Uzun süre geçmeyen grip zatürreyle sonuçlanıyor

Dikkatli olun!

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Uzun süre geçmeyen grip zatürreyle sonuçlanıyor Sonra Oku

ÖLÜMLE sonuçlanabilen ciddi bir akciğer hastalığı olan zatürre, grip belirtilerinin gerilemeden devam etmesiyle başlıyor.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, grip virüsünün akciğerlere yerleşmesiyle zatürreenin ortaya çıktığının belirtildi. Doğru seçilen antibiyotiklerle hastalığın iyileşeceğine dikkat çekilen açıklamada, ‘zatürree’ olarak bilinen pnömokok enfeksiyonlarının, özellikle risk grubu hastalarda ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir akciğer hastalığı olduğu kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Küçük çocuklar, ileri yaştakiler ve halihazırda kronik bir hastalığı bulunan kişilerde daha ağır seyreder, hatta ölümle bile sonuçlanabilir. 39 dereceyi geçen ateş, öksürük ve çoğu zaman pas renginde olan koyu kıvamlı balgam, hastalığın başlıca belirtileridir. Zatürreeye neden olan bakteriler, kan ile tüm vücuda yayılarak ‘bakteriyemi’ adı verilen tablo ve beyin zarında da ‘menenjit’ gibi ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Bu bakteriler zatürreeye neden olduklarında, her 20 vakadan biri ölümle sonuçlanır. Aynı şekilde her 10 bakteriyemi vakasından 3’ü de ölüm getirir. Zatürreeyi önleyici bir aşı var. Tek bir doz aşıyla yıllar süren bir bağışıklık elde edilir. Bazı durumlarda da aşı 5 yılda bir tekrarlanır.

Cihan

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER