Yaklaşık 14 yıldır hepatit C hastası olan ve 2 yıldır karaciğer nakli bekleyen Mehmet Barut (62), kadavradan alınarak kendisine nakledilen organla hayata tutundu.

Operasyona, Türkiye'de ilk organ naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Haberal'da gözlemci olarak katıldı.

Şoförlük yapan Barut'a, 14 yıl önce gittiği bir hastanede hepatit C teşhisi konuldu. Barut'u tedavi eden hekimler, yaklaşık 2 yıl önce hastaya karaciğer nakledilmesi gerektiğini söyledi. Doktorları, bir süre önce Barut'u arayarak bir kadavradan alınan karaciğerin kendisine nakledilebileceğini belirterek, hastaneye çağırdı.

Özel bir hastanede, Türkiye'nin ilk organ naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın da gözlemci olarak katıldığı ameliyatı, Prof. Dr. Alper Parlakgümüş, Prof. Dr. Gökhan Moray ve Prof. Dr. Sedat Yıldırım gerçekleştirdi. Başarılı bir operasyonla kadavradan alınan karaciğer, Barut'a nakledildi.

Ameliyatı gerçekleştiren doktorlardan Prof. Dr. Parlakgümüş, operasyonun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanın sağlık durumun iyi olduğunu belirterek, karaciğer fonksiyonlarının düzeldiğini söyledi.

Hastanın bir kaç gün içerisinde taburcu edileceğini ifade eden Parlakgümüş, Barut'un 14 yıldır hepatit C hastası olduğunu, kronik karaciğer yetmezliğiyle ve ona bağlı çeşitli hastalıklarla mücadele ettiğini vurguladı.

Hastanın karaciğer nakliyle, hem yetmezliğine ait hem de diğer hastalıklarına ait tedavisini yaptıklarını anlatan Parlakgümüş, "Şu anda kendisi gayet sağlıklı olduğu için çok mutluyuz. Ülkemizde ilk organ naklini yapan Prof. Dr. Mehmet Haberal hocamız da operasyonu izledi" diye konuştu.

Parlakgümüş, operasyona çok sayıda hekimin katıldığını ve başarılı bir sonuç aldıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Böyle başarılı bir sonucu ilk vakamızda yaşamış olmak ve neticesinde de hastamızın sağlıklı olduğunu görmek, hem ekibimizi, hem hastanemizi, hem çalışanlarımızı çok memnun ediyor. Bu tip durumlarda en önemli şey karaciğer naklinden hemen sonra başladığımız, ameliyat sonrası ve ömür boyu kullanacağı ilaçlar. Onun dışında aralıklı olarak kontrollerine gidip gelecek. Sosyal hayat açısından, rutin hayatına devam etme açısından kontrolleri dışında ek bir problemi, yükü olmayacak. Karaciğer hastalığı olmadan önceki rutin sağlığına dönmek üzere taburcu edeceğimiz için çok mutluyuz."

Karaciğer nakledilen Mehmet Barut ise durumunun iyi olduğunu, sağlığının yerine geleceğine inandığını söyledi.

Kendisine "Kadavradan karaciğer bulundu, gelebilir misiniz?" diye sorulduğunu ve hastaneye gelerek ameliyat olduğunu anlatan Barut, şanslı olduğunu sözlerine ekledi.

AA

  • kadavra
  • Hepatit C
  • karaciğer nakli
  • Prof. Dr. Mehmet Haberal
  • karaciğer

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000