Türk Tabipleri Birliği Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu (TTB-UDEK) tarafından 31 Mayıs Sigarasız Dünya Günü nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, günümüzde en önemli hastalık ve ölüm nedenlerinden birinin tütün kullanımı ve tütün dumanına maruz kalmak olduğunu söyledi.

Tütün endüstrisinin yeni hedefinin ''kadınlar'' olduğu vurgulanan açıklamada, toplum için önemli bir rol modeli olan sağlık çalışanları arasında sigara içilmesinin de yaygın bir davranış olduğu belirtildi.

Sigarının sayısız hastalıktan sorumlu olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''En fazla görülen sorunlardan birisi olan akciğer kanserinin yüzde 71'inin nedeni sigaradır.

Ülkemizde güçlü bir tütün karşıtı politika uygulanmaktadır. Mayıs 2010'dan itibaren önemli bir caydırıcı yöntem olarak bilinen sigara paketleri üzerindeki resimli uyarılar uygulaması başlamıştır ve etkili olmaktadır. Türkiye, dünyada yaklaşık her üç sigara içicisinden ikisinin yaşadığı ilk on ülke arasındadır.

Ülkemizde gençlik dönemindeki her 100 bireyin sekizi sigara içmektedir. Bunların yüzde 10,2'si erkek, yüzde 5,3'ü kadındır. Türkiye'de her iki erkekten birisi ve her altı kadından birisi sigara içmektedir.

Öğrenim düzeyi yüksek olan kadınlar arasında, öğrenim düzeyi düşük olan kadınlara göre sigara içme sıklığı daha yüksektir.

Türkiye'de her on pratisyen hekimden dördü, her on uzman hekimden üçü, her on diş hekiminden dördü ve her on hemşire-ebeden dördü sigara içmektedir.''

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000