Yeni yüze sansür geldi

Türkiye'nin ilk nakil yüzü mozaiklendi

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
yüz nakli Uğur Acar Sonra Oku

Nakilden sonra yüzde şişlik ve morluklar oluşması nedeniyle hasta Uğur Acar'ın hastane yönetimi tarafından basın organlarına dağıtılan fotoğraflarında yüzü, geçici olarak mozaiklendi.

Bunun normal bir süreç olduğunu belirten uzmanlar, yüzün 10'uncu günden itibaren nakledildiği ilk günkü haline döneceğini, şişliklerin ineceğini, ondan sonra yüzünün gösterileceğini belirtti.

MİMİK EGZERSİZLERİ İLE SİNİRLERİ ÇALIŞTIRILACAK
Prof.Dr. Ömer Özkan'ın gerçekleştirdiği Türkiye'nin ilk çift kol nakli hastası Cihan Topal'la birlikte çalışan fizyoterapi ekibinden Uzman Fizyoterapist Kadriye Tombak, tam yüz nakli olan 19 yaşındaki Uğur Acar'ı ancak durumu stabil ve genel durumu iyileştikten sonra görebileceklerini söyledi.
Cihan Topal'la çalışmaya 13'üncü günde başladıklarını ve fizyoterapi sürecinin halen tamamlanmadığını belirten Uzman Fizyoterapist Tombak, "Yüz nakli hastası Uğur Acar'a neler yapabileceğimizi tam bilmiyorum. Daha önce de böyle bir vakayla karşılaşmadık. Ama yapacağımız çalışmalar mimik hareketlerini, sinirlerdeki iyileşmeyi hızlandırmaya yönelik olacaktır" diye konuştu.
Farklı teknikler denenebileceğini kaydeden Tombak, amaçlarının yüzün fonksiyonelliğini artırmak olduğunu kaydetti. İlk aşamada gözlerini açıp kapaması ve yemek yiyebilmesini sağlamaları gerektiğini vurgulayan Kadriye Tombak, "En güzel şey duygularını ifade edebilmesidir. Bunları ne kadar başarabileceğimizi bilmiyoruz, ne kadar zaman alır bilmiyoruz. En iyi operasyon yapıldı, şimdi en iyi fizyoterapi nasıl yapılır altyapısını hazırlamaya çalışıyoruz" diye konuştu.
Yüz nakli sonrası uygulanan fizyoterapi tekniklerine ilişkin bilimsel yayınlar olduğunu fakat bunun bir standardı olmadığını kaydeden Uzman Tombak, "Yöntemler, teknikler, hastanın vereceği cevaba göre şekillenecektir" dedi.

DHA

BU HABERİN 90 YORUMU VAR.
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER