Bel fıtığına ameliyatsız çözüm

25 yaşını geçmiş her 100 kişinin 35'inde görülebilen bir hastalık...

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Bel fıtığına ameliyatsız çözüm Sonra Oku

Günümüzün en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan bel fıtığının tedavisinde ameliyat tek çözüm değil. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Bülent Neymen, bel fıtığı hastalığının tek çözümünün ameliyat olmadığını, hastalığın fizik tedavi başta olmak üzere ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebileceğini belirterek şunları söyledi; "Bel fıtığı 25 yaşını geçmiş her 100 kişinin 35'inde görülebilen bir hastalık ve bu hastaların sadece yüzde 3'ünde  hastalık belirti ve bulgu veriyor. Yine bu hastaların ancak yüzde 3 ile yüzde 5' i ameliyat olmak zorunda kalıyor”

Yakın zamanlarda yapılmış çalışmaların, ameliyat olmak zorunda kalan kişilerin ilk birkaç yıldan sonra ameliyat olmamış kişilerle aralarında ağrı açısından bir fark olmadığını ortaya koyduğunu ifade eden Dr. Neymen bel fıtığının nedenleri hakkında da bilgi verdi.

Özellikle gelişen endüstri toplumunda insanların giderek daha fazla ofis tarzı işlerde çalışmaları ve daha az hareket etmelerine bağlı olarak obezitenin arttığını ve aşırı kilo ile  hareketsizliğin bel fıtığını tetiklediğini ifade eden Dr. Neymen  şöyle konuştu: “Çalışma hayatında iş gücü kaybına neden olan hastalıklar arasında yüzde 25 oranında bel fıtığı görülüyor, bu son derece ciddi bir oran ancak tek çözümü de ameliyat değil. Hastaların iş gücü kaybı çoğu zaman 6 aya kadar uzuyor ve bu dönem ne kadar uzarsa tam kapasiteyle eski işlerine dönme oranı da o kadar azalıyor.”

BU HABERİN 4 YORUMU VAR.
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER
  • Burj Khalifa'ya düşen korkutucu yıldırımlar
  • Kambur balinaların harika şovu
  • Güneş tutulmasını uçaktan gözlemlemek
  • Ahşapdan su matarası yapımı