GENEL SAĞLIK HABERLERİ

30 NİSAN 2017
 • DİĞER

GAZETE HABERTÜRK / Ceyda ERENOĞLU
cerenoglu@htgazete.com.tr

Akut ağrı pek çok hastalığın en erken belirtisi olduğu için ağrı çeken çok sayıda kişi zaman geçirmeden doktora başvuruyor. Bu sayede ağrının uyarıcı ve dikkate alınması gereken yönünden yararlanılmış oluyor.

Dünya Ağrı Enstitüsü Vakfı CEO’su ve Türk Ağrı Derneği Başkanı Prof. Dr. Serdar Erdine, "Hangi tür ağrıların altında hangi hastalıklar yatıyor?" sorusuna yanıt verdi.

BAŞ ÇEVRESİ

* Sinüzit: Sinüs adı verilen ve kafatasında bulunan boşlukların iltihabı, burun ve göz çevresinde şiddetli ağrıya yol açar.

* Zona: Zona adı verilen sinir iltihaplarında yüzün tutulan sinirinde çok şiddetli ağrılar görülür. Buna en çok göz çevresinde rastlanır.

* Nevralji: Yüze giden sinirlerin elektrik çarpması tarzındaki ağrılarıdır. Yüz yıkama, traş olma veya yemek yeme gibi durumlarda ortaya çıkar.

* Kulak ağrısı: Dış, iç ve orta kulak yolu iltihapları şiddetli kulak ağrısına yol açar.

* Başın üst bölümü: Beyin kanaması, hipertansiyona bağlı başağrıları, kafa içi basıncının değişmelerine bağlı ağrılar, menenjit ve ensefalit gibi merkezi sinir sistemi enfeksiyonları, beyin tümörleri başın üst bölümünde ağrı ortaya çıkaran nedenlerdir.

* Boyunda kireçlenmeler: Boyundaki kas spazmlarına ve kireçlenmelere bağlı ağrılar başın arkasına yayılabilir.

* Boynun arkasında uyuşukluk ve elektrik çarpması tarzında ağrı: Saçlı derinin arka bölümünün duyusunu sağlayan oksipital sinirin sıkışmalarında tek taraflı ağrı ortaya çıkabilir.

BEL AĞRILARI

* Bel bölgesinde akut ağrı: Bu ağrı türü en çok kas spazmlarıyla ilişkilidir. Omurga kaynaklı ağrılar da en fazla belde görülür.

* Bel fıtığı: Bel fıtığı, kalçaya ve bacaklara yayılan şiddetli ağrıya neden olur. Belin ortasında ortaya çıkan bu ani ve çok şiddetli ağrı akla bel omurlarında çökme kırığını getirir. Özellikle kemik erimesi bulunan hastalarda bu durum sık görülür.

* Kireçlenmeler: Kireçlenmeler, belde yer alan çeşitli eklemlerin iltihaplanması ve omurga kanalı darlıkları bel ağrısına neden olabilir.

* Zona: Bu sorun halinde karnın aynı tarafıyla birlikte belde de ağrı oluşur.

GÖĞÜS VE SIRT BÖLGESİ

* Göğsün ön bölümü: Bu bölgede yer alan ağrıların en bilinen ve korkulanı kalp kaynaklı ağrılardır. Kalp damarlarının daralmasına bağlı göğüs ağrısı göğsün ön bölümünde hissedilir. Sol tarafa doğru yayılsa da genellikle yaygın olma eğilimindedir ve göğsün bütün ön duvarını kaplar.

* Kalp kılıfı iltihabı-perikardit: Kalp damarlarında darlık dışında kalp kaynaklı başka bir ağrı da kalp zarının iltihaplanmasına bağlı olan ağrıdır.

* Ana damarların yırtılması: Kalpten çıkan büyük damarların yırtılmalarına bağlı olan şiddetli ağrıdır.

* Kalbe bağlı olmayan ağrılar: Kalbin dışında akciğerin akut hastalıklarında da bu bölgede ağrı görülür. Bunların en önemlileri plörezi, pnömotoraks, akciğer kanseri ve akciğer embolisidir. Göğsün ön bölümündeki diğer ağrı nedenleri, reflü hastalığına bağlı göğüs kemiği arkasında yanma, kas kaynaklı ağrılar, kaburga kemiklerinin çatlaması, kırılması ya da kireçlenmesine bağlı ağrılar ile zona ağrılarıdır.

SIRT BÖLGESİ

* Kas spazmı: Akciğer hastalıkları bu bölgede de ağrıya neden olabilir. Ancak sırt ağrılarının en sık görülme nedenleri akut kas spazmlarıdır.

* Kireçlenmeler ve sırt fıtığı: Omurga hastalıkları (sırt omurlarında fıtıklaşma, skolyoz ve kifoz gibi omurga eğrilikleri veya omurganın sırt bölümünde kireçlenme) da önemli sırt ağrısı nedenidir.

* Zona: Akut sırt ağrısına yol açabilir.

* Safrakesesi hastalıkları: Ağrı sırtın sağına yayılabilir.

KARIN BÖLGESİ 
* Apandisit: İncebağırsak hastalıkları ve apandisit (erken dönemde) bu bölgede ağrıya neden olur.

* Boğulmuş göbek fıtığı: Bu sorunun varlığında göbek çevresinde ağrı hissedilir.

* Üst orta bölge: Bu bölgenin ağrıları genellikle mide, onikiparmak bağırsağı, pankreasın iltihabi hastalıkları ve kanserleri ile ilgilidir. Safrakesesi taşı, tümörü ve iltihabında ağrı bu bölgeye yayılabilir. Diyafram fıtığında da karnın üst orta bölümünde ağrı meydana gelebilir.

* Üst sol bölge: Bazen mide, dalak, pankreas ve kalınbağırsakla ilgili hastalıklarda ağrı görülebilir. Özellikle travma sonrasında karnın bu bölümünde meydana gelen ağrı dalak yırtılmasını akla getirir.

* Üst sağ bölge: Safrakesesi taşları, iltihapları ve kanserleri, bu bölgedeki ağrının ilk akla gelen nedenleridir. Karaciğer hastalıkları, özellikle karaciğerin çok fazla büyümesine ve kapsülünün gerilmesine bağlı olarak ağrıya neden olabilir. Bazen pankreas veya onikiparmak bağırsağından kaynaklanan hastalıklar da karnın sağ üst bölgesinde ağrıya yol açar.

* Alt orta bölge: Bu bölgede ağrı, kalınbağırsak iltihaplarına, kadınlarda idrar yolu enfeksiyonları ya da üreme organları ile ilgili hastalıklara bağlı olabilir. Bu bölgenin sık görülen ağrılı bir hastalığı da spastik kolondur.

* Alt sol bölge: Son bağırsaktan kaynaklanan problemler sıklıkla bu bölgede ağrıya yol açar. Divertikülit adı verilen özel bir kalınbağırsak iltihabı ile Crohn hastalığı bu ağrılara yol açan örnekler arasındadır.

* Alt sağ bölge: Kalınbağırsak hastalıklarında bu bölgede de ağrı görülür. Apandisit ağrısının, başlangıç döneminin ardından karnın sağ alt bölümüne yayıldığı unutulmamalıdır.

*Tüm karın bölgelerinde ağrı: Karnın tümünde yaygın akut ağrı en çok; spastik kolonda, bağırsak tıkanmaları veya delinmelerinde, karın zarı iltihabında (peritonit), ailesel Akdeniz ateşi hastalığında ve karın içi kanamalarda görülür.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 25 Nisan 2016 Pazartesi 17:24
  kardeşimin sağ kenar boşluğunda çıkan küçük misket büyüklüğünde bir et parçası büyüdü ve şimdi bir tenis topu kadar büyük ve doktorda bunun kötü huylu tümör dedi bu konuda ne yapmalıyız çok acil... bir cevap verirseniz çok iyi olur.
 • Misafir 23 Ocak 2015 Cuma 22:07
  Sol küreğim altında sancı oluyorkolumda ağrı oluyor acaba ne olabilir
 • Misafir 12 Ocak 2015 Pazartesi 12:22
  Belin sol tarafinda hareket etmemide onleyen bir agri yasiyorum.bu oncelikle dogum sonrasi emzirme doneminde cikmisti.emzirmeyide kestim ama ara ara bu siddetli agrilari yasiyorum.sebebi ve tedavisi nedir?
 • Misafir 11 Ocak 2015 Pazar 22:11
  2 aydır sağ sırtım sağ boynum sağ omuzum sağ kolum Arıyor neden olabilir
 • Misafir 11 Ocak 2015 Pazar 17:13
  Iki ay once sezeryan oldum gobek alti karnim siddetli agriyo
 • Misafir 10 Ocak 2015 Cumartesi 22:37
  soltarafimda kemigin buyuk bolumunde 3 haftadir uyusma var sebebi nedir
 • Misafir 06 Aralık 2014 Cumartesi 12:05
  Benim sol gogsumun kaburganin yaninda şişlik olustu neden olmustur
 • Misafir 01 Ekim 2014 Çarşamba 02:33
  Sagalt bolge de agri var neden olabilir
 • Misafir 24 Temmuz 2014 Perşembe 16:10
  Kasigimin hemen üzerinde ağrı ve batma var
 • Misafir 10 Temmuz 2014 Perşembe 15:16
  Bobreyim agriyor sag taraf
Kalan karakter : 2000
Uzmanlar güneş alerjisine karşı uyarıyor!
"Kalça toparlama" operasyonuyla felçten kurtuldu
Karalahana guatr hastalığına neden oluyor
Baypas ameliyatı sonrası ilk 8 haftaya dikkat!
Depresyon ile tükenmişlik sendromu arasındaki fark nedir?
Münevver Kılıç 15 ayda 120 kilodan 60 kiloya düştü