ANNE VE ÇOCUK HABERLERİ

27 NİSAN 2017
 • DİĞER

GAZETE HABERTÜRK / PINAR REYHAN ÖZYİĞİT

Hepimiz ideal anneler olmak, bebeklerimizin tüm büyüme ve gelişim süreçlerini olabildiğince az stresle geçirmek ve emzirme, temel bakım, uyku gibi konuları öncelikle düzene koymak istiyoruz.

Tabii ki bu en doğal annelik isteği. Uyku konusuna aşırı takıntılı, kendisi de uykuya çok düşün, istemeden uyandırılırsam canavara dönüşen bir insan olarak uykunun yaşam kalitesindeki önemini çok iyi biliyorum. Bu nedenle de her üç çocuğumda da en başta takıntı haline getirdiğim konu uyku oldu. Uğraştım başardım da...

Annelik öyle bir kocaman ağaç ki direnmeden, dik durmadan, çaba göstermeden meyve vermiyor. Kendinize iyi bakmanız çocuklarınıza iyi bakmanızı sağlıyor.

Uyku konusuna bu kadar önem vermemin iki temel nedeni vardı.

Kendim için; iyi uyuyarak dinlenebilmek yorgunluğumu minimum seviye indirmek ve bebeğimle daha iyi ilgilenebilmek için enerji toplamak ile bebeklerim için; uykusunu iyi almaları uyanık oldukları süreçlere pozitif etki yapması, yemekte, oyunda, özlük bakım diğer şeylerde sorun yaşamamak.

Bütün bunlarla ilgilenirken tabii çocukların kendilerine özel yapılarıyla hazır halde doğduklarını unutmamak gerekiyor. Siz uykusuz bir insansanız bebeğiniz de öyle olabilir. Bunu da kabullenerek çözüm üretmek gerekiyor.

Anneler, annelere tavsiyeler veriyor, özellikle yeni annelerin çok sorusu oluyor, benzer bir çok konuda web sitemiz hthayat.com'da biz de yeterince haberlerimiz ve uzman yanıtlarımız ile destek oluyoruz annelere. Bugün ise gazete sayfalarımızdan, bizlere en çok soru gelen çocuklar ve uyku konusunu paylaşmak istiyorum sizlerle ki gazete okurlarımıza da destek olabilelim. Son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri uyku çünkü...

ÇOCUKLAR VE UYKU DÜZENLERİ

Çocukların uyku düzenleri genellikle ilk yıllarında gelişir. Uyku alışkanlıkları bebeğin kendi mizacına, nasıl hissettiğine ve ailesinin davranışlarıyla alakalıdır. Bazı bebekler doğaları gereği diğerlerinden daha çok uyur. Yeni doğan günün 24 saatinde uyur ve uyanır. Gelecek 3 ay içinde beyninin gelişmesi ile bebeğiniz daha çok uyuyacaktır.

BEBEKLERİN NE KADAR UYKUYA İHTİYACI VAR?
Yeni doğan 6 aylığa kadar:
Yeni doğanlar günde 16-20 saat uyur. Genelde 2-3 saatte bir uyanırlar. Dördüncü aydan sonra ise gece 10-12 saat uyur, gündüz ise 5-6 saat dinlenirler.

Altı aylıktan 1 yaşına kadar:

Bu dönemde tipik bir bebek gece 11 saat uyur, gündüzleri ise 2-4 saat arası dinlenirler.
1–3 yaş arası: Çocuklar genelde 10–13 saat uyurlar. Öğlen uykuları da 1 saat sürebilir.

DÜZEN NASIL KURULUR?
Çocukların uyku düzenleri genellikle ilk yıllarında gelişir. Uyku alışkanlıkları bebeğin kendi mizacına, nasıl hissettiğine ve ailesinin davranışlarıyla alakalıdır. Bazı bebekler doğaları gereği diğerlerinden daha çok uyur.

Yeni doğan günün 24 saatinde uyur ve uyanır. Gelecek 3 ay içinde beyninin gelişmesi ile bebeğiniz daha çok uyuyacaktır. 3.ve 4. ayda bebekler gece yaklaşık 7–8 saat uyur, gündüzleri de dinlenir.

Uykusunda her 50–60 dakikada bir mırıldanması normal bir şeydir. Bu periyotlara aktif uyku da denilir, yaklaşık bir iki dakika sürer. Hiçbir şey yapmasanız da genelde uykusuna geri döner.

MEME VE BİBERON İSTİYORSA AĞLAYABİLİR!
Bebeğiniz hala gecenin bir yarısı meme ya da biberon için uyanıp uykusuna geri dönüyor mu? 3-4 aylıksa bunda bir sorun yok ama 6 aylık olmuşsa artık yemeğe ihtiyacı olduğu için değil, bu onda alışkanlık haline geldiği için uyanıyordur. Ve bu herkes için kötüdür. Gecenin bir yarısı artık 6 aylık olmuş bebeğinizin ağlayışına uyanmak sizi de rahatsız eder, yorar.

PEKİ NE YAPACAĞIZ?

Aslında gece boyunca ağlaması aç olduğundan değil sadece alışkanlıktan olduğu içinse eğer çoğu batılı uzman "bırakın çocuğunuz ağlasın" diyor. İlk başta kulağa oldukça kötü gelse de uzun vaade de herkes için en iyi yöntem budur. Diye tavsiyelerde bulunuyorlar. Sonuçta bu ağlama aç olduğu için olmadığından tüm gece sürmeyecek diyorlar.

Ben yapamadım bunu asla ve asla dayanamadım. Onları ağlamaya bırakma yöntemi onu rahatsız ettiğinden çok daha fazla beni rahatsız etti dayanmadım. Ancak bir çok yapabilen, başarılı ve güçlü anne tanıyorum.

"Kendinizi dünyanın en kötü annesi gibi hissetseniz de ağlamak onu incitmiyor hatta uzun vaade de kendi başına uyumayı öğrendiği için onun yararına yaptığınız bir şey" diyor uzmanlar ama ben kendi kendime belirlediğim yöntemlerle kurdum düzenimi. Bunu da bir başka yazıda anlatacağım...

UYKU DÖNGÜSÜ DENEN ŞEY!

İşte size bebeklerin uyku döngüsü hareketlerine ait bir sözlük. Sizin başta anlamakta zorluk çektiğiniz ancak konunun ne olduğunu anlatan bazı işaretler.

Uyku Sersemliği:
Çok az hareket eder ama hemen uyanabilir. Gözleri her an açılabilecek gibi durur. Uykusunun başında veya sonunda görülebilir.

Sakin ya da derin uyku:
Neredeyse hiç hareket etmez, derin ve düzenli olarak nefes alır. Göz hareketleri yapmaz. Kolayca uyanmaz.

Aktif ya da hafif uyku:
Bebeğiniz huzursuz gözükür, hızlı ve düzensiz nefes alıyordur. Göz hareketleri yapar. Bir aylık bir bebeğin uykusunun yarısı aktif uyku kategorisindedir. Bebekler yetişkinlere göre daha çok aktif uykuyu deneyimlerler çünkü beyin gelişimi çok hızlıdır.

BEBEĞİNİZ UYUMUYOR SÜREKLİ AĞLIYORSA, KOLİK OLABİLİR!

Kolik bir bebek hem kendisinin hem de ebeveynlerin hayatını ilk 9 aya kadar cehenneme çevirebilir. Aileler için kolik çok yıpratıcı aynı zamanda o minicik bebeğinizin de feci ağladığı ve annenin çok üzüldüğü dönemlerdir.

Yeni anne-baba olmuşlara bebeklerini uyutmaya yardımcı olacak şahane fikirler ise burada; İnanın bana eğer bir kez günlük rutini düzenleyebilirseniz, kendinizi dünyanın hâkimi gibi hissedeceksiniz.

Pışpışlamak:
Çoğunlukla kullanılan fakat bazen tam doğru uygulanmayan bir taktiktir. Rahimde duyulan sesleri taklit ederek ağzınızla çıkardığınız sesler bebeğinizi sakinleştirerek uyumasını sağlayabilir. Bu işe yaramazsa bebeğinizi göğsünüze yakın tutup hafifçe sallayarak, kalp atışlarınızı duymasını sağlayarak 10 dakika içinde uyumasını sağlar.

Kundaklama:
Kundaklama her bebek için uygun olmayabilir. Fakat çoğunda işe yarar. Bebekler sıçradığı için Bebeğin kendi kollarının hareketlerinden dolayı uyanabilirler. Bebeğiniz ve siz doğru yapılmış ve bizim ninelerimizin yöntemi olan kundak sayesinde derin ve dinlendirici bir uyku çekebilirsiniz.

Karın Masajı:
Bazen bebeklerin kalitesiz uyumasının nedeni sindirim/gaz problemi olabilir. Dairesel hareketlerle yapılacak masaj, ninni/pışpışlama eşliğinde bebeğinizin çabucak uykuya dalıp derin ve güzel uyumasını sağlar.

Saç Kurutma Makinesi ve Davlumbaz:
Saç kurutma makinesi veya davlumbaz kullanarak anne rahminde duyulan sesleri daha direkt olarak ve gürültülü bir şekilde bebeğin duymasını sağlamak ağlıyor olsa bile bebeğinizi ani bir şekilde sakinleştirir. İşe yarayan fakat her gün kullanılamayacak, son çare olarak uygun bir yöntemdir.

Karanlık:
Gündüz uykularında da bebeğinize karanlık bir ortam sağlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Koyu renk ve karanlık perdeler deneyebilirsiniz.

Yatması İçin Karnını Doyurun:
Bir bebek akşam karnı doyduğunda daima yatmaya gitmek ister. Bebeğiniz çok küçükse ve katı yiyecek vermiyorsanız, rutin programınızı beslenmeyle bitecek şekilde ayarlamalısınız. Bebeğinizin yatmadan önce karnı tok olduğundan eminseniz huzurlu bir gece geçirebilirsiniz.

Banyo Vakti:
Yıkanmak bebeğiniz ve sizin için dinlenmenin en güzel yollarından biridir. Akşam banyosu ardından yemek ve yatmak şahane bir rutindir. Her gün sabunlamak cildi kurutacağından haftada iki kez sabunla yıkamak idealdir.

Beşik:
Bebeğinizin kendine ait bir yatağı olması önemlidir. Sizinle aynı odada yatsa bile kendine ait özel bir yatağı olmalıdır. Sık kaldığınız eviniz dışında bir mekân var ise orada da benzer bir düzen kurmanız işinizi kolaylaştırıp bebeğinizin rahat etmesini sağlayacaktır.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 25 Nisan 2017 Salı 04:49
  6 aylık oldu hala ilk günkü gibi geceleri uymakta direniyor uyku düzeninimiz yok psikolojim alt üst oldu
 • Misafir 07 Aralık 2016 Çarşamba 13:25
  Merhaba benim 2 aylık kızım var uykuya yarım dalıyor bir gün uyuyoruz diğer gün uyumamak için direniyoruz çok içli ağlıyor gözünden yaş geliyor ne yapmalıyım
 • Misafir 31 Ocak 2017 Salı 13:36
  allah yardımcınz olsun bizinki 16 aylık oldu hala uyumuyor çıldırmak üzereyiz
 • Misafir 02 Ağustos 2015 Pazar 21:45
  Benim bebeğin 25 günlük uyuşmuyor lütfen yardimm
 • Misafir 10 Temmuz 2015 Cuma 10:05
  Benim bebeğim feci bir şekilde ağlıyor asla seckinle şemiyor. Hiç yatmıyor 7 aylık lütfen yardım
 • Misafir 06 Haziran 2015 Cumartesi 21:57
  yani nasıl
 • Misafir 06 Haziran 2015 Cumartesi 21:57
  yani
 • Misafir 09 Nisan 2015 Perşembe 12:26
  Benim 10 aylik bir kizim war ne qece ne qunduz uykusu u war butun qece salliyorum artik uykusuz kalmam sinirlerimi bozuyor ne yapmaliyim bilen yazsin
 • Misafir 30 Mart 2015 Pazartesi 21:36
  7 aylik oğlum çok az uyuyor
 • Misafir 17 Mart 2015 Salı 22:54
  Benim kizim birbucuk yaşinda uyumuyo ne yapalim bilen arkadaşlar yazisin kutfen
 • Misafir 17 Şubat 2015 Salı 16:58
  benm oglumda hic uyumuyor neden scaba
 • Misafir 16 Şubat 2015 Pazartesi 12:05
  kızım 9 aylık hep kafasına vuruyor neden oluyor anlamıyorum bu yüzden doktora gittim uyuyamıyorda her şeyi denedim ama bi yolunu bulamadık bilenler yazarsa sevinirim saat 11 de uyuyyor 1saatte kadar uyuyyor
 • Misafir 10 Şubat 2015 Salı 14:47
  Benim bebegim ucuncu ayina girdi ve son uc gundur ne gunduz nede gece uyuyor uykudan sicrayarak ve aglayarak uyaniyo ne yapabilirim yardimci olurmusuniz
 • Misafir 04 Şubat 2015 Çarşamba 17:19
  Benim bebeğim14 aylık fakat uykuya dalamıyor gecede 15 kez uyanıyor kesinlikle abartı değil çok zor durumdayım oysa ilk 5 ayımız çok iyiydi.büyüdükçe uyku problemlerimiz daha çok arttı.ne yapabilirim
 • Misafir 29 Ocak 2015 Perşembe 07:53
  Benimde ayni sorunum var sekiz aylik bi oğlum var ikinci oğluma da hamileyim hala emziriyorum oglumu birkmak istiyorum ama olmuyo gündüz hiç emzirmiyorum hersey yiyor ama geceleri cok uyaniyo ve hamile olduğum için çoğu zaman dayanamıyorum emmek icin uyaniyo biliyorum ne yapmam gerek
 • Misafir 17 Ocak 2015 Cumartesi 13:49
  Oglum 9aylik oldu ve gece 12den sabah 8e kadar her gece en az 10 kez kalkiyoruz hatta bazen sadece ayaklarda sallarsak uyuyo 10kez kalkmayi bile ozluyoruz.henuz ise bile baslayamadim bu uylusuzluk yuzunden.herseyi denedik olmuyor olmuyor :(((
 • Misafir 07 Ocak 2015 Çarşamba 16:24
  Benim 7 aylık bir kızım var geceleri uyumuyo gündüzleri uyuyordu fakat artık gündüz de uyumuyo hasta olmasından korkuyorum ne yapmalıyım? ??
 • Misafir 25 Aralık 2014 Perşembe 00:16
  Ben oglum gündüz 4 5 saat uyuyo ama gece uykumuz yok ne yapmaliyiml
 • Misafir 13 Aralık 2014 Cumartesi 00:24
  Benim oğlum 1 yasinda gündüz bir saat uyuyo gece geç saatlere kadar uyumuyor.uyuduğu zamanda on dakikaya bir uyaniyor ne yapacagim bilmiyorum.
 • Misafir 10 Aralık 2014 Çarşamba 03:55
  Benim oğlum 1 aylik oldu geceleri hiç uyumuyo uyutuyorum geri kalkiyo çok cabuk uyaniyo
 • Misafir 03 Aralık 2014 Çarşamba 15:34
  Benim oglum 7aylik hic yatmiyor ne gunduz ne gece cildiracam artik
 • Misafir 03 Aralık 2014 Çarşamba 14:55
  Bebeyim 9 aylik hic uyumuyor ve hap agliyo hicbirsey fayda etmiyo
 • Misafir 23 Kasım 2014 Pazar 01:25
  Benim kizim 9aylik geceleri hic uykusu yok
 • Misafir 17 Kasım 2014 Pazartesi 14:54
  Slm arkadaşlar bende her yolu demedim ama aynı ne yatar ne yemek yer kızım 11 aylık çok cılız ona çok üzülüyorum onunla birlikte bende bittim:-(
 • Misafir 17 Kasım 2014 Pazartesi 14:50
  Ne tesadüf ki hepimizde sorunlar aynı:-( benim artık bedenen ruhen bişey kalmadı. Her yolu bende demedim ama olmuyor. 11 aylık kızım var ne bişey yiyiyor ne içiyor ne de uyuyor. Öyle üzülüyorum ki anlatamam:-( uyuduğu zaman ağzına biberon dolusu mamada veriyorum az icip bırakıyor 5 10 dk sonra uyanı
 • Misafir 12 Kasım 2014 Çarşamba 20:24
  Arkadaslar size bir kitap tavsiye edecegim benim ikinci bebegimde hayatimi kurtardi diyebilirim tracy hogg un bebek sorunlarina mucize cozumler kitabi mutlaka okuyun ve uygulayin ise yariyor
 • Misafir 11 Kasım 2014 Salı 10:56
  Bebeğim 4,5 aylık gündüzleri 10 ar dakika uyuyor napmam gerekiyor yardimci olur musunuz
 • Misafir 09 Kasım 2014 Pazar 22:37
  Bebegim 3. Ay 3. Hafttasinda normalde gundz 5 -6 saat uyuyup gecede sabah 6 ya kadar uyanmiyordu ama ne olduysa bugun hic uyumadi 5 - 10 dakika sadece. Ve saat 10 oldu yeni uyuyutmayi basarabildim. Ara ara agliyor yine ins uyanmaz daha cok yorgun ve halsizim artk. ne yapmaliyim ? Yardim lutfen
 • Misafir 04 Kasım 2014 Salı 06:40
  Benim bebeğim 1 buçuk aylık gündüz uyuyo gece hiç uyumuyor ve sürekli ağlıyor. Uyanikken sakin durmuyor ne yapabilirim bilmiyorum
 • Misafir 04 Kasım 2014 Salı 02:23
  Benim bebeğim 27 aylik ne gündüz nede gece uykumuz var uyumamak için direniyordu nedeni ne olabilir acaba
 • Misafir 02 Kasım 2014 Pazar 20:53
  benim bebeğim 7 aylık ve gündüz uykusu diye birşey yok ve bu beni çk yoruyor güne uyanmak istemiyorum artık hergün aynı huzursuz uyutup yatağına bırakıyorum ve sadece 5 dk sonra uyanıyor ne yapabilirim
 • Misafir 07 Ekim 2014 Salı 10:36
  benim bebeğim 20 gunluk ve sürekli emmek isiyor.10 dakikada bir meme agzinda.uymuyor geceleri.ne yapsam bilemiyorum
 • Misafir 21 Eylül 2014 Pazar 13:02
  Önerilerinizin hepsini ben zaten yapıyodum fakat hiç biri fayda etmiyo bebeyim 2 aylık gece 12 uyuyo ama o saate kadar agıyo
 • Misafir 09 Eylül 2014 Salı 16:13
  bebegım 35 günlük uyumuyo on dakıkada bır uyanıyo sureklı aglıyo meme azından çıkmasın ıstıo doysa bıle memeyle uyumak ıstıo yada yanında yatarsam hıssedıyo galıba uyuyo ne yapacağımı sasırdım artık sallama falan fayda etmıo anı anını tutmuo
 • Misafir 07 Eylül 2014 Pazar 18:18
  Bebeğim 33 günlük uykusu gittikçe azalıyor. Yatim saatte uyanıyor. Doysa bile. Napicagmi şaşırdım
 • Misafir 03 Eylül 2014 Çarşamba 09:30
  oglum 4 aylik ve gunduz uykusu yok denecek kadar az ne yapicam
 • Misafir 30 Ağustos 2014 Cumartesi 01:21
  Arkadaşlar bebeğiniz gece gündüz çok uyumuyorsa bi doktora götürüp idrar tahlili isteyin.idrar yolu iltihabı olabilir.ben aynısını bebeğimde yaşamıştım.
 • Misafir 25 Ağustos 2014 Pazartesi 13:04
  Güzel bi yaZı
 • Misafir 20 Ağustos 2014 Çarşamba 20:41
  Merhaba benimde 5 aylik kızım gündüz toplasan 1 saat gecede her saat başı kalkıyor ne yapmam lazım ne olur yardım edin
 • Misafir 17 Ağustos 2014 Pazar 22:16
  benim kizim 4aylik gunduz hic uyumuk istemiyo zorla 10 dakkadan fazla uyumuyo geceleri saat basi kalkiyo uyutana kadar cok agliyo ne yapmam lazim
 • Misafir 16 Ağustos 2014 Cumartesi 19:10
  benim bebegim de çok zor uyuyan bi bebek ama banyo yaptirmak işe yariyo
 • Misafir 03 Ağustos 2014 Pazar 12:16
  Benim oglum 2 aylik gunduzleri toplasaniz 2 saat ancak uyuyor oda salladigim halde yatirdigimda gozler hemen aciliyor gecede saat basi kalkiyoruz :-(
 • Misafir 14 Temmuz 2014 Pazartesi 11:15
  Bebegim 2 aylık fakat. Uyku düzeni yok önerilerinizin cogunu yaptım ama yine yok uyumuyo 24 saat içinde toplam 5 saat uyuyo ilk bebegim başka napabilirim :|
 • Misafir 06 Temmuz 2014 Pazar 05:06
  Benimkki sekiz aylik napicam bilmiyorum geceleri saatlerce uyumuyo
 • Misafir 04 Ocak 2014 Cumartesi 23:12
  neguzel benim oglum yedi aylik negece negunduz uyumuyor saatlerce salliyorumki uyusun
 • Misafir 02 Aralık 2013 Pazartesi 00:44
  benim bebegim 5 aylik dogdugdan beri gunduz uykusu yok ben istiyorum gunduzde yatsin 2,3saat sizce ne yababilirim?
 • Misafir 26 Kasım 2013 Salı 02:05
  benim bebegim 4 aylikgunduz butun gunu uyuyor geceleri hic uyumuyor aksam saat 11 den sabah 8 kadar ayakta :-( 8 den sonra ise aksama kadar uyuyor her yolu denedim gunduzleri yordum gece uyusn dige ama hic bi degisik olmadi simdi napacagimi bilmiyorum simdi okudum uykudan oncebanyo yapmak. ... hic denemedm yarn denicem bakalim ne olucak. ....bilgiler icin tesekkurler
Kalan karakter : 2000
Kolon kanseri dev maketle tanıtıldı
Beyin tümörünün belirtileri!
Menopozla gelen kilolara dikkat!
SMA hastası bebeğin ailesinden yardım isteği!
Elektronik sigara zararlı mı?
Fevzi Aktaş'ın protez kullanabilmesi için bacağı 180 derece ters dikildi!