Yukarı

Fatma Benli

AK Parti İstanbul

DOĞUM YILI 1985
MESLEĞİ Avukat

İstanbul doğumlu aslen Kastamonulu olan Fatma Benli, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Marmara Üniversitesinde başörtüsü yasağı nedeni ile yarıda bıraktığı Özel hukuk alanındaki yüksek lisans eğitimini 2015 yılında tamamlamıştır.

2009 yılında ismi Georgetown Üniversitesi tarafından yayımlanan "Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı" listesinde yer almıştır. 2012 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye İnsan Hakları Kurulu üyeliğine atanmış 2015 yılına kadar bu görevi sürdürmüştür.2013 yılında Akil İnsanlar Karadeniz Grubu sekreteri olarak görev yapmıştır.

Uluslararası Hukukçular Birliği'nin Türkiye temsilcisi olan Fatma Benli, 12 seneyi aşkın bir süre değişik kadın ve hukuk derneklerinin yönetim kurulunda görev yapmış, insan hakları konusunda yurtiçi ve Harvard Hukuk Fakültesi ile Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Kaldırılması Komitesi (CEDAW) dâhil yurtdışında sayısız sunum gerçekleştirmiştir. Din ve vicdan özgürlüğü, kamusal alan, ifade özgürlüğü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Tasfiye Edilmesine Dair Sözleşmesi, kadına karşı şiddet, töre cinayetleri, mal rejimleri ve değişik kadının insan hakları konularında yayımlanmış kitap, kitap bölümü ve makaleleri bulunmaktadır.

* Genel Seçim 2015 verileri Türkiye İstatistik Kurumu'ndan alınmaktadır.