Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haldun Şükrü Erkal, 60 yaş üstü insanların diğer yaş gruplarına göre daha fazla kanser riski taşıdığını söyledi.
Erkal, yaptığı açıklamada, kanserin belirli bölgelerde gerçekleştiğini ve bunun hücrelerin kontrolsüz gelişimi olarak nitelendirildiğini belirterek, vücudun her dokusunda kontrolsüz gelişme sonucu tümörlerin oluşabileceğini bilgisini verdi.

Bu tümörlerin bir kısmının 'iyi huylu', bir kısmının da 'kötü huylu' olarak adlandırılan tümörler olduğunu dile getiren Erkal, epitel dokusu olarak adlandırılan dokudan kaynaklanan kötü huylu tümörlere kanser adını verdiklerini kaydetti. Erkal, kanser belirtilerinin oluştuğu bölgeye göre değişiklik gösterdiğine dikkat çekerek , akciğer kanserli bir hastada, öksürük, nefes darlığı ve kanlı balgam gibi belirtilerin görüleceğini bildirdi.

Kanser
riskinin yaş gruplarına göre değişim gösterebileceğine işaret eden Erkal, şu bilgileri verdi: "Dünya genelinde istatistiksel veriler kanserin bir ilerleyen yaş hastalığı olduğunu söylüyor. Bu bağlamda kanser açısından özellikle 60 yaş üstü, toplumun diğer kısmına göre daha büyük risk taşıyor. Ancak bundan yanlış mesaj alınmamalıdır. Kanser her yaşta görülebilen bir hastalık. Çocukluk çağının kendine özel hem hastalık başvuru şekilleri ile hem hastalıkların aslarıyla görülmeleriyle hem de tedavileriyle kendine özel bir grup kanseri var. Kanserin en az görüldüğü yaşlar ise 20 ile 40 yaş arasında olduğunu söyleyebiliriz."


CİHAN

  • Sakarya Üniversitesi
  • Onkoloji
  • kanser

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000