RUH SAĞLIĞI HABERLERİ

29 NİSAN 2017
 • DİĞER

GAZETE HABERTÜRK / CEYDA ERENOĞLU
cerenoglu@htgazete.com.tr

“Panik bozukluğu” insanın yaşamını kâbusa çevirebiliyor. Beklenmeyen anda gelen ataklar ise “ölüyorum” korkusuna yol açarak kişiyi hastane acillerine götürecek kadar güçlü... En sık görülen 13 panik atak belirtisinin 4’ünü taşıyorsanız panik atağınız olabilir.

Türkiye Psikiyatri Derneği Anksiyete Bozuklukları Çalışma Birimi Üyesi Psikiyatr Dr. Şeref Özer, “Panik bozukluğu, kişileri dehşet ve korku içinde bırakan panik nöbetlerinin görüldüğü, insanın sosyal ve mesleki işlevselliğini ciddi düzeyde kısıtlayan, yaşam kalitesini bozan, yanlış tanı ve tetkikler nedeniyle yüksek bir maliyete neden olan yaygın bir ruhsal hastalıktır” diyor.

Panik atak ise beklenmedik bir anda birden başlayan, 10 dakika içinde doruğa ulaşan, kısa sürede sona erse de bu süre içinde kişiyi dehşet içinde bırakan bir anksiyete (kaygı) nöbeti olarak tanımlanıyor. Kişiler bu nöbet sırasında kalp krizi geçirip öleceklerine, düşüp bayılacaklarına, felç olacaklarına ya da çıldırıp kontrollerini kaybedeceklerine dair ciddi endişe ve korku yaşayıp çoğu zaman kendilerini hastanelerin acil servislerinde buluyorlar.

BOĞULUR GİBİ Mİ OLUYORSUNUZ?
Bilimsel çalışmalar sonucunda en sık görülen 13 adet panik atak belirtisinin saptandığını söyleyen Psikiyatr Şeref Özer, “Bir panik nöbetinde, bu 13 belirtiden 4’ünün bir arada görülmesi panik atak tanısı için gereklidir” diyor.

İŞTE O 13 BELİRTİ:


Göğüs ağrısı / göğüste sıkışma 
Çarpıntı, kalbin kuvvetli ya da hızlı vurması 
Terleme, Nefes darlığı / boğulur gibi olma 
Soluğun kesilmesi 
Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecek ya da bayılacak gibi olma 
Uyuşma ya da karıncalanma 
Üşüme, ürperme, ateş basması 
Bulantı ya da karın ağrısı 
Titreme ya da sarsılma 
Kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme 
Kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu 
Ölüm korkusu

NOT: Bu belirtilerin görüldüğü kişilere panik atak tanısı konulmadan önce; kalp, akciğer, beyin ve tiroit bezleri yönünden ayrıntılı tetkiklerinin yapılıp söz konusu organlarında herhangi bir patoloji bulunup bulunmadığının netleştirilmesi gerekiyor.

GÖRÜLDÜĞÜ FİZİKİ HASTALIKLAR

Panik atakları, panik bozukluğu dışında birçok psikiyatrik ya da fiziksel hastalıkta görülebiliyor. Dr. Şeref Özer, bu fiziksel hastalıkları şöyle sıralıyor: 

Tiroit bezi hastalıkları 
Hipoglisemi 
Bazı uyuşturucu maddelerin kullanımı sırasında bağımlı olunan sakinleştirici ilaçların ve alkolün kesildiği durumlarda oluşan yoksunluk krizleri 
Vitamin B12 eksikliği 
KOAH’ta ortaya çıkan ağır metal zehirlenmeleri

GÖRÜLDÜĞÜ PSİKİYATRİK HASTALIKLAR

Akut stres bozukluğu 
Posttravmatik stres bozukluğu 
Sosyal fobi 
Yaygın anksiyete bozukluğu 
Anksiyeteli depresyon 
Somatoform bozuklukları

ÖLÜM KORKUSU YAŞIYORLAR
Panik atağı sırasında; çarpıntı, göğüste ağrı, nefes alamama, ter boşalması şeklindeki belirtiler hastada o anda kalp krizi geçirmekte olduğu endişesi ve ciddi bir ölüm korkusu yaratabiliyor. Bunun dışında vücutta uyuşma - karıncalanma, sersemlik hissi, baş dönmesi gibi belirtiler, bayılmak üzere olduğu, tansiyonunun çıktığı ve felç olabileceği inancına yol açabiliyor. Bazı kişilerde ise ataklar sırasında kendini ya da çevresini tuhaf ve değişmiş hissetme nedeniyle kontrolünü kaybetme ya da çıldırmak üzere olduğu endişesi meydana geliyor.

MUAYENE SONUÇLARI NORMAL
Panik atak yaşayan hastaların yaygın yanlış inançları ve korkularının doğru olmadığı belirtiliyor. Bu nedenle panik ataklar sırasında defalarca yapılan muayene ve ayrıntılı tetkiklerin normal çıkması hastayı şaşırtıyor. Çoğu hasta bu duruma inanmak istemiyor ve doktor doktor gezmeye devam ediyor.

4 AŞAMASI

1) Nedensiz ve tekrarlayan panik ataklarıyla başlıyor.
2) Birkaç kez meydana gelen panik ataklardan sonra kişide, “Yeniden olacak mı?” “Ne zaman olacak?” şeklinde devamlılık gösteren bir kaygı (beklenti kaygısı) oluşuyor.
3) Bu kaygı ve ataklar sonunda gerçekleşeceği düşünülen olası kötü sonuçlar nedeniyle (felç, kalp krizi vb.) kişi sürekli üzüntü hissediyor. (“Sokakta olsa kimse bana yardım etmez!”, “Vapurda olsa inemem!” vb.)
4) Bu duyguların yoğunlaşmasıyla bu kez de atağın geleceği düşünülen yer ve durumlardan kaçınma başlıyor. Örneğin, “Atak ya kalabalık bir yerde gelirse”, “Düşer, bayılır ya da felç olursam” endişesi kişiyi alışveriş merkezine gitmekten, sokağa yalnız çıkmaktan, otobüs, gemi, tren, vapur, uçak gibi toplu taşım araçlarına ya da asansöre binmekten alıkoyuyor. Bu sorunu yaşayan kişiler bu kaygıdan dolayı evde yalnız kalamıyor ve yanlarında mutlaka eş ya da bir yakınlarını istiyor. Dr. Şeref Özer bu kaçınma durumuna, “Agorafobi” dendiğini söylüyor.

HEYECANLI TİPLERDE DAHA ÇOK
Panik ataklar “Anksiöz” adı verilen, her şeyden kolay etkilenen, telaşlı, heyecanlı kişilerde daha fazla gelişiyor.

KADINLARDA DAHA ÇOK

Panik bozukluğu, kadınlarda erkeklere oranla 2-3 kat daha fazla görülmesine karşın bunun nedeni bilinmiyor. Bu sorun hemen her yaşta başlayabilmekle birlikte en fazla 20’li yaşların başlarında ve 30’lu yaşların ortalarında görülüyor.

Panik atağı olanlar bunları yapmaz

Evde yalnız kalamazlar 
Sokağa yalnız çıkamazlar 
Kapı kapalıyken banyo yapamazlar 
Otobüs, tren, metro, deniz otobüsü, uçak gibi taşıtlara binemezler 
Asansörü kullanamazlar 
Büyük alışveriş merkezlerine, yeraltı çarşılarına, dar sokaklara, geniş ve kalabalık meydanlara giremez, girseler bile uzun süre kalamazlar. 
Sinema, tiyatro ve stadyum gibi yerlere gidemezler 
İlaç yutmakta zorluk çekerler 
Spor, egzersiz yapamazlar 
Yanlarında biri olsa bile şehirlerarası yolculuğa çıkamaz, çıkmak zorunda kaldıklarında ise kendilerini huzursuz hissederler.

Beklenti kaygısı huzursuzluk nedeni

Panik bozukluğu hastalarının, panik ataklar sırasında çok büyük korku duydukları belirtiliyor ve bu hastaların görece ataklar haricinde daha rahat olduklarına dikkat çekiliyor. Ancak her an yeni bir atak gelecek anlamı taşıyan “Beklenti kaygısı” geliştirenler, ataklar sırasındaki kadar olmamakla birlikte gün boyu gergin ve huzursuz olabiliyorlar.

Panik bozukluk genetik mi?

Panik bozukluğu ile ilgili yapılan araştırmalarda, panik bozukluğu hastalarının akrabalarında da yüksek oranda aynı sorun görülüyor. Bu nedenle, birçok etkenin yanı sıra genetik faktörlerin de oldukça etkili olduğu düşünülüyor.

Kentlerde yaşayanların işi daha zor

50 yaşın altındakiler Kadınlar Ayrılmış/boşanmış ve dul olanlar Çocukluk öyküsünde ayrılık anksiyetesi bozukluğu bulunanlar Çocuklukta cinsel taciz yaşayanlar Ailesinde panik bozukluğu olanlar Kentte yaşayanlar (Kırsal kesimde yaşayanlara göre daha fazla)

Yarın: Panik atakla ilgili doğru bilinen yanlışlar


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 18 Şubat 2017 Cumartesi 19:15
  SADECE PANİK ATAĞI OLANLAR BUNLARI YAPAMAZ KISMI UYMUYOR. DİĞERLERİNİ BİR YILDIR YAŞIYORUM.
 • Misafir 18 Ocak 2016 Pazartesi 17:59
  çok korkuyom bu hastalıktan nasıl kurtulucam bilgi verin
 • Misafir 28 Nisan 2015 Salı 19:15
  panikatağım herhalde ben...
 • Misafir 19 Aralık 2014 Cuma 23:20
  ben dogumdan sonra oldum 4 aydır gecmedı sankı olcem bı panık basıo vucudumu ellıom hastanlere kostryom careszm bebegmede bakıom bılmıom nsıl atlatcam
 • Misafir 25 Kasım 2014 Salı 20:39
  Arkdaşlar bende çok ağır panik atak hastalığı geçirdim ama şükürki bitmiş ddeğil tamamen ama en azından şimdi çok iyiyim bunun tek çaresi maneviyata yönelmek ve kuranda vakia süresini sifa olacağına inanıp hergün akşam okuyun gerçekten ben bu şekilde kurtuldum allah hepinizin yar ve yardımcısı olsun
 • Misafir 25 Kasım 2014 Salı 14:38
  Çok kötü bi durum yasayamiyorum bu illet yüzünden hergün ölüyorum panik bozukluk var bende benim gibi olanlar yardım edin kurtulan varmı allah rızası için. .
 • Misafir 06 Kasım 2014 Perşembe 23:52
  Allah herkeze acil sifalar versin
 • Misafir 14 Eylül 2014 Pazar 23:26
  men azerbaycanliyam 2 heftediki panik atak mende baslayib cox pisdi yawadigim olaylar meni bugune qoyub belkede,psixoloq yanina gedirem ama kecmir su an bile pabik atak geciriyorum surekli kalbim atiyo hic durmuyo kalbimin sesini kebim duyuyorum bunun tedavisi ne bilen varsa yazsin Allah rizasi icin
 • Misafir 09 Eylül 2014 Salı 20:37
  E
 • Misafir 01 Eylül 2014 Pazartesi 13:03
  bende de bu hatalik var 3 yil oldy daha da kurtulamadin halada yazarken bile öyleyim bu hastalik sadce ilaclami tedavi goruluyor.Allahim ne zor bi hastalk uamrim allah yardimcimiz olur.
 • Misafir 28 Ocak 2014 Salı 00:46
  bende hepsi var suan bile var.ama ben kbl ettm onu artkk oyle vuruyor geciyor ilacc bile kullanmyorum. hissim suan gitti gidecek :d bekliyorm gecmsni. daha raht atltrsnz bu sekl panik atagi tetikleyn cogunlugu heyecandr zaten biseynz yokk beyler bayanlr korkmyn :)
 • Misafir 23 Ocak 2014 Perşembe 02:38
  çok kötü bişey bu panik atak allah bu durumda olanların yardımcısı olsun bende de var panik atak ve ayrıca kalbimin teklemesiyle daha kötü oluyorum psikaristin verdigi ilacı kullanıyrum iyi geliyo
 • Misafir 12 Kasım 2013 Salı 01:01
  bu belirtiler bende var ama inşaallah geçer bende hergun olcem korkusu yasiyorum disari tek cikamiyorum allah herkeze yardim etsin çok zor .ama bende ms behçet epilepsi ve kalp kapakciginda tutulma var birde onlarla ugrasiyorum panik atak tedavisinde görüyorum gecermi bilmem :(((
 • Misafir 24 Ekim 2013 Perşembe 22:29
  belirtiler bendeki belirtilere uymuyor..benim sorunum aylardir tansiyon duşuk diye ilac aliyorum ..yalniş teşhis yuzunden boş ilaclari kullanmişîm
Kalan karakter : 2000
Türkiye'nin akciğer nakli sayısındaki hedefi Avrupa standartları
Bilim insanları laboratuvarda mini beyin üretti!
Uçkunun faydaları nelerdir?
Kadın ile erkek arasındaki bilimsel farklar!
Ateşi yükseldiğinde çocuğun üstünü örtmeyin!
Siyah nokta sandığı o iğrenç şeye bakamayacaksınız!