var mı diye incelenmesi lazım.''

İdrar yolu enfeksiyonlarında su içmenin önemine dikkati çeken Prof. Dr. Akman, çocukların yaş ve kilosuna göre günde 1-2 litre su tüketmesinin önemine işaret etti.

Kızlarda hijyenin de önemli olduğunu söyleyen Akman, alt temizliğinin mutlaka önden arkaya doğru yapılması, ıslak mendilin sık kullanılmasının florayı bozabileceğini ifade etti.

Akman, ''Tekrarlayan sistitleri engellemek için bol su içip alt temizliğini iyi yapmak önemlidir. Sistitte beslenme işe yarayabilir. Örneğin yoğurt, içerdiği laktobasiller sayesinde floraya olumlu katkıda bulunur ve idrar yolu iltihabının azalmasına sağlayabilir. Böğürtlen, yaban mersini, turna yemişi de çay olarak içilmesi halinde sistitin tekrarlanmasını engelleyebilir. Ama yüksek ateşli böbrek iltihaplarında çocuğu nefroloğun görmesi şarttır. Bu iki durumu iyi ayırt etmek lazım'' diye konuştu.

LİMON SUYU İYİ GELİYOR

İdrar yolu enfeksiyonlarında bazı bitkilerin yararlı etkilerine de değinen Akman, şunları söyledi:

''Limon suyu tekrarlayan sistitlerden korunmada iyi olabilir. Bunun yanı sıra böğürtlen idrarı söktürüyor. Bilim, bitki tedavisini değil şarlatanlığı reddediyor. İdrar yolu hastalıklarına iyi geldiği söylenen bitkilerin ortak noktası idrar miktarını artırmaları. Halk limon suyunun farkında değil ancak idrar yolu enfeksiyonlarına karşı en iyi koruyucu limon suyu. Maydanoz muhtemelen kendini daha iyi tanıtmış. Limon suyu yeterince imaj yapamamış ancak bilimsel olarak limon daha iyi geliyor.''

İdrar yolu enfeksiyonlarında uzun süreli koruyucu antibiyotik tedavisine ihtiyaç olduğunu ifade eden Akman, rastgele ve ara sıra antibiyotik kullanmanın antibiyotiğin faydasını ortadan kaldırdığına dikkati çekti.

Akman, ateşli böbrek iltihabı geçiren çocuğa koruyucu amaçlı antibiyotik tedavisi uyguladıklarını ancak antibiyotiklerin mutlaka hekim kontrolünde verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

AA

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 16 Aralık 2016 Cuma 16:45
  süper bilgiler teşekkürler hocam
 • Misafir 16 Kasım 2016 Çarşamba 14:48
  teşekkürler hocam...
 • Misafir 29 Eylül 2016 Perşembe 22:58
  çok begendi
 • Misafir 11 Ocak 2016 Pazartesi 09:02
  Limonu maydonozun üstüne bol bol sıkıpta yiyerek tüketebilirsiniz maydonozda enfeksiyona iyi gelir her dakikada yiyebilirsiniz limonu tek başına fazla tüketmenizi tavsiye etmem :) Geçmiş olsun
 • Misafir 24 Aralık 2015 Perşembe 06:55
  Ben iki aydir evliyim surekli enfeksiyon bobreklerim agriyo idrar yolumda yanma durdu kacirmada ama ani arilar durmuyor bu hamilelige engel mi cok uzuluyorum
 • Misafir 02 Ocak 2016 Cumartesi 23:59
  gecmiş olsun
 • Misafir 14 Ağustos 2015 Cuma 11:50
  7 aylik kizim var idrar ebfeksiyonu yasiyoruz bi turlu gecemedi limon suyunu nasil verebilirim
 • Misafir 05 Ağustos 2015 Çarşamba 14:40
  5yasında kızım ıdrar enfeksıyonu antıbıyotık tedavısı olumlu cevap vermedı lımonsuyunu nasıl verebılırım kızıma cevap yazarsanız sevınırım tesekkurler bılgılendırdıgınız ıcın
 • Misafir 04 Ağustos 2015 Salı 14:25
  limon suyuna nasıl kullancaz
 • Misafir 25 Temmuz 2015 Cumartesi 05:59
  Limon suyu iyi geldi
 • Misafir 24 Temmuz 2015 Cuma 23:26
  limon suyunu nasıl kullanıcağız
 • Misafir 04 Ağustos 2015 Salı 14:23
  yorumunu buraya yazabilirsin
 • Misafir 23 Ağustos 2015 Pazar 12:20
  yorumunu buraya yazabilirsin
 • Misafir 22 Temmuz 2014 Salı 08:41
  Limonsuyunu sıkıptamı içicez bal da iyi gelirmi
 • Misafir 17 Temmuz 2014 Perşembe 19:22
  Teşekkür ler
 • Misafir 12 Temmuz 2014 Cumartesi 22:46
  Hamile iken neypmali
 • Misafir 01 Ocak 2014 Çarşamba 10:51
  limonu ilkkez duydum ama bisorum var neolur yardim edin 6 yasinda bi kizim var surekli enfeksiyonu var ilac kullandik gecmiyo ates kusma bulantil karinagrisi var neyapmaliyim acil yardim lutfen surekli hastanelerdeyiz lutfen
 • Misafir 28 Ekim 2013 Pazartesi 20:05
  yapmadigim sey kalmadi:( bi sureligine geciyor tekrar basliyor :(
Kalan karakter : 2000
İnsan beyni karşısındakinin hasta olduğunu hemen anlıyor!
Kanser hastasının ömrünü uzatan tavsiye!
Manisa 1'inci Piyade Eğitim Tugayında enfeksiyon salgını
Sağlık Bakanı Recep Akdağ: "Çocuğu aşılamakla bombadan kurtaramazsınız"
İşte kahvenin bilmediğiniz 12 faydası...
SMA hastası Egehan Özkılıç'ın ailesinin ilaç umudu!