Hasta ve yaşlılara destek robotları

Yaşlı ve hastaların yataklarından tek başlarına kalkmalarına ya da yürümelerine destek olması için tasarlanan robotlar 2013'te satılacak

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Hasta ve yaşlılara destek robotları Sonra Oku

Toyota, hasta ve yaşlıların hareketlerini kolaylaştıracak destek robotların üretimine hazırlanıyor. Yaşlı ve hastaların yataklarından tek başlarına kalkmalarına ya da yürümelerine destek olması için tasarlanan robotların, özellikle nüfusun hızla yaşlandığı Japonya için 2013’den sonra satışa sunulması planlanıyor.

Tokyo’daki Toyota merkezinde, “yürüme desteği” aracını tanıtan Profesör Eiichi Saitoh, çocuk felci nedeniyle felç olan bacağına geçirdiği bilgisayarlı metal aleti denedi. Dizin gerektiği gibi bükülmesini sağlayan ve sırt çantasına benzer bir pili olan aracı kullanan Saitoh, sandalyeden daha az güç harcayarak kalktı, merdivenleri inip çıktı ve daha doğal bir yürüyüşe kavuştu. Toyota’nın ürettiği makineler arasında, yumuşak materyalle kaplı kollarıyla, hastaların yataklarından kaldırılmasına ve taşınmasına yardımcı olan “akıllı” bir araç da bulunuyor.

GAZETE HABERTURK

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER
  • Kambur balinaların harika şovu
  • Burj Khalifa'ya düşen korkutucu yıldırımlar
  • Ahşapdan su matarası yapımı
  • Güneş tutulmasını uçaktan gözlemlemek