Halk arasında 'sağ göz seyirdi mi hayra, sol göz seyirdi mi şere yorun' denilir, oysa uzmanlara göre gözünüzün sık sık seyirmesi gizli astigmat, miyop veya hipermetropun habercisi olabilir. Eğer gözlük takıyorsanız seyirme, göz numaranızın arttığına işaret edebilir.

Op. Dr. Yetgin Özgan, göz seyirmelerinin sık aralıklarla ve uzun süre devam etmesinin ciddi göz hastalıklarının işareti olabileceğini söyledi. Op. Dr. Özgan, "Gözünüz sık sık seyiriyor ve bu seyirme sizi rahatsız edecek boyutlardaysa nedeni gizli hipermetrop, miyop ve astigmat olabilir" dedi. Gözlük takan hastalarda ise göz seyirmesinin göz numaralarının artması veya azalması anlamına gelebileceğine dikkat çeken Op. Dr. Özgan, şunları söyledi:
"Gözlük takan hastalarda göz numarası düşmüş veya artmış olabilir. Kişi bunun farkında olmadan aynı gözlüğü takmaya devam ediyorsa, seyirme artabilir. Bunun yanı sıra göz kapağının iltihaplanması, göze yabancı maddelerin girmesi sonrasında bunlara bağlı olarak göz seyirmeleri olabilir ve devam eden göz seyirmelerinin sıklığı artabilir."

YORGUN GÖZ SEYİRİR
Op. Dr. Özgan, aşırı yorulan gözün seyirme ile tepki verebileceğine de dikkat çekerek, "Çoğumuz işimiz gereği, çok uzun süre bilgisayara bakmak zorundayız, eve gittiğinizde uzun uzun televizyon seyredip, kitap okuduğunuzda ise gözünüz iyice yorulmuş oluyor. Göz ise bu yorgunluğa seyirme ile tepki verebiliyor" diye konuştu.

BU BELİRTİLERDE HEMEN DOKTORA BAŞVURUN
Göz seyirmesinin ciddiye alınmasını isteyen Op. Dr. Özgan, göz seyirmesi uzun süre devam ederse ve gittikçe şiddetlenirse, yüzün diğer bölümlerinde kasılmalar da birlikte olursa, gözde şişlik, kızarıklık veya çapaklanma varsa, seyirme göz kırpıştırma yani gözü tamamen kapatan bir şekil alırsa, göz kapağında düşüklük olması halinde acilen doktora başvurulmasını istedi.

GÖZÜNÜZE MASAJ YAPIN
Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat etmenin, mümkün olduğunca bilgisayar kullanımını azaltmanın, evde yumuşak ve parlak olmayan aydınlatmaları tercih etmenin göz yorgunluğuna bağlı göz seyirmelerini azaltmaya yardımcı olacağını belirten Op. Dr. Özgan, bunun yanı sıra geceleri göz kapağına nemlendirici sürüp hafif hafif kapak cildini yüz kemiğine doğru bastırarak masaj yapmanın faydalı olacağını kaydetti.

  • Göz seyirmesi

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 18 Nisan 2016 Pazartesi 09:54
    bilgi için çok teşekkürler
  • Misafir 19 Ocak 2015 Pazartesi 18:38
    Tesekkurler
  • Misafir 08 Kasım 2014 Cumartesi 15:38
    Gözün 2 gündür sık sık seyiriyo neden acaba bu arada gözlük kullanmıyorum
Tüm yorumları göster(4)
Kalan karakter : 2000